wtorek, 23 marca 2021

Larry Sloman, Anthony Kiedis - "Blizna"

Autor: Larry Sloman, Anthony Kiedis
Tytuł: Blizna
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: luty 2021 (wznowienie)
Liczba stron: 492
Ocena: 9/10

Opis:

Młodzieńcze lata Anthony’ego Kiedisa, lidera jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych na świecie, są doskonałym materiałem na książkę. „Blizna” to wspomnienie tamtych szalonych lat wypełnionych muzyką, seksem, narkotykami i imprezami. To opowieść o pogoni za silnymi wrażeniami, o życiu na krawędzi i o poszukiwaniu upustu dla posiadanych zasobów energii.
Bez zbędnego koloryzowania, bez taniego ubarwiania rzeczywistości, za to z odpowiednią dozą szczerości powstała biografia człowieka, którego muzyka i ogromna pasja zaprowadziły na szczyty sławy.

Recenzja

Red Hot Chili Peppers to jeden z moich ulubionych zespołów, więc obok wznowienia biografii Anthony’ego Kiedisa przejść obojętnie nie mogłam – szczególnie, że już wcześniej słyszałam o niej wiele dobrego. Nie spodziewałam się jednak tak ostrej jazdy bez trzymanki – nie bez powodu ta biografia nosi miano wstrząsającej.

Książka zrobiła na mnie przeogromne wrażenie. Doskonale zdawałam sobie sprawę, że nie zabraknie tam narkotyków i innych używek, szalonych imprez, kobiet – krótko mówiąc, niezdrowego i hulaszego życia, ale i tak większość treści tu zawartych wprawiało mnie w osłupienie. Poważnie – niektóre fragmenty młodego życia Anthony’ego Kiedisa czytałam z szeroko otwartymi oczami ze zdumienia, a nawet kilka razy wyrwało mi się nieładne słowo na literę k. No cóż, tutaj padają ostrzejsze słowa – i nie tylko słowa.

Blizna jest cholernie szczerze opowiedzianą historią – a przynajmniej taka mi się zdawała, bo wszystko opisane jest realistyczne, wrażenia i wydarzenia zdają się prawdziwe do bólu – być może dlatego, że przy cięższych tematach autor raczej stroni od szczegółów. Młodość lidera Red Hot Chili Peppers obfitowała w destrukcyjne czyny - poszukiwanie przyjemności i wrażeń… często w niewłaściwy sposób, w niewłaściwych miejscach – to doprowadziło do licznych uzależnień. Narkotyki przewijają się tutaj niemal cały czas – od doświadczeń w dzieciństwie, gdzie miała swoje początki, po drogę w muzycznym show-biznesie, po nierówną walkę z nałogiem. Książka jest drastyczna i w jakimś stopniu podnosząca na duchu zarazem.

Dużo tutaj również o zespole. Biografia muzyka skupia się nie tylko na jego życiu, ale też i zdradza wiele ciekawostek na temat Red Hot Chili Peppers, nagrywaniu płyt i koncertach, a także bohaterami czyni pozostałych członków zespołu (Flea <3) – o nich też możemy dowiedzieć się nieco więcej. Tutaj na szczęście Anthony Kiedis odżywał i te fragmenty czytało mi się najprzyjemniej!

W tym wydaniu nie brakuje także zdjęć – z ważnych wydarzeń z życia muzyka, przedstawiających istotne postacie, które spotkał na swojej drodze. Większość z nich jest nieco zbzikowanych, nie brakuje też odrobiny nagości, fotek z koncertów, a nawet… zdjęcia z Dalajlamą. Fantastycznie się je oglądało i jestem przekonana, że każdy fan zespołu będzie tym dodatkiem zachwycony!

Blizna to prawdziwie wstrząsająca biografia Anthony’ego Kiedisa, która poraża czytelnika mocno, ale nie na siłę. Nie jest to książka dla osób o słabych nerwach, a całość jest raczej skierowana do entuzjastów muzyki i zespołu Red Hot Chili Peppers, choć nie wątpię, że i wielbiciele lektur o uzależnieniach znajdą w tej książce wiele dla siebie. Polecam z całego serca!

7 komentarzy:

 1. Lubię biografie wybranych aktorów, pisarzy, malarzy, poetów... Jak widać po recenzji, ta książka - historia życia Anthony’ego Kiedisa, również mogłaby mnie zaciekawić.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Sex, Drugs and Rock`n'Roll" pasuje do niektórych gwiazd "show biznesu". Ja nie mam na swoim koncie żadnej biografii, zawsze sobie obiecuje jak będę w bibliotece to coś wypożyczę niestety na obietnicach pozostaję. "Blizna" wydaje się bardzo szczerą lekturą ukazującą postać Anthony’ego Kiedisa. Wzbudza zaciekawienie. Dla fanów zespołu perełka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oł... bardzo dziwna lektura... Może dlatego tak drastyczna, że szczera. Dobrze wiemy, jak wygląda życie w show biznesie (a przynajmniej się domyślamy), jak obfitujące w koszmarnie wielką kasę gwiazdy sięgają po rozmaite rozrywki, staczając się na dno. Chyba co drugi nie chcąco popełnia samobójstwo, biorąc za dużą dawkę narkotyków czy innych wynalazków. Z mojej skromnej perspektywy wciąż nie mogę zrozumieć i wątpię, bym kiedykolwiek zrozumiała ten jakże odmienny świat, starając się jakoś wykombinować kasę na tak trywialne rzeczy jak podstawowe rachunki, wybierając szynkę z azotanami, bo tańsza... Ja tego nigdy nie zrozumiem, kompletnie nie mój rejon. I raczej nie chciałabym o tym czytać, nawet jeśli autorem jest koleś z zespołu, którego kiedyś tak uwielbiałam (ok, a kto w młodości nie?), ciekawostki o zespole czy zdjęcie z Dalejlamą mnie do tego nie zachęcą.
  Jakby tak nie patrzeć, wcześniej rzadko ktoś chciał wszystko tak dokładnie opisywać, starając się jednak zachować swoje dobre imię. Ciekawe, jak przez inne osoby, swoich znajomych z zespołu i po prostu z show biznesu została odebrana ta pozycja, czy miała dla niego jakieś konsekwencje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za biografiami. Ale Red Hot Chili Peppers, zawsze bardzo lubiłam, świetne utwory mają. Od razu przypominają mi się lata mojej młodości. Biorąc pod uwagę,że wokalista zawsze wydawał mi się zakręcony, to chętnie poznam jego losy. Bardzo chętnie To przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię biografie, ale choć słyszałam nazwę tego zespołu, to nie bijcie, ale nie znam jego twórczości ani frontmana. 🙄 Raczej więc sobie daruję lekturę tejże książki. Ale dla fanów zespołu jest to na pewno nie lada gratka 😁

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze żadnej autobiografii ani biografii,to zdecydowanie nie są moje klimaty. I fanów tego muzyka,jak i zespołu,z góry przepraszam,ale ich nie znam i nie ma zamiaru poznawać. Bardzo dziękuję za recenzję 😘 B.B

  OdpowiedzUsuń