wtorek, 22 września 2020

Kate Moore - "The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki"

Autor: Kate Moore 
Tytuł: The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki 
Wydawnictwo: Poradnia K 
Data wydania: 30 stycznia 2019 
Liczba stron: 469 
Ocena: 10/10 

Opis: 

Jeden z największych skandali Ameryki lat 20. 

Wielka korporacja. Unikatowy produkt. Śmiertelne ryzyko. Pracownice – ofiary. Fascynująca opowieść o wyzysku kobiet i narażeniu ich na wielkie niebezpieczeństwo. 

W latach 20. XX wieku amerykańska firma United States Radium Corporation opatentowała i produkowała wyjątkowy jak na tamte czasy wynalazek: farbę świecącą w ciemności. Składnikiem odpowiedzialnym za ten efekt był radioaktywny rad. Nieświadome zagrożenia, pracownice fabryk wytwarzały pożądane przez klientów przedmioty, a po zakończeniu swojej zmiany same świeciły w ciemnościach. Kiedy po jakimś czasie zaczęły chorować, firma zignorowała wszelkie prośby o pomoc i odszkodowania. Rozpoczęła się batalia z korporacją oraz walka o zdrowie i życie. Rozpętano w ten sposób jeden z największych skandali tego czasu w Ameryce. 

Recenzja: 

O radowym skandale w Ameryce w latach 20. XX wieku bez wątpienia słyszała niejedna osoba. Przyznam szczerze, że kiedyś interesowałam się tym tematem, jednak w Polsce niewiele mówiło się na ten temat, a przynajmniej niewiele artykułów na ten temat znalazłam. Jakiś czas temu dopatrzyłam się w ofercie wydawnictwa Poradnia K tytułu The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki i… po prostu musiałam tę książkę przeczytać! 

Już sam temat książki jest kontrowersyjny i mroczny, bowiem działanie radu chyba dla każdego w dzisiejszych czasach jest oczywiste. Nie muszę chyba mówić, jak tragiczne losy spotkały kobiety, które pracowały z radioaktywną farbą na co dzień – to, co znajduje się w opisie to zaledwie zalążek góry lodowej. Bo gdy wciągniemy się już w treść, w ten swoisty reportaż, to… włosy stają dęba. Ciężko uwierzyć w ówczesny wyzysk i nieświadomość biednych kobiet, które traciły w fabryce nie tylko zdrowie, ale i życie. Koszmarnie chorowały i… spotykały je różne tragiczne sytuacje. Jednej z bohaterek… odpadła szczęka. Chyba nie muszę mówić, że to pozycja nie dla osób o słabych nerwach. 

The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki, choć fantastycznie napisane, czytało mi się z trudem. Bardzo emocjonalnie podeszłam do losów wykorzystywanych i przerażonych kobiet, a działania firmy United States Radium Corporation oraz fabryk wykorzystujących farbę świecącą w ciemności, wzburzały mi krew w żyłach. Nie mogę uwierzyć w to, że niemal nikt nie poczuwał się do odpowiedzialności czy też pomocy „promiennym kobietom”. Koszmarnie przeżywałam tę książkę i myślę, że nie tylko mnie tak szokuje. To po prostu lektura na wiele dni – niemożliwym jest przeczytanie jej szybko, bo emocje empatycznego czytelnika rozwalają od środka. 

Atutem książki jest nie tylko dostarczenie mnóstwa emocji czytelnikom oraz opisanie słynnego skandalu, ale przede wszystkim bardzo rzeczowe i ciekawe przedstawienie tej historii, z wielu stron. Autorka zawarła tutaj wiele ciekawych faktów, m.in. z ówczesnej prasy codziennej i czasopism, wywiadów, dzięki czemu jeszcze bliżej czytelnikowi do tamtych czasów oraz postrzegania tej sprawy wiele lat temu. Co ciekawe, w tym wydaniu nie zabrakło również zdjęć, które doskonale dopełniają reportaż i pozwalają poznać wizualnie niektóre wspomniane postaci w książce i nie tylko. I – również warto wspomnieć – na końcu przedstawiona jest bogata bibliografia, którą stopniowo zaczęłam zgłębiać, aby poszerzyć temat, choć – jak mi się zdaje – Kate Moore całkiem wyczerpująco ukazała temat, a na pewno ukazała najważniejsze aspekty skandalu i kobiet, które w jego wyniku straciły wiele… 

The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki to wstrząsająca lektura, po której niełatwo mi się podnieść. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i wciąż nie mogę niektórych opisów wyrzucić z głowy – były bardzo obrazowe i makabryczne. Jestem przekonana, że każdy, kto interesuje się przedstawionym skandalem (lub po prostu lubi czytać o nietuzinkowych sprawach i historiach) będzie tą lekturą zachwycony. To po prostu fenomenalnie napisany i kapitalny w każdym calu reportaż. Polecam z całego serducha! 

5 komentarzy:

 1. Temat ciekawy, ale boję się, że makabra złamałaby mi serce. Jak można tak traktować człowieka - ja wiem, że to inne lata, ale okrucieństwo jest straszne. Brak odpowiedzialności powala. :(
  Betty Bu

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę, przerażające jest to, jak wielki biznes wyzyskuje swoich pracowników, celowo narażając ich na niebezpieczeństwo, w imię pieniądza są w stanie zrobić wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale teraz bardzo chcę przeczytać. To przerażające, do czego ludzie są zdolni dla pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 4. To straszne co ludzie mogą zrobić dla pieniędzy.. masakra.. może się skusze na tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy temat! Chętnie przyjrzę mu się dalej, muszę zapisać sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń