wtorek, 8 września 2015

Znamy laureatów IV edycji konkursu Literacki Debiut Roku

5 września zakończyła się IV edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podobnie jak w poprzednich trzech edycjach do konkursu zgłoszono ponad 300 utworów literackich, z których Kapituła Konkursu wyłoniła 3 najlepsze. Laureatami zostali:

1. miejsce: Agnieszka Opolska za utwór „Anna May”.
2. miejsce: Michał Chmielewski za utwór „Horyzont zdarzeń”.
3. miejsce: Agnieszka Kmiotek za utwór „Komplikacje”.


W ubiegłą sobotę odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom konkursu. Przybyli do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego goście wysłuchali prelekcji profesora Zenona Licy pt.: „Niezwykłą literaturę tworzą zwykli ludzie” oraz odsłuchali fragmentu zwycięskiej powieści w interpretacji aktorki Ewy Kasprzyk. Na koniec prowadzący imprezę – redaktor Tomasz Olszewski z Radia Gdańsk – przeprowadził wywiad z laureatką pierwszego miejsca – Agnieszką Opolską.
Pani Agnieszka jest młodą osobą mieszkająca w Coventry, gdzie pracuje jako childminder w grupie „Little Heroes”. Jej nagrodzona powieść przybliża nam sylwetkę studentki historii sztuki - Anny May.

Opis książki:
Anna May, studentka historii sztuki, będąc w tarapatach finansowych postanawia ponownie spróbować swoich sił jako modelka. Zamiast na casting trafia jednak do pracowni malarskiej intrygującego obcokrajowca - Adama Northona.
Niespodziewana paczka z rzeczami zmarłej matki przywołuje demony przeszłości. Anna mimo wielu obaw decyduje się na odszukanie ojca, którego nigdy nie poznała – tym samym zmierzyć się musi nie tylko ze swoimi koszmarami, ale i z mroczną historią własnej rodziny. Pomagają jej w tym między innymi tajemniczy Adam, homoseksualny przyjaciel Lukas oraz irytująca, obsesyjnie szukająca sensacji przyszła dziennikarka Ida.
Przygnieciona rozterkami nie tylko swoimi, ale i swoich przyjaciół Anna nie wie, iż wpadła w misternie przygotowaną pułapkę. Wplątując się coraz bardziej w sieć intryg, nie zdaje sobie sprawy z grożącego jej niebezpieczeństwa.

Premiera nagrodzonej powieści będzie miała miejsce 24 października 2015 roku na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. 

3 komentarze:

 1. Myślę, że książka będzie ciekawa. Mam nadzieję, że trafi w moje ręce.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
  www.nalogowy-ksiazkoholik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję całej trójce wspaniałych laureatów, których debiut książkowy okazał się czymś wyjątkowym, wyróżniającym się spośród wielu powieści. :)

  "Anna May"- to książka, której fabuła bardzo intrygująco zapowiada się. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka raczej nie w moich klimatach, ale na najlepsze pozycje czasem warto zrobić wyjątek ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń