poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Isabel Allende - "Córka fortuny"

Autor: Isabel Allende
Tytuł: Córka Fortuny
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2 czerwca 2021
Liczba stron: 400
Ocena: 8/10

Opis:

Ile człowiek jest w stanie zrobić dla miłości? Jak wiele może dla niej poświęcić?

Chile, połowa XIX wieku. Przed drzwiami domu bogatej rodziny Sommersów zostaje znaleziona maleńka Eliza, niemowlę zawinięte w męską kamizelkę i włożone do skrzynki po marsylskim mydle. Zaskoczone tym rodzeństwo przygarnia jednak dziecko i tworzy dla niej dostatni, spokojny dom. Jednak życie Elizy nie będzie spokojne. Pełne będzie niebezpiecznych przygód, dramatycznych przeżyć i całkowitej odmiany losu. Kiedy dziewczyna zakocha się pierwszą – silną, pełnej determinacji – miłością w niewłaściwym mężczyźnie, a ten ucieknie z kraju, postanowi wyruszyć za nim do Ameryki, która akurat w tych czasach przeżywa gorączkę złota i najazd tych, którzy chcą się na tym złocie dorobić fortuny. Eliza pozna ludzi prawych i zdeprawowanych, pomocnych i tych, którzy będą chcieli ją wykorzystać. Podczas poszukiwań trafi do pierwszych kalifornijskich miast, o ile tak można nazwać skromne budy, burdele i więzienie. Zetknie się z bezprawiem, biedą i rozczarowaniem, a także z pełnymi ślepej nadziei poszukiwaczami fortuny.

Isabel Allende po raz kolejny udowodniła swoje mistrzostwo. Brawurowo połączyła romans, powieść historyczno-obyczajową ze sporą dawką awanturniczych przygód. Córka fortuny to wspaniała opowieść o mądrości kobiet i o dziewczynie, która postanowiła uciec ze złotej klatki, żeby odnaleźć swoje przeznaczenie.


Recenzja:

   Dom Duchów bardzo mi się podobał, a wręcz zauroczył, dlatego bardzo czekałam na Córkę fortuny, jednak tyle się ostatnio działo, że miałam mało czasu na cokolwiek. Jak już przeczytałam, to i czasu na napisanie kilku słów też brakło. Ale dzisiaj już jestem i mam świetną książkę do polecenia. 

Kiedy maleńka Eliza zostaje odnaleziona przed drzwiami, nikt nie wie jeszcze jak potoczy się jej niesamowita historia. To właśnie ona pokaże, ile człowiek jest w stanie poświęcić dla miłości, jak bardzo się zmienić i jak wiele poświęcić. To właśnie miłość do niewłaściwego mężczyzny popchnie ją do wielkiej podróży, która na zawsze ją zmieni.

W sumie trzeba zaznaczy, że ta książka jest oznaczona jako pierwsza część, aczkolwiek ja zaczynałam czytać od Domu Duchów, który jest oznaczony jako trzeci. Wydaje mi się, że gdybym zaczęła czytać od tego tomu, już nie byłabym taka oczarowana całością. Jednak Allende ma w swoich historiach coś tak wyjątkowego i niepowtarzalnego, że chce się wracać do jej świata. 

Książka składa się w większości z opisów, niewielką część stanowią nieliczne dialogi, dlatego też myślę, że nie jest to lektura dla wszystkich i spora cześć może się zniechęcić na samym początku. Nie była to historia, przez którą leci się w zawrotnym tempie, a raczej coś przez co trzeba przebrnąć, ale obiecuję Ci, że ta droga jest warta tego małego poświęcenia.

Tło historyczne jest bardzo głęboko powiązane z losami naszej Elizy. W ciągu całej podróży będziemy jej towarzyszyć w wielu miejscach, gdzie wszyscy razem będziemy świadkami wydarzeń, o których wiele z nas już  miało okazję czytać pod kontem historycznym i co jeszcze lepsze, są one wszystkie bardzo realistycznie przedstawione.

Towarzyszymy Elizie w jej podróży, obserwujemy jak zmienia się pod wpływem wielu czynników i wydarzeń i poznajemy ją praktycznie na wylot. Bardzo ją polubiłam i bardzo jej kibicowałam w jej poczynaniach, choć nie zawsze się z nimi zgadzałam jednak Allende ma bardzo dużą umiejętność zwracania uwagi i rozwijania trzecioplanowych postaci, które nawet za dużo nie wnoszą w losy głównych bohaterów. Pewnie sporej liczbie osób będzie to przeszkadzać, bo po co obszernie rozpijać bohaterów, którzy nie są zbyt istotni i w większości przypadków ja byłabym w tym gronie, jednak tutaj, w tej historii jest to świetny zabieg. Dzięki niemu historia nabiera jeszcze większej głębi i jest jeszcze bardziej wyjątkowa. 

Kimże bym była gdybym chociaż na chwilę nie zatrzymała się przy tym niesamowitym wydaniu. Już mówiłam to przy okazji poprzedniej recenzji, ale chyba jeszcze nigdy nie miałam przyjemności trzymać w rękach książki w oprawie z taką fakturą jak ta seria. Do tego wszystkiego jeszcze ta kolażowa grafika... przepięknie to wszystko ze sobą zagrało.

I może ta część nie była lepsza od Domu Duchów ale czekam na kolejną część, chyba tym razem środkową. Tak jak mówiłam nie jest to książka dla wszystkich i sporo czytelników podda się na początku, ale jeśli zaskoczy i dasz jej szansę, to obiecuję, że czeka Cię niesamowita podróż i niezapomniana lektura. 

Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.

11 komentarzy:

 1. Pierwszy raz na oczy widzę tą książkę. Ale zapowiada się bardzo interesująco. Opis brzmi ciekawie i chętnie przekonam się co się za nim kryje. Zapisuje sobie ten tytuł. A wam dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 2. "Dom Duchów" czytałam, więc zapisuję "Córkę fortuny". Recenzja bardzo mnie zachęciła. Chętnie kiedyś przeczytam... Chcę odbyć tę niesamowitą podróż.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka zapowiada się ciekawie, ale długie opisy mnie przerażają. Nie wiem jeszcze czy ją przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Renata Kozłowska9 sierpnia 2021 20:36

  Lubię czasem przeczytać książkę z dużą ilością opisów ale nie robię tego zbyt często. Właśnie ostatnio taka czytałam więc tą na razie sobie daruję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak do tej pory nie poznałam pióra Isabel Allende chociaż 'Dom Duchów' mnie zaintrygował. Bardzo lubię książki gdzie autorzy wplatają do swoich powieści wątki i realia historyczne. Chociaż mam obawy do tych przydługich opisów cóż trzeba się nie zniechęcać tylko czytać dalej. Będę miała na oku tą powieść.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwotnie nie byłam zbyt pozytywnie nastawiona do tej książki, jednak obecnie muszę przyznać, że ma opinia zmieniła się o 180 stopni. Historia osadzona w XIX wieku, historia Elizy podrzuconej pod drzwi domu, jako niemowlę. Życie, które zgotował jej los. Zapowiada się na ciekawą lekturę, która nie sadze, aby była przeczytana za jednym razem, jednak na pewno bez większych przerw.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ ciesze się, że kolejna książka tej autorki ukazała się. Z pewnością dam się zauroczyć tym niesamowitym opisom, pozwolę sobie na zakochanie w kolejnych bohaterach. Nie czytałam, zbyt wielu historii z okresu gorączki złota ( w ogóle nie pamiętam, bym jakąś czytałam), a tutaj taka wspaniała niespodzianka. Ja na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam obie części i również jestem zauroczona piórem Isabel Allende. Autorkę poznałam dopiero w tym roku i przeczytałam jej trzy ksiażki, które opisując losy poszczególnych rodzin przybliżają bardzo historię Chile. "Córka fortuny" podobała mi się równie bardzo co "Dom duchów", i przyznam,że byłam niesamowicie zaskoczona obrazem "gorączki złota" opisanej w powieści. Miałam o tym bardzo nikłe pojęcie a autorka świetnie przedstawiła historię wydobywania złota w Ameryce,które zwabiło ludzi z całego świata. "Córka fortuny" okazala się madrą, ciekawą i wartościową powieścią po którą zdecydowanie warto siegnąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pod względem okładki nie byłam zachwycona, jednak treść wynagrodziła mi to zdecydowanie. Chile. Historia Elizy, która jako niemowlę zostaje podrzucona pod drzwi bogatej rodziny Sommersów, a następnie, gdy dorasta, decyduje się wyruszyć do Ameryki ze swym ukochanym. Zetknięcie się z pierwszymi kalifornijskimi miastami, brawurowe połączenie romansu z powieścią historyczno-obyczajową. Co prawda lubię, gdy mamy dużo dialogów, a tutaj zapowiada się więcej opisów, jednak zdecyduje się dać szansę, ponieważ naprawdę lubię mixy romansów z powieściami historyczno-obyczajowymi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Okładka tutaj zdecydowanie jest do poprawki i To do dużej,ponieważ bardzo szkodzi wnętrzu. Nie czytałam "Dom duchów",jednak recenzja tej powieści zachęciła mnie,pomimo tej okładki,aby wejść domu duchów oraz aby poznać córkę fortuny,bo coś czuję,że wnętrze ich mogą mi się spotkać i wygodnie będzie się rozgoscić i pobyć trochę z córką fortunny w tym jakże ciekawym domu😁☺😉 Bardzo dziękuję za recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 11. Trochę odstraszają mnie opisy i niezbyt szybkie tempo tej powieści. Z drugiej strony może akurat bym zakochała się w twórczości tej autorki, bym musiała sięgnąć i przekonać się sama, bo nic jeszcze jej nie czytałam. A wydanie śliczne, przyciąga wzrok. 😍

  OdpowiedzUsuń