czwartek, 22 stycznia 2015

Iga Wiśniewska - "Spod flagi magii"

Autor: Iga Wiśniewska
 Tytuł: Spod flagi magii
Wydawnictwo: Miasto Książek
Data wydania: 2014
Ilość stron: 263
Ocena: 8/10

Opis:

Do niedawna życie Malice było całkiem proste - miała ciszę, spokój i niezłą pracę, która pozwalała jej się utrzymać. Wszystko się zmienia, gdy dostaje od swojego pracodawcy nowe zlecenie - zlecenie warte sto tysięcy.
Żeby zarobić tę astronomiczną kwotę, będzie musiała wyruszyć w podróż po krainie zwanej Elegestią i walczyć zarówno z ludźmi, jak i z magicznymi stworzeniami. Największa niespodzianka spotka ją jednak u celu...Recenzja:


Kto jeszcze nie zna Malice? Lepiej się nie przyznawać i to nadrobić!

"Spod flagi magii" to już drugi tom serii traktującej o czarach i przygodach, która gwarantuje dobrą zabawę. Bohaterką książki jest niedoszły mag - Malice. Czemu niedoszły? Tego i innych rzeczy na temat naszej czarownicy możecie dowiedzieć się z „Żyli niedługo i nieszczęśliwie”, czyli z pierwszego tomu magicznego cyklu, kiedy to spotykamy się z tą dziewczyną. Jeśli jednak zaczynacie swoją przygodę z drugim tomem, nie obawiajcie się, że brak wiedzy na temat pierwszej części okaże się strasznie kłopotliwy. Autorka zwięźle streszcza wcześniejsze wydarzenia, których znajomość jest niezbędna do zrozumienia obecnych sytuacji. Mimo wszystko radziłabym jednak zacząć od początku, wtedy przyjemność z poznawania treści chronologicznie jest oczywiście większa.

Wróćmy jednak do naszej bohaterki, która od razu wzbudza sympatię czytelnika. Charyzmatyczna, złośliwa, ale szlachetna, inteligentna i zabawna nad wszelką miarę. Autorka wykonała kawał dobrej roboty, nadała bowiem tej postaci realizmu, stworzyła osobę, która świetnie pasuje do tego typu historii. Oczywiście, to nie jedyna dobrze wykreowana postać. Malice wyrusza bowiem w podróż, a więc spotyka wielu bohaterów drugoplanowych, a będzie to naprawdę ciekawa zbieranina indywiduów. 

Malice, jak każda szanująca się kobieta w dzisiejszych czasach, jest niezależna i pracuje. To nie jest
zwyczajna robota, ale odpowiednia do jej niecodziennych umiejętności, dziewczyna dba bowiem o to, aby żadne ślady czarodziejskiej działalności nie zostały zauważone przez śmiertelników. W magicznej krainie, Elegestii, młoda czarownica ma do wykonania niebezpieczne, ale i bardzo dochodowe zadanie. Wszakże sto tysięcy nie chodzi piechotą! Malice postanawia przyjąć misję.

Jedną ze wcześniej wspomnianych postaci jest Jared, który wręcz przyczepił się do Malice jak rzep do psiego ogona i nie zniechęca go nawet opryskliwość czarownicy. W tej krainie faceci musieli mieć stalowe nerwy, bowiem nie jest to jedyny amant Malice. Oczywiście wpływa na to jej niezła aparycja. Malice potrafi zachować godność nawet wtedy, kiedy dostęp do środków czystości jest mocno ograniczony. Oprócz amatorów urody Malice spotkamy jeszcze magiczne stworzenia, w końcu to Elegestia! Iga w nowatorski sposób opisała smoki, a w dodatku stworzenia te są bardzo istotne dla fabuły.  

Dokładnie zgadzam się ze stwierdzeniem zawartym w opisie. Wszystkie przygody czarownicy, które przeżywa po drodze do celu, są niezwykłe, nie brak w nich humoru, ale także i grozy, ale największa niespodzianka czeka na Malice na końcu. Autorka tak niemiłosiernie rozbudziła moją ciekawość, że już w tym momencie chciałabym mieć w rękach kontynuację losów bohaterki. 

Reasumując, „Spod flagi magii” to doskonała książka dla wielbicieli fantastyki, dla dziewczyn i chłopaków, każdy znajdzie tam coś dla siebie. No może z wyjątkiem amatorek banalnych romansideł, bo właśnie Iga ze swoją książką stawia się w opozycji do takich tandetnych historyjek. Polecam!

Wasza Ariada :)

3 komentarze:

  1. Mam, mam zaczęłam czytać :D kocham Malice, nie przeczytałam całej recenzji tylko podsumowanie :) w końcu to u was miałam przyjemność dowiedzieć się kim jest wredna Malice ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam Malice, czekałam na 2 tom i dziś zaczęłam czytać :D

    OdpowiedzUsuń
  3. chętnie przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń