środa, 20 października 2021

Barry Lopez - "O wilkach i ludziach"

Autor: Barry Lopez
Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Tytuł: O wilkach i ludziach
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 22 września 2021
Liczba stron: 384
Ocena: 9/10

Opis:

Wilki wywołują całe spektrum emocji: od strachu po podziw i przywiązanie.

Lopez, sięgając do przepastnego archiwum literatury, historii, nauki i mitologii – a także osobistych doświadczeń z uwięzionymi i wolnymi wilkami – tworzy fascynujący portret zwierzęcia zarówno realnego, jak i wyobrażonego przez ludzi z różnych kultur. Biolog może postrzegać wilka poprzez naukę, podczas gdy Inuita widzi w nim rodzinę bardzo podobną do swojej. Dla wielu rdzennych Amerykanów wilk jest także symbolem duchowym, zwierzęciem, które może wzmocnić jednostkę i społeczność.
Barry Lopez przytacza badania naukowe, rozbija zabobony, które umożliwiły nam demonizować wilki, wyjaśnia mity i z szacunkiem opisuje tradycje, pozwalając zrozumieć, w jaki sposób to niezwykłe zwierzę tak mocno zrosło się z ludzkim życiem.
Klasyczna już książka Lopeza stała się jednocześnie punktem zwrotnym w sposobie pisania o dzikich zwierzętach. O wilkach i ludziach zgłębia niespokojne związki między wilkami a cywilizacją na przestrzeni wieków oraz opisuje zmiany w naszym podejściu do tego, co dzikie.

Recenzja:

Wilki to jedne z moich ulubionych zwierząt, dlatego ogromnie nie mogłam doczekać się premiery O wilkach i ludziach. Choć są one w większości kultur raczej demonizowane, tak nie można odmówić im swoistego piękna, powabu i dzikości – to doprawdy fascynujące istoty! Barry Lopez fenomenalnie maluje przed czytelnikiem pełen obraz wilków, sięgając do wielu rozmaitych źródeł – nie tylko nauk stricte przyrodniczych, alei literatury, historii i mitologii. I choć jest to bardziej literatura faktu tak… nie czuje się tego – i można nie raz nad tą książką zapłakać (albo to ja po prostu jestem miękka, gdy zwierzakom dzieje się krzywda).

Nie da się opowiadać o wilkach prosto i jednoznacznie – równie dobrze można by oczekiwać precyzji w opisywaniu kształtów chmur.

Barry Lopez posiada niezwykły dar do opowiadania, dzięki któremu w książkę wsiąka się szybko. Książka napisana jest niemal w duchu gawędy, a ukazanie wilków poprzez wachlarz ciekawych faktów prosto z natury i kultury sprawia, że czytelnik nie czuje się zmęczony lekturą, nawet mimo miejscami odniesień mocno naukowych. O dziwo, autor zachował weń zaskakujący obiektywizm, bo choć nie kryje swojego punktu widzenia, tak ukazuje wszystkie barwy ludzkich działań czy zwierzęcych instynktów. Wszystkie ciekawostki i fakty przedstawia w sposób jasny, inteligentny, a każdy temat zdaje się być znakomicie zbadane. Co więcej, wilki wręcz ożywają w tej książce – mają własne osobowości, cele, przywary. Krótko mówiąc, w tym sposobie opisywania zwierząt, z szacunkiem i osobliwą pieszczotą, można się zakochać…

Urzekła mnie także różnorodność wizerunków zwierząt i perspektyw, które prezentuje przed nami autor. Mamy weń odniesienia do nauk stricte przyrodniczych, literatury, historii, legend, podań i wierzeń oraz całej reszty niuansów kulturowych, a także zajmująco ukazuje relację człowieka z z tytułowym zwierzęciem. Można rzec, że autor maluje przed nami pełen portret wilka oraz ludzi, który z całą pewnością – w mniejszym lub większym stopniu – trafi do każdego czytelnika. O wilkach i ludziach zmusza także do wielu refleksji na temat stosunku do natury – choćby tego, żeby akceptować fakt, że choć wilki mogą stanowić zagrożenie, powinny mieć swoje miejsce w świecie, który – niestety – my niszczymy, zabierając im dużą część lasów.

Barry Lopez stworzył przepiękną opowieść o wilkach i ludziach – jak widać, tytuł idealnie opisuje i podsumowuje całą książkę. Autor oddaje tutaj swoisty hołd dzikim zwierzętom, a robi to w sposób wyjątkowy, zmusza do zadumy, ale i fascynuje niesamowitymi postaciami wilków. Nie mogę zapomnieć wspomnieć także o tym, że to wydanie urozmaicają czarno-białe zdjęcia wilków (i nie tylko), co również skradło moje serce. Jestem przekonana, że każdy miłośnik książek o przyrodzie, będzie tym tytułem zachwycony. Polecam z całego serca!

P.S. Jeśli szukacie lektur stricte o wilkach, koniecznie przeczytajcie również „Wilk zwany Romeo” (także od Marginesów) - porusza do głębi!

11 komentarzy:

 1. Bardzo mnie zaciekawiła ta recenzja, chyba muszę poszukać bgdzies tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawie. Nie raz marzyło mi się, żeby na swej drodze spotkać wilka, ale chyba bym zawału dostała 😂

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi bardzo interesująco. Chętnie przeczytam i się przekonam czy trafi w mój gust. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 4. "O wilkach i ludziach" interesująca lektura. Może pomoże zmienić myślenie na temat tych zwierząt. Z jednej strony czuje strach przed wilkami ale też fascynujące jest to zwierzę. Z chęcią zapoznam się z książką Barry Lopez.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytam takich książek ale recenzja mnie skusiła do tego ta okładka. I to że jest o wilkach ❤️ wilki to takie piękne silne dzikie stworzenia dla mnie symbolem opiekuńczości lojalności. Więc zapisuję ten tytuł

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się interesująco. Fascynują mnie wilki i mam nadzieję, że uda mi się przeczytać tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam się, że ta książka zaciekawia nie mocno. Warto ją mieć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wilki to interesujący temat, nawet ostatnio byl poruszany w domu. Mam już kilka książek o takiej tematyce, a ta okładka jest ekstra!

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam wilki. Wszak to pobratymcy naszych piesków. Strasznie jestem ciekawa, tego gawędziarskiego tonu i historii z jednymi z najpiękniejszych zwierząt naszych lasów. Chciałam wpierw napisać, że raczej nie... ale z recenzji bije taka fascynacja, że trudno się oprzeć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka warta,aby poświęć jej uwagę i czas:) Bardzo interesująca i ciekawa pozycja😍 Może kiedyś uda się poznać jej wnętrze☺ Bardzo dziękujemy za świetną recenzję😘 B.B

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi wilki kojarzą się pozytywnie przez wzgląd na Wilka Sally'ego w Doktor Quinn i Białego Kła Londona oczywiście. Fascynująca lektura, chętnie się z nią zapoznam. ☺

  OdpowiedzUsuń