sobota, 5 marca 2022

Agustina Bazterrica - "Wyborny trup" (wersja audio)


Autor: Agustina Bazterrica

Tytuł: Wyborny trup

Dystrybutor: Audioteka

Czyta: Robert Jarociński

Długość: 5 h 4 min

Ocena: 8/10Opis:

Po Przemianie kwitnie handel „mięsem specjalnym”. Marco, syn rzeźnika, wie, jakimi prawami rządzi się ta branża. Pogrążony w rozpaczy po stracie ukochanej osoby z goryczą obserwuje upadek ludzkiej moralności. Pewnego dnia otrzymuje prezent od jednego z kontrahentów – żywą samicę, perfekcyjny okaz wart fortunę. Wie, że domowe hodowle są surowo zakazane. Może ją sprzedać. Może zrobić ucztę. Albo może też...Recenzja:

Do "Wybornego trupa" przymierzałam się od dawna. Tytuł ten wciąż wypływał w moim otoczeniu, czy to wspominany przez innych bloggerów, czy znajomych spoza Internetu. Moją decyzję o zapoznaniu się z tą kontrowersyjną historią przypieczętowała nominacja do plebiscytu Książki roku 2021 przez portal Lubimy Czytać. Założyłam, że naprawdę mnie poruszy i nie myliłam się. 

Mam duży problem z oceną "Wybornego trupa", ponieważ książka ta podejmuje tak wiele niedorzecznych moralnie sytuacji, że wymyka się ludzkiemu pojmowaniu. Jedno mogę powiedzieć na pewno, tę powieść można albo kochać, albo nienawidzić. Nikt po lekturze (lub przesłuchaniu) nie pozostanie obojętny, to niemożliwe. Ja byłam wstrząśnięta, szczególnie naprawdę niespodziewanym zakończeniem. Momentami nawet myślałam, że nie skończę słuchania, ponieważ moje ciało prawie fizycznie odrzucało ten tekst. Udało mi się jednak i cieszę się z tego powodu, bo dawno nie czułam takich emocji podczas poznawania jakiejś historii. 

Sukces "Wybornego trupa" moim zdaniem tkwi w tym, że fabuła jest tak daleka od naszych najdzikszych wyobrażeń przyszłości, a zarazem nie jest niewiarygodna. To wizja, którą odrzucamy, ale która w oparciu o obecną sytuację geopolityczną nie jest kuriozalna i to jest w tej powieści najbardziej przerażające. 

Z jednej strony możemy więc próbować neutralizować lęk wywoływany przez tę krótką historię, odwołując się do obecnego stanu rzeczy, z drugiej, ten lęk może w wyniku takiego porównania tylko się nasilić, ponieważ nie jest jeszcze aż tak źle, jak w świecie przedstawionym "Wybornego trupa", ale nie jest też kolorowo. 

Uwielbiam książki, które wystawiają na próbę nasz światopogląd i stawiają przed nami bardzo niekomfortowe pytania natury moralnej. Powieść Baterrici przynależy do tej kategorii, co nie znaczy, że jest wolna od wad. Główną z nich jest fakt, iż w celu zaskoczenia czytelnika na finiszu, autorka odeszła od początkowej koncepcji charakteru głównego bohatera. Przynajmniej osobiście odnoszę takie wrażenie, ponieważ jego czyn z końca nie był dla mnie do końca zrozumiały w kontekście tego, jak był przedstawiany dotychczas. Jednakże, może taki był cel pisarki? Pokazanie, że w rzeczywistości nikogo nie znamy w pełni?

Reasumując, moja ocena jest bardzo dobra, ponieważ mimo tragicznej tematyki, ta książka dała mi sporo do myślenia. Subtelne aluzje autorki i jej sposób malowania alternatywnej rzeczywistości były interesujące. Nie mogę jednak powiedzieć, że kiedykolwiek wrócę do "Wybornego trupa". To książka z kategorii tych, które warto poznać, ale jeden raz w zupełności wystarczy. Wersja audio była bardziej lekkostrawna od papierowej, więc dziękuję Audiotece za udostępnienie mi jej i zachęcam do kupna! 


11 komentarzy:

 1. Renata Kozłowska5 marca 2022 08:26

  To tematyka, która mnie od siebie odpycha. Po prostu nie dam rady jej przeczytać. Tak po ludzku, obrzydza mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat trudny, wręcz odpychający, ale myślę, że warto poznać taką literaturę

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele o niej słyszałam i mam ją nawet zamiar przeczytać w wolnej chwili. Mam nadzieję, że również mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie to nie jest lektura dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta ksiazka z jednej strony odpychająca chce sei jej uniknąć ale z drugiej strony coś mnie w niej intryguje i chyba spróbowałabym po nią sięgnąć żeby przekonać sie czy dam radę ja przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie, zdecydowanie mówię tej propozycji nie. Przeraża mnie,odpycha i spać po niej bym nie mogła. Ta pozycja do czytelniczego zaczytania nie jest dla mnie. Po niej dostałam bym książkowego urazu. Bardzo dziękujemy za fajną recenzję ��B.B

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie, ro nie dla mnie lektura. Drastyczna tematyka, może zagadnienie człowieczeństwa i tego ile jesteśmy w stanie zrobić, znieść żeby przeżyć jest interesujący ale nie w takiej formie. Źle bym czuła się podczas czytania tej książki. "Wyborny trup" to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie. Zdecydowanie nie. Zbyt drastycznie, muszę odmówić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Opis tej książki brzmi... Może zapowiadać wszystko. Dosłownie wszystko, jak i nic zdrożnego. To tego typu pozycja, bez której nie da się podejść bez uprzednio przeczytania recenzji do niej. Choćby jednej. Może to nazbyt dzika fantazja w kwestii przyszłości, ale... ostatnio świat pokazał, że w ogóle nie umiemy przewidywać. Wydaje mi się więc, że nawet ta pozornie oderwana od czegokolwiek logicznego historia może nie być tak do końca bez sensu. Albo nie być tak do końca patologiczna - jakkolwiek na to patrzeć, ja tej książki nigdy nie miałam w łapkach ani nigdy jej nie przesłuchałam, choćby fragmentu, więc tak naprawdę nie wiem, z czym się tutaj borykamy. Niemniej gdy szukam porównania, na myśl przychodzą mi same horrory (tak bezwiednie przyszedł mi "Nocny pociąg z mięsem") i to niezbyt przyjemne... A może tak naprawdę to jakaś alegoria? To może być bardzo ciężka lektura, przegrzewająca czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachwyciła mnie recenzja tej książki. Miałam ją w planach,ale tematyka a właściwie tytuł strasznie mnie odrzucały. Zdaję sobie sprawę,że fabuła może być szokująca, ale jest to też książka, która skłania do refleksji a takie lubię najbardziej. Chyba będę musiała na nowo zastanowić się nad tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem czy dałabym radę przez nią przebrnąć, choć czytałam już Rzeźnika Czornyja, to może i po ten tytuł sięgnę kiedyś. Widziałam w bibliotece jest. 😀

  OdpowiedzUsuń