piątek, 8 kwietnia 2022

Alice Oseman - "Heartstopper. Tom 3"

Autor: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: Heartstopper. Tom 3
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 23 marca 2022
Liczba stron: 383
Ocena: 8/10

Opis:

Charlie i Nick są ze sobą szczęśliwi, ale nie potrafią cieszyć się sobą tak do końca, dopóki nie są szczerzy ze swoimi bliskimi i dopóki wciąż jest w nich lęk przed odrzuceniem i brakiem zrozumienia ze strony innych ludzi.
Choć rodzina Charliego i mama Nicka już o wszystkim wiedzą, w ich życiu wciąż są osoby im nieprzychylne – jak Harry czy brat Nicka – lub takie, którym chłopcy z różnych powodów boją się zdradzić swój sekret, jak Tao. Nie oni jedni wiele się o sobie dowiedzą podczas szkolnej wycieczki do Paryża – w tym tomie śledzimy też relacje par ich przyjaciół: Tao i Elle czy Tary i Darcy.

Recenzja:

Heartstopper to najbardziej urocza seria o tematyce LGBT+ jaką znam. Alice Oseman stworzyła niebywale ciepły, pouczający i przyjemny w odbiorze cykl komiksów, obok których żaden nastolatek – a także dorosły – nie powinien przejść obojętnie! Przy Charliem i Nicku zawsze robi mi się ciepło na serduszku, dlatego bardzo się cieszę, że kontynuacja ukazała się tak szybko i miałam szansę się z nią zapoznać, bo… okazała się przecudowna!

Tom trzeci zdaje się skupiać na coming oucie, jednak nie jest to jedyny temat, na którym autorka się skupia. W łagodny sposób prezentuje też inne problemy, z którymi muszą się mierzyć młode osoby innej orientacji (i nie tylko). Uznawanie za ciekawostkę, za oblecha, używanie słowa gej czy lesbijka jako obelgi – w końcu zaburzenia odżywienia, sprawy rodzinne i nie tylko. Alice Oseman porusza trudne tematy w sposób delikatny, otulający i dający do myślenia – i właśnie za to najbardziej doceniam to serię, choć to niejedyny jej atut. Całość wspaniale tworzą bohaterowie, o różnych rozterkach i charakterach, ale każdy coś wnoszący do historii – gdyby nie tak dobrze wykreowane postaci, nie byłaby ona tak barwna i fascynująca!

Panuje takie przekonanie, że jeśli nie jesteś hetero, MUSISZ od razu powiedzieć o wszystkim rodzinie i przyjaciołom, jakbyś był im coś winien. Ale to nieprawda. Nie musisz nic robić, póki nie będziesz gotowy.

Graficznie oczywiście cykl także jest urzekający. W kresce Alice Oseman można zakochać się od pierwszego wejrzenia, gdyż doskonale podkreśla ciepły klimat całości, charakterystyczne cechy bohaterów oraz wydarzenia. W tych kadrach w szarościach kocham także detale, które podkreślają emocje postaci oraz ich samopoczucie – to także wiele dopowiada i… często rozbawia. Jak wspomniałam wcześniej – historia Nicka i Charliego jest atrakcyjna pod każdym względem, również humorystycznym!


Niezależnie od tomu, Heartstopper zawsze miło zaskakuje, bo jest to lektura odprężająca i poprawiająca nastrój, a jednocześnie porusza istotne dla młodego czytelnika sprawy. Jeśli szukacie czegoś lekkiego, co wywoła uśmiech na Waszej twarzy i przeleje w serce mnóstwo ciepełka – polecam z całego serca! To doprawdy kochana seria. <3

10 komentarzy:

 1. Słyszałam wiele dobrego o tej serii, lubię komiksy, więc pewnie kiedyś się skusze. Na ten moment nie czytałam żadnego narazie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna historia, taka manga w zasadzie niż komiks... Ale zdziwiłam się, że Jaguar je publikuje, myślałam, że to wydawnictwo bardziej książki dla dorosłych wybiera. Ta pozycja to jednak taka dla młodzieży, pewnie im się spodoba. Zresztą, mocno reklamowana jest ta pozycja, więc zapewne już ją znają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak narazie za mną tylko pierwsza część. Ale jakie to było słodziachne, nieśmiałe uczucie. Chętnie poznam dalsze części przygód Charliego i Nicka. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydawałoby się, że manga ta kierowałaby się tylko do młodych czytelników ale tak nie jest starszy też odnajdzie się w niej. Książka przedstawia bardzo ważne problemy w obecnych czasach. Ja jeszcze nie czytałam "Heartstopper" ale z chęcią bym poznała losy bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej serii, ale nie byłam nią zainteresowana. Jednak teraz powoli zmieniam zdanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy temat, ale nie czytam komiksów

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekam na historię, w której ktoś napiszę o pięknie miłości osób tej samej płci. Dlaczego? Wszystkie książki, które do tej pory czytałam poruszają tylko te tragiczna stronę. Stronę wiecznej obawy przed reakcja otoczenia. A jednak Ci ludzie się kochają i to musi być piękna i silna miłość, skoro są w stanie pokonać te wszystkie przeszkody społeczne. Tylko bez przesładzania ;-) A wracając do tej pozycji, to być może skuszę się... to wyczytałam, że tam jest coś więcej niż tylko problem bariery społecznej. I być może odnajdę w tej pozycji te piękno miłości osób tej samej płci.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapewne ciekawa seria komiksów,ale na ten moment nie będę sięgnąć po ten czy poprzednie tomy. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat na czasie. Seria wydaje się być bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam, że panuje zainteresowanie spore tymi komiksami, nawet serial wyszedł ostatnio podobno. Ale mnie ani te komiksy ani serial nie ciągną jakoś do siebie, więc daruję sobie, ale recenzję chętnie zawsze poczytam 🙂

  OdpowiedzUsuń