wtorek, 27 kwietnia 2021

Paweł Radziszewski - "Pomiędzy"

Autor: Paweł Radziszewski
Tytuł: Pomiędzy
Wydawnictwo: Sine Qua Non [SQN]
Data wydania: 7 kwietnia 2021
Liczba stron: 304
Ocena: 10/10

Opis:

Czasami dzieją się cuda, które nie są ani złe, ani dobre, tylko takie…„Pomiędzy”

Na początku był las, w którym obóz rozbijał kolorowy cygański tabor. W podszytej bagnem gęstwinie Cyganie nikomu nie przeszkadzali, mogli więc na chwilę się zatrzymać.
Las należał do Hrabiego, który przegrał go w karty, żeby mieć szczęście w miłości. Zamieszkał w nim młody fornal z Cyganką i niedźwiedziem, który pomógł im zbudować dom pod garbatą gruszą.
W tym domu urodziła się Pola, która pokochała cygańskiego króla i z miłości do niego wyszła za innego. Przybysz ujarzmił bagno, a Cyganie wykopali obraz, który chodził po wsi.
Syn Poli grał na akordeonie pięknie jak Cygan, a jej wnuk, odkąd zgubił się w rowach, miał różne oczy. Każdy z nich szukał swojej drogi przez życie, grzęznąc w błocie i błądząc we mgle.

„Pomiędzy” to historia opowiedziana przez płonące korzenie starych drzew, w której cygańskie bajki przeplatają się z codziennością, a realizm magiczny z groteską. Bohaterowie mają marzenia, które czasami się spełniają, tylko inaczej, niż to sobie wyobrażali. To opowieść o tym, że prawda bywa nie do zniesienia, nawet jeśli się w nią nie wierzy, i o tym, że czasami dzieją się cuda, które nie są ani złe, ani dobre, tylko takie pomiędzy.

Recenzja:

Gdy tylko zapoznałam się z opisem Pomiędzy, debiutu Pawła Radziszewskiego, od razu wiedziałam, że będzie to książka niezwykła. I nie myliłam się, bo tytuł ten z powodzenia mogę dopisać do najbardziej nietuzinkowych lektur w moim życiu – przepełnionych magią wręcz naturalną.

Realizm magiczny to słowa, które idealnie podkreślają klimat tej powieści. Czarodziejskie iskierki tańcują tutaj pomiędzy wersami, od czasu do czasu wkradając się niepostrzeżenie do zdań – niekiedy ujawniają się w wydarzeniach bardziej nierzeczywistych, innym razem w pozornej zwyczajności. Nieco tej magii skrywa się także w samym stylu autora – jest bardzo malowniczy, baśniowy, przyjemnie liryczny, a jego opowieść, choć piękna i nie bez powabu, to historia poruszająca wiele strun w ludzkiej duszy. Pomiędzy wywołało we mnie zarówno nieśmiały uśmiech, jak i głębokie refleksje czy… stan dość depresyjny.

(…) Natomiast opowieści korzeni płonących w ogniu były prawdziwe, co wcale nie oznaczało, że wszystko to wydarzyło się naprawdę.
Zaczynało się od dźwięku płonącego drewna, a potem zjawiały się obrazy. Czasami były też słowa, ale one tylko przeszkadzały. Używali ich jedynie ludzie. Większa część świata obchodziła się bez nich.

Paweł Radziszewski zabiera nas tutaj w pełen tajemnic rejon, wśród sielskich wiejskich klimatów oraz cygańskich zwyczajów. Przedstawia historię ludzi, z którymi można poczuć więź, a i nieco się w niektórych ich problemach utożsamić – dawno nie podeszłam tak empatycznie do żadnych postaci fikcyjnych, bardzo przeżywałam nieszczęścia, które ich spotykały. Można rzec, że zwyczajność tu jest magicznie ukazana – przez poetycki język oraz ciekawą przestrzeń dziejów pokoleń, układających się w zgrabną układankę, a także ukazanie danych bohaterów z wielu perspektyw, czyniąc ich charakterami z krwi i kości, wielowymiarowymi (być może właśnie dlatego do wielu z nich zapałałam sympatią). Sam też motyw cygański jest raczej niespotykany i dodał tej powieści żaru oraz niepowtarzalnego ducha.

Pomiędzy to przepięknie opowiedziana baśń o ludzkich losach – zwyczajnym życiu oplątanym magicznymi korzeniami. Jestem zachwycona zjawiskowym stylem autora, który dodał tej historii jeszcze więcej wyjątkowości oraz niesłychanych barw. Tej książki się nie czyta – z niej się spija piękne słowa, które cieszą serce urokiem, a jednocześnie ranią rodzinnymi tragediami. Posmakujecie tu miłości, zaznacie nienawiści, ale – przede wszystkim – poczujecie najprawdziwszą magię, która jeśli dobrze się przyjrzycie, może skrywa się właśnie teraz, obok Was. Polecam z całego serca!

10 komentarzy:

 1. Renata Kozłowska27 kwietnia 2021 08:02

  Jaka piękna recenzja, nabrałam ochotę na tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. To może byc bardzo interesująca lektura, az mam ochote ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wcześniej czytałam opisy tej książki, ale nie byłam pewna, czy chcę ją przeczytać. Po przeczytaniu recenzji jestem nią oczarowana albo zaczarowana (recenzją). I dzięki recenzji mam ochotę na książkę (może ją wygram, bo na razie nie mogę pozwolić sobie na jej kupienie). Zresztą lubię dawać szansę debiutantom i często są to bardzo piękne książki.
  Opisany w recenzji klimat książki bardzo mnie fascynuje. Jeśli nie zdobędę jej wcześniej, to poproszę o jej kupienie na Dzień Matki 🙈
  Już nie mogę się doczekać

  OdpowiedzUsuń
 4. Najwyższa ocena, recenzja, po przeczytaniu której natychmiast sięgnęłabym po książkę. Zwyczajność magicznie ukazana, książka poruszająca wiele emocji, napisana w pięknym stylu. Wspaniały debiut, który musi trafić na listę "koniecznie przeczytać".

  OdpowiedzUsuń
 5. "Pomiędzy" nie jest lekką lektura, w książkę wplecione zostały elementy baśni przez co jest to historia specyficzna a także barwna. Intryguje debiut Paweła Radziszewskiego. Jeśli znajdę ją w bibliotece to z chęcią się z nią zapoznam

  OdpowiedzUsuń
 6. Już kilka dni mnie ta książka kusi. Twoja recenzja jest bardzo przekonującą, więc pewnie po nią sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam książkę na oku, odkąd pojawiła się w zapowiedziach, więc chętnie sięgnę. Mam nadzieję, ze spodoba mi się na równi z "Dygotem" Jakuba Małeckiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Realizm magiczny do mnie nie przemawia, nie lubię takiego wydumanego stylu. Próbowałam czytać Tokarczuk czy Marqueza, ale chyba jestem za głupia by to ogarnąć 😅

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mam ochotę na taka książkę. A recenzja kusi, że hej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Magia ukrywa się wszędzie, trzeba widzieć tylko gdzie jej szukać i jak patrzeć🙂W dorosłym życiu,kilka razy,każdy chce przenieść się w magiczną krainę,która za pomocą czarodziejskiej różdżki,przeniesie nas w piękny i inny świat 🙂I właśnie dla książkoholika,książki są taką magiczną krainą🥰A książki z gatunku baśni,czytając je jako starsi,to znów możemy poczuć się jak dziecko 🥰 Zanotowałam ten tytuł do zdobycia 🥰 Bardzo dziękujemy za recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń