niedziela, 27 lutego 2022

Ewa Waligóra - "Zabójcza wycieczka"

Autor: Ewa Waligóra

Tytuł: Zabójcza wycieczka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 2022

Ilość stron: 320

Ocena: 7/10

Opis:

Energiczna przewodniczka po Warszawie, Magda Łaszyńska, otrzymuje zlecenie opieki nad ekscentryczną grupą polonusów z Wielkiej Brytanii. Kiedy rutynowa impreza zamienia się w pełną niespodzianek i zamętu kryminalną aferę, do akcji wkracza policja w osobie przystojnego komisarza Izydora Kościeszy. Wkrótce okazuje się, że korzenie całej historii sięgają dwudziestolecia międzywojennego i okupacji.

Magda miota się, próbując realizować program mimo obecności irytującego komisarza i realnego zagrożenia ze strony mordercy. Akcja rozwija się w zawrotnym tempie. Jest tu humor, groza, miłość, namiętność, smutek i tajemnica.

Romantyczny kryminał w scenerii współczesnej i dawnej Warszawy.

Recenzja:

Wow, wow, wow! I to jest debiut?! Nie umiem w to uwierzyć. No dosłownie: nie wierzę. Ta książka jest napisana tak, że równie dobrze mógłby ją napisać ktoś, kto ma kilkanaście pozycji kryminalnych na swoim koncie. Szacunek wielki dla autorki, bo odwaliła kawał dobrej roboty! Ja jestem zachwycona - i myślę, że Wy także możecie być zachwyceni. 

Magda Łaszyńska jest przewodniczką po swojej ukochanej Warszawie - w której dorastała i z którą mocno się zżyła, bo przypomina jej swego rodzaju feniksa, który powstał z popiołów. Magda cierpi na nadmiar pracy i brak wolnego czasu - szczególnie, że po raz kolejny jej kilka dni wolnych zostaje zapełnionych przez nagłą wycieczkę, którą Magda ma poprowadzić (ale szefowa obiecuje jej, że brytyjska polonia, która ma przyjechać do Warszawy, zapłaci podwójnie). 

Tak więc Magda po raz kolejny wita w Warszawie gości - dziesięciu dziwnych ludzi, spośród których każdy jeden jest pewnym oryginałem. Mieszanka wybuchowa charakterów i postaw! Główna bohaterka wie, że to będzie intensywny i ciekawy czas - bo w końcu jak się nudzić przy takich specyficznych gościach, którzy co chwila coś odwalają?

Tyle, że już pierwszego dnia pobytu w Warszawie - nie licząc dnia przyjazdu - coś jest mocno nie tak. Jeden z uczestników podczas imprezy ma poważny atak serca, coś w stylu zawału, więc musi zabrać go karetka do szpitala. Tyle, że wkrótce okazuje się to nie jest jedyny problem... I to nie jest jedyna osoba, której ktoś ewidentnie chce się pozbyć!

Ewa Waligóra od początku wzbudza w czytelniku wiele emocji, akcja trzyma w napięciu i widać, że autorka doskonale wie, o czym pisze: Warszawa jest przedstawiona zarówno pięknie, jak i autentycznie, tak samo jak tajemnicza historia sprzed lat... 

Bardzo podobała mi się ta książka także ze względu na to, że bohaterowie byli bardzo dobrze wykreowani, a do tego wszystkiego opisy i dialogi trzymały poziom. Ba, powiedziałabym, że powieść jest napisana całkiem lekko, jak na ten gatunek - a momentami bywa wręcz swojsko i żartobliwie. Bardzo udane połączenie.

Minus jest taki, że ja na przykład od początku podejrzewałam, kto okaże się podejrzanym. Jakiś taki instynkt, chociaż tego typu powieści nie czytam za często. Mimo wszystko stwierdzam, że z tą pozycją bawiłam się wyśmienicie: mimo sporej dawki kryminalnej grozy (a może właśnie dlatego?).

Podsumowując: dla mnie jest to pozycja, którą powinno się polecać - i którą powinno się przeczytać. Według mnie jest warta tego, żeby poświęcić jej swój czas. Będziecie żałować, jak nie sięgnięcie po "Zabójczą wycieczkę"! Polecam raz jeszcze - z całego serduszka!

10 komentarzy:

 1. Renata Kozłowska27 lutego 2022 10:43

  Widziałam zapowiedź tej książki i bardzo mnie zaciekawiła. Przeczytam ja na pewno. Lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz widzę tą książkę. I to jest debiut, brzmi bardzo interesująco. A ja lubię dawać szansę początkującym. Jeszcze jak jest humor to coś dla mnie. Chętnie przeczytam. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Opis zapowiada ciekawą lekturę, połączenie kilku gatunków. "Zabójcza wycieczka" zapewni naszemu umysłowi niezłą zagwozdkę do tego poprawi nastrój, wywołując uśmiech oraz jest też odrobina romansu. Jestem zainteresowana tą książkę, będę się rozglądać za nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa recenzja. Książka warta uwagi myślę że mogę ją zapamiętać i meic na uwadze

  OdpowiedzUsuń
 5. Udało mi się niedawno wygrać tę książkę i jestem jej niezmiernie ciekawa. Bardzo lubię takie historie, a pozytywne opinie o tym debiucie tylko wzmacniają moją chęć sięgnięcia po książkę czym prędzej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna okładka (tak powinno się do tego zabierać!). Aż dziw, że debiut i już taki dobry, strach pomyśleć, co będzie dalej. Znaczy pozytywnie ten "strach", wiadomo, potrzebujemy na polskim rynku samych dobrych i lepszych autorów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami zdarzyło mi się przeczytać książki z takim wątkiem, o takiej tematyce. Dawno już nie sięgałam po taką, a ta brzmi całkiem dobrze i ładna okładka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiesz, że nie słyszałam o tym tytule, a zapowiada się na kawał dobrej lektury. Debiuty czytuję, a kryminały uwielbiam, więc zapisuję aobie tytuł i na pewno przeczytam 😁

  OdpowiedzUsuń
 9. Hura!!!W końcu jakiś świetny romantyczny kryminał 🥰😍🥰Takie kryminały,to ja bardzo lubię 😍😍😍Romans,kryminał,historia,to idealna książkowy koktajl dla mnie 🥰🥰🥰Brawa i gratulacje dla autorki 😘I takie książki z serii kryminał,to ja bardzo chętnie mogę kupować 🥰Zapisałam ją jako nr 1 z kryminału do kupienia 😍Bardzo dziękujemy za wspaniałą recenzję i książkową propozycję 😍🥰😘B.B

  OdpowiedzUsuń