środa, 30 grudnia 2015

Julian Tuwim - "Najpiękniejsze wiersze"

Tytuł: Najpiękniejsze wiersze
Autor: Julian Tuwim
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 144
Ocena: 10/10

Opis:

Miłość, radość, zachwyt, strach, bunt, mierzenie się ze sobą i ze światem – pięćdziesiąt skrzących emocjami wierszy wybranych spośród przebogatej twórczości mistrza słowa. Poezja Tuwima, zawsze aktualna i świeża, w zbiorze „Najpiękniejsze wiersze” zyskuje nowe znaczenia dzięki doskonałej oprawie graficznej.


Recenzja:

Z twórczością Juliana Tuwima jestem za pan brat. Bardzo cenię sobie jego dorobek literacki, a w szczególności poezję. Kilka miesięcy temu miałam szansę zrecenzować książeczkę Tuwim Café na każdą pogodę, która zawierała jedynie fragmenty jego twórczości, a i tak zachwyciła mnie do granic możliwości. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak ucieszyła mnie możliwość zrecenzowania tomiku wierszy mistrza słowa! Pisząc tę recenzję, jestem wciąż pozytywnie nakręcona i czule zerkam na omawiany zbiór. 

Najpiękniejsze wiersze zostały podzielone na cztery części: A ja słowa światu miotam (12 wierszy), Pieśń o smutku kosmicznym, prastarym… (24 wiersze), Ryczy Symfonia wieków (6 wierszy) oraz Do wielkiej radości i wielkiego rytmu (8 wierszy). Jak widać, w tomiku przeważają pesymistyczne poezje, jednak to te weselsze ujęły mą duszę - pewnie ze względu na świąteczny nastrój, który mnie ogarnął. W związku z Bożym Narodzeniem pozwolę sobie przytoczyć wiersz Tuwima pod tytułem Choinka, który kończy ten cudowny zbiór.

Ziemio, ziemiątko,
Nocą nad łóżkiem
Świecisz i krążysz
Różowym jabłuszkiem.
Sny wyogromniały,
Ziemio, ziemianko,
Wszechświat stał w pokoju
Świąteczną choinką.
Ziemio, ziemiczko,
Dróżki gwieździste
Po gałązkach błyskały
Mlekiem wieczystem. 
Trzaskały świeczki,
Świerkowe świerszcze,
Anioł zaniemówił
Najpiękniejszym wierszem.

Tuwim w swoich tworach bawi się językiem, słowami, zasypuje czytelnika ironicznymi podtekstami oraz ukazuje świat widziany swoimi oczami. W tym tomiku nie brakuje także wierszy dedykowanych innym, jak choćby Dziurawiąc Niebo… stworzonego z myślą o poecie Leopoldzie Staffie, którego jestem pewna, że wszyscy kojarzą przynajmniej z lekcji języka polskiego.

Dodatkowym atutem Najpiękniejszych wierszy Juliana Tuwima jest czarująca oprawa graficzna. Jest to książka w twardej okładce, na początku i końcu ozdobiona pięknymi różami, a wewnątrz klimatycznymi ilustracjami. Rysunki zdają się być nie z tej epoki, a z czasów bliższych Tuwimowi, co niesamowicie wciąga w świat poety, a tym samym - w treść jego poezji. Osobiście pokochałam rysunek aniołka do wiersza Lekcja, którego też prezentuję po prawej stronie. Wydawnictwo EGMONT stale mile mnie zaskakuje, tym razem promowaniem poezji.

Najpiękniejsze wiersze Juliana Tuwima to bez wątpienia MUST HAVE w domu każdego Polaka, a w szczególności miłośnika poezji. Wiersze tego poety, choć często nie poruszają łatwej tematyki, nie są trudne w odbiorze, a niektóre z nich wywołują uśmiech na twarzy. Ten piękny zbiór przekona do poezji każdego - nawet osobę, która nie darzy wierszy sympatią. Polecam.

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu EGMONT. :)

3 komentarze:

 1. Uwielbiam poezję Tuwima, a wiersz "Do prostego człowieka" szczególnie zapadł mi w pamięć ;) Zgadzam się z tym, że warto posiadać taki tomik w domu.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za polską poezją, wolę zagraniczną, np. takiego Poe :)
  Jednak z polskich wielbię Leśmiana z jego malinowym chruśniakiem :)
  Pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepadam za polską poezją, więc prawdopodobnie się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń