czwartek, 12 listopada 2015

Agatha Christie - "A.B.C."

Autor: Agatha Christie
Tytuł: A.B.C.
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2014
Ilość stron: 186
Ocena: 8/10

Opis:

Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery "A", "B" i "C"... Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"? Zabójca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. Przy zwłokach zawsze zostawia rozkład jazdy pociągów, potocznie nazywany ABC. Co więcej, w listach również popisuje się "A.B.C.". Herkules Poirot przeczuwa, że zostawiane wskazówki mają sprowadzić policję na błędny trop.


Recenzja:

Kolejny raz nieustraszony detektyw Poirot rusza żwawo do akcji, aby położyć kres tym razem serii morderstw. Herkules zmierzy się z godnym siebie przeciwnikiem, a wynik starcia nie będzie od początku jednoznaczny.

Ten czwartkowy dzień powita Was na blogu morderstwem. Ofiarą padła pewna kobieta, a policja jest przekonana, że była to zbrodnia męża przeciw żonie. Pan Poirot dostaje jednak tajemniczy list od kogoś, kto podpisuje się inicjałami A.B.C., który sprawia, że wydarzenia zostają przedstawione w zupełnie nowym świetle. Tak właśnie zaczyna się zagadka, którą będę nazywała kolejową. Zabójca nie zostawia po sobie nic, co mogłoby doprowadzić do jego ujęcia, a jedynie niczym artysta estradowy podrzuca na miejsce zbrodni rozkład jazdy pociągów. Ten ekscentryczny zbrodniarz wydaje się również bardzo chaotyczny w sposobie wybierania ofiar, jednak ta cecha zupełnie nie pasuje do jego portretu psychologicznego i niekłamanej systematyczności oraz opanowania, które prezentuje. Zabójca także znajduje w swojej działalności pociechę i najwyraźniej kpi sobie z detektywa, który nigdy nie pozostawia otwartych spraw. Czy tym razem nie podoła wyzwaniu? Ten scenariusz to zapowiedź do dobrego show, które zakończy się mocnym akcentem.

Agatha Christie i tym razem zaskakuje oraz przedstawia czytelnikowi wyrafinowaną łamigłówkę. Ta książka różni się od innych powieści autorki, jednak jest równie zawiła i wciągająca. Czytelnik staje się "Kanapowym inspektorem", który patrzy na ręce policji, Poirotowi oraz ma dostęp do informacji, o których fikcyjni śledczy nie mogą marzyć. Jak wielkie jest wówczas zaskoczenie, że wielu z nas nie udaje się rozszyfrować sekretu zbrodni kolejowej, mimo że wszystkie dowody mieliśmy podane na tacy, a wystarczyło złożyć z tych elementów logiczny obrazek.   

"- Pięknie, ale tymczasem ludzie będą ginąć na prawo i na lewo.

- Dotychczas zginęły trzy osoby, a codziennie mamy... Ile to?... Chyba ze sto dwadzieścia śmiertelnych wypadków drogowych w Anglii.

- To całkiem inna sprawa.

- Dla tych, co umierają, chyba identyczna. Dla innych: krewnych, przyjaciół... tak, zgadzam się, odmienna."


Herkules Poirot to mistrz o analitycznym umyśle i właśnie to zapewnia mu sukces. Widać jak na dłoni coraz większą niechęć autorki do znanego detektywa, ponieważ przypisuje mu ona cechy takie jak megalomania, popisywanie się, brak empatii i zarozumialstwo. Jak to mówią, wybitnemu bohaterowi wiele wybaczymy, dlatego Poirot chyba nie musi się bać o swoją popularność. Ten zabawny Belgijczyk z pięknym wąsem może i ma parę irytujących cech, jednak nikt nie jest idealny. 

Pisarka znowu wykonała świetną pracę i stworzyła kolejnego interesującego zbrodniarza. Dodajemy go do kolorowej kolekcji ciemnych postaci z dzieł Christie. Jak dla mnie skomplikowany i ciekawy morderca to gwarant sukcesu kryminału, plasujący się w rankingu zaraz obok inteligentnego i nieoczywistego detektywa. Dodajmy do tego niekonwencjonalny sposób prowadzenia śledztwa i mamy receptę na dobrą książkę, którą Christie zna znakomicie. 

Wasza Ariada :) 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu

7 komentarzy:

 1. Od dawna chodzi za mną myśl, by w końcu zapoznać się z twórczością tej autorki, ale tak do końca nie wiem jaką książkę wybrać na pierwszy raz. Zachęca mnie tez to, gdzieś wyczytałam, że J. Chmielewska i T. Polakowa są porównywane do A. Christie.
  Pozdrawiam ;)
  czytaniewekrwii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Christie, ale nie oceniam jej tak wysoko. Dla mnie to przede wszystkim autorka niezobowiązujących lektur - do przeczytania i zapomnienia :) Czytam ją w wannie, akurat na jedną kąpiel ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, może nie wszystkie jej książki są arcydziełami, bo przecież nie da się napisać aż tylu znakomitych książek, które byłyby od siebie różne, jednak tak około kilkunastu ma naprawdę świetnych i nieprzewidywalnych. Ja na długo zapamiętam na pewno rozwiązania z "Morderstwa w Orient Expressie" czy "I nie było już nikogo" :D

   Usuń
 3. Uwielbiam książki Agathy Chrisie. ABC jeszcze nie czytałam muszę koniecznie nadrobić :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry kryminał, na książkach Agathy Christie jeszcze się nie zawiodłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ulubiona autorka mojej przyjaciółki. Ja niestety nie przepadam za kryminałami, ale jako prezent ta książka mogłaby nadać się idealnie :D

  Pozdrawiam, Martyna
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Agathę Christie! Tę jej książkę przeczytałam jednym tchem i mimo, iż rozwiązanie wydawałoby się oczywiste, to u Pani Christie nic nie jest takie proste, jak na pozór się wydaje. Z pewnością nie jest to moja ostatnia książka jej autorstwa ;)

  OdpowiedzUsuń