środa, 16 grudnia 2015

Erik Axl Sund - "Śmiercionośny upominek"

Autor: Erik Axl Sund
Tytuł: Śmiercionośny upominek
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015
Ilość stron: 368
Ocena: 8/10

Opis:

Szwecję zalewa fala samobójstw. Młodzi ludzie w całym kraju odbierają sobie życie w różne, makabryczne sposoby. Łączy ich jedno: zainteresowanie muzykiem o pseudonimie HUNGER, który jest częścią najbardziej ekstremalnej i mrocznej subkultury muzycznej ukrytej w podziemnym świecie.
Jens Hurtig, który zastępuje komisarz Jeanette Kihlberg, prowadzi śledztwo w tej nietypowej sprawie. Przy zwłokach policja znajduje stare kasety magnetofonowe z nagraną na nich domowym sposobem muzyką różnych zespołów z połowy lat osiemdziesiątych. Jak się okazuje, wszystkie kasety miały wcześniej jednego właściciela.


Recenzja:

O autorze, a raczej duecie pisarskim podpisującym się pseudonimem Erik Axl Sund, słyszałam już wiele, a ich trylogię "Oblicza Victorii Bergman" mam na swojej liście must read. "Śmiertelny upominek" zweryfikował moje oczekiwania dotyczące prozy szwedzkich autorów. Powiem szczerze, że nie pomyliłam się w przedwczesnej ocenie ich twórczości, ponieważ książka okazała się ciekawa, dość oryginalna i bardzo dobrze napisana. 

Sam główny wątek utworu jest zupełnie różny od większości tych znanych z innych kryminałów. Autorzy postanowili oprzeć się na niepewnym gruncie samobójstw. Można by się było spierać, że przecież nie jest to dobry materiał na sensacyjną powieść. Samobójstwa są raczej ciche, niezbyt widowiskowe i brak im tajemniczości, która towarzyszy morderstwom. Mylicie się. W "Śmiercionośnym upominku" niejaki Hunger sprawi, że odbieranie sobie życia przez ofiarę społecznego wykluczenia stanie się widowiskiem, ponieważ efektem takiej fali patologicznych zachowań wśród młodzieży będzie zainteresowanie policji. 

"Teraz zapanował chaos, bo stałam się nikim. Nie wiem, kim jestem, i nienawidzę się jeszcze bardziej."

Jedna kaseta z psychodeliczną muzyką, która kończy życie. Kluczem do sprawy będzie identyfikacja źródła nagrań, jednak tylko z pozoru, ponieważ wszystko zaczyna się komplikować. W gronie śmierci łatwo można ukryć te, w których brała udział ktoś trzeci. Czy morderca to także osoba rozprowadzająca śmiertelne przesyłki? To zadanie dla detektywa Jensa Hurtiga. Aby rozwiązań tę zagadkę policjant musi połączyć ze sobą fakty, z pozoru nie mające ze sobą żadnego związku. Wejść za zamknięte drzwi rodzinnych tajemnic i okrucieństwa, które pozostawiło ślady na psychice wielu osób.

W powieści autorzy podejmują kontrowersyjny temat samobójstw, które popełniane są często przez ludzi, którzy w większości nie mieli szerokich możliwości, aby poznać życie, gdy sami z niego zrezygnowali. Pokazują z perspektywy ofiar tok rozumowania takiego młodego człowieka oraz to, jak łatwo nim manipulować. Gdzie kończy się granica ingerencji w psychikę drugiej osoby, po przekroczeniu której można uznać kogoś za współwinnego śmierci? Niestabilne emocjonalne grupy stają się w tym utworze środkiem, którego używa Hunger, aby rozładować swoją własną frustrację i rozczarowanie życiem. 

"Jest tu ich cała grupa. Mimo to są samotni."

Treść tej powieści można podzielić na kilka poziomów. Z każdą stroną czytelnik przenosi na wyższy stopień wtajemniczenia w destrukcyjne myśli ofiar i katów. Ta książka wywiera silne wrażenie jako analiza psychologiczna, ale także jako thriller. To połączenie idealne. Podbijam opinię z tyłu książki. To rzeczywiście bardzo inteligentna, pełna przemocy i emocjonująca historia. Od Was zależy, czy jesteście na nią gotowi.

Wasza Ariada :)   

7 komentarzy:

 1. To mi się podoba. Będę się rozglądać za tym

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko, co to się ostatnio dzieje z tymi samobójstwami, temat już wykorzystało tylu autorów. Gdzie się nie obejrzę tam motyw samobójczy. Troszkę za dużo jak dla mnie..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilu autorów? Z ostatnich premier kojarzę tylko "Plagę samobójców" jako książkę, która porusza ten temat.

   Usuń
 3. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Jednak fabuła mnie do końca mnie przekonuję, dlatego na razie sobie odpuszczę. Pozdrawiam :)
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam trylogię tego duetu i szczerze polecam. Zwłaszcza pierwszy tom robi niesamowite wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Psychologiczny thriller...hmmm...brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Plaga Samobójców"- to książka o podobnej fabule, choć nie do końca.

  W tej spodobałoby mi się wiele rzeczy, od śmiercionośnego nagrania, do wejścia w mroczne zakamarki umysłów ofiar. Nie boję się tego rodzaju książek, nawet późną nocą mogłabym je czytać. :)

  OdpowiedzUsuń