wtorek, 18 września 2018

Rachel E. Carter - "Pierwszy rok"

Autor: Rachel E. Carter
Tytuł: Pierwszy rok
Tytuł serii: Czarny Mag
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 19.09.2018
Ilość stron: 380
Ocena: 7/10
PATRONAT KSIĄŻKOWIRU

Opis:
Rudowłosa piętnastolatka Ryiah (zwana Ry) i jej brat bliźniak Alexander mają jedno marzenie: zostać magami. Realizacja tego celu się przybliża, gdy zostają przyjęci do Akademii Magii. Okazuje się jednak, że kandydatów na adeptów jest wielu, zaś rodzeństwo wyróżnia się na tle rówieśników niskim pochodzeniem, brakami w wiedzy i niedostatkiem siły fizycznej. Wywodzący się z arystokratycznego rodu książę Darren i jego przyjaciółka Priscilla szczególnie dają odczuć rodzeństwu, gdzie jest ich miejsce. 
Ry odstaje od grupy tak wyraźnie, że padają nawet sugestie, iż powinna zrezygnować. Dziewczyna jednak się nie poddaje, potajemnie przesiaduje w bibliotece, ćwiczy walkę wręcz z córką rycerza Ellą. 
Nieoczekiwanie z pomocą Ry przychodzi jej dotychczasowy wróg, Darren. Chłopak zaczyna okazywać jej swoją sympatię. Czy to podstęp? Czy Ry uda się zdać egzaminy i kontynuować naukę w wymarzonej szkole?

Recenzja:
Fantastyka młodzieżowa to gatunek, do którego zawsze będę mieć słabość i chyba nigdy z niego nie wyrosnę. Ale wiecie co? To dobrze! Bo gdyby tak się stało, omijałyby mnie naprawdę świetne książki, jak Czarny mag. Pierwszy rok autorstwa Rachel E. Carter, a to byłaby ogromna strata. Dlaczego? Postaram się to wyjaśnić poniżej.

Zacznę od najważniejszego – opowiedzenia, co zawiera ta książka. Główna bohaterka, Ryiah, oraz jej bliźniak, Alex, tak jak wielu młodych w królestwie marzy o dostaniu się do wybranej piętnastki uczniów Akademii. To wielkie wyróżnienie, zaszczyt, ale trzeba sobie na nie solidnie zapracować. Dlatego rodzeństwo zamierza szkolić się w wybranych przez siebie frakcjach – Boju, Alchemii lub Uzdrawiania – i pokonać ponad setkę innych uczniów, by osiągnąć cel. Czy im się to uda, zwłaszcza, że po drodze napotkają problemy typowe oraz całkowicie nietypowe dla nastolatków?

Pewnie sobie pomyślicie, że odpowiedź jest prosta, a książka to płaska czytanka do poduszki. Ale w tym momencie muszę was ostrzec, że to mylne wrażenie. Chociaż zdarzają się w powieści momenty nieco naiwne, zdecydowanie nie można jej zakwalifikować do kategorii zwyczajnej i naciąganej historii. Po pierwsze dzięki bohaterom – Carter udało się stworzyć grupę ciekawych, różnobarwnych postaci, które bardzo łatwo da się polubić. Począwszy od Ry, ambitnej, walecznej dziewczyny, która nie zamierza się cofnąć przed osiągnięciem swojego celu, przez jej wyluzowanego, zabawnego i nieco szelmowskiego brata, a na grupce przyjaciół i najgorszych wrogów skończywszy. Pojawi się tutaj konflikt między dwoma rywalkami, pojawi się zalążek wątku miłosnego, który na pewno nie będzie miał łatwych początków, ale nie wiem, jak wy, ja takie lubię najbardziej! Zwłaszcza, że autorce udało się to wszystko lekko i swobodnie opisać, bez żadnego naciągania czy irytujących momentów, a to zdarza się w tym gatunku nazbyt często.

Poza tym świat stworzony przez pisarkę jest zajmujący. Mam nadzieję, że w kolejnej odsłonie Czarnego maga dowiemy się o nim jeszcze więcej, bo w Pierwszym roku autorka skupiała się bardziej na czasie bohaterów w Akademii i ich szkoleniu, a chętnie poznałabym więcej szczegółów tego, co ich otacza. W każdym razie sama Akademia, trening i próby uczniów były przedstawione umiejętnie, ciekawie i poruszająco. Carter skupiła się nie tylko na ich postępach fizycznych czy magicznych, które musieli osiągać, ale także na tych psychicznych, na rozwoju ich charakterów i kształtowaniu ich w odpowiedni sposób, a to przecież podczas lektury dla czytelnika również jest bardzo ważne.

Dlatego uważam, że Pierwszy rok to książka, którą pokocha zarówno czytelnik młody ciałem, jak i młody duchem. Mamy tutaj trudy codziennego życia uczniów nietypowej placówki, zawiązywane przyjaźnie oraz tworzenie, chcąc nie chcąc, wrogów. Znajdzie się miejsce na uczucia, na walkę i pokonywanie własnych słabości, które wydawały się nie do przeskoczenia. To naprawdę wciągająca, urokliwa i pełna magii historia, której kontynuacji nie mogę się doczekać. Wam na sam koniec powiem tylko jedno – Czarny mag. Pierwszy rok to książka warta poznania. Ja zostałam kronikarzem pierwszego roku. A wy się odważycie?

8 komentarzy:

 1. Również uwielbiam książki młodzieżowe z gatunku fantasy. I czuję, że ta właśnie opowieść przypadnie mi do gustu. Fabuła niby prosta, ale zapowiada się ciekawie. Z przyjemnością będę kibicowała bohaterom i dołączę do ich drużyny. Cieszę się, że wydawane jest wiele takich książek, bo naprawdę podczas ich czytania można miło spędzić czas. Czuję, że ta seria mnie zauroczy i z niecierpliwością będę czekała na kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za samą okładkę książkę już kupuję... Opis - miód na moje serce. A recenzja to wisienka na torcie. Fantasy, w której jest magia, szkoła, odkrywanie siebie, walka i pokonywanie własnych słabości, konflikt między dwoma rywalkami, trudy codziennego życia uczniów nietypowej placówki, zawiązywane przyjaźnie, tworzenie wrogów, zalążek wątku miłosnego, plejada różnorodnych bohaterów, to jest to co kocham. I tyle...

  OdpowiedzUsuń
 3. Też bardzo lubię czytać fantastykę młodzieżową i będę miała na uwadze powyższą książkę. :D
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam znajomą, z której mąż się śmieje, że czyta fantasy młodzieżowe. A przecież każde z nich jest pełne magii nie ma znaczenia, ile lat mają bohaterowie. Śmiem twierdzić, że taka młodzieżówka jest lepsza, bo bohater nie włada magia od wieków, nie ma doświadczenia, a wszystko zdobywa powoli i swoją pracą. Lubie obserwować, jak bohaterowie dorastają.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Pierwszy rok" wydaje się świetną książką, inaczej podchodzącą do tematu magii i czarów. Lubię książki młodzieżowe, lubię fantasy a tu mam połączenie ich zatem chętnie zagłębie się w świat Akademii Magii i poznam bohaterów, ich zmagania ze sobą, jak wyglądają lekcje oraz relacje między uczniami. Książka Rachel E. Carter zapewni mi przygodę z zawrotną szybkością gdzie nie ma chwili na nudę. Chętnie zapoznam się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie to była świetna powieść, nawet jeżeli chwilami oklepana, to i tak doskonale się przy niej bawiłam :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi jak dobra zabawa podczas czytania. Zapisuje już na listę do kupienia

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mi się podoba okładka :) do tego recenzja naprawdę kusi, ja bardzo lubię takie "szkolne" klimaty, trochę zawdzięczam to czytaniu Pottera (dawno temu ...hmmm może czas odświeżyć ;) ), i chyba zostanie mi to na zawsze :) Myślę że z pewnością po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń