poniedziałek, 30 maja 2022

Alice Oseman - "Loveless"

Autor: Alice Oseman
Tłumaczenie: Anna Halbersztat
Tytuł: Loveless
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 18 maja 2022
Liczba stron: 448
Ocena: 7,5/10

Opis:

Wszystko to zaczęło do mnie docierać. Nigdy w nikim się nie kochałam.
Ani w chłopcach, ani w dziewczynach, ani w żadnej osobie, którą kiedykolwiek poznałam. Co to znaczy?

Georgia nie była dotąd zakochana, z nikim się nawet nie całowała. Jednak jest przekonana, że pewnego dnia odnajdzie swoją drugą połowę.
Kiedy jej starania spełzają na niczym, zaczyna się zastanawiać, dlaczego miłość wydaje się tak prosta dla innych, a dla niej nie. W zderzeniu z nowymi pojęciami – aseksualnością i aromantycznością – Georgia jest jeszcze bardziej niepewna swoich uczuć.
Czyżby przeznaczone jej było żyć bez miłości? A może przez cały czas szukała nie tego, co jest odpowiednie dla niej? A może miłość to nie tylko romantyczne uczucie…

Recenzja:

Alice Oseman oczarowała mnie cudownie otulającym i uroczym cyklem komiksowym „Heartstopper”, dlatego nie mogłam odmówić sobie zapoznania się z jej twórczością w wydaniu powieściowym. W Loveless autorka porusza tematy aseksualności i aromantyczności, co uważam za bardzo ciekawe motywy do przedstawienia w literaturze młodzieżowej. I choć odniosłam wrażenie, że nie do końca wyczerpała ona sedno wspomnianych zagadnień, historię Georgii czytałam z przyjemnością i niegasnącym zainteresowaniem.

Nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo odstawałam od innych. Tyle czasu żyłam w przeświadczeniu, że pewnego dnia po prostu spotkam tę swoją jedyną, prawdziwą miłość. Myliłam się. Tak bardzo się myliłam. Kiedy inni dorastali, całowali się, uprawiali seks, zakochiwali się ja…
Ja byłam ciągle dzieckiem.
A czy jeśli wciąż będę tak postępować… zawsze będę sama?

Książka kipi emocjami od pierwszych stron i choć chwilami obraz niektórych zachowań czy postaci zdaje się być nieco naiwny, absolutnie nie przeszkadza to w odbiorze całości. Ogromnie przypadło mi do gustu, że nie ma tu postaci idealnych, są bardziej lub mniej do polubienia, ale ich osobowości nie są kreowane na siłę. Georgia – i nie tylko ona – popełnia błędy, jest zagubiona, poszukuje własnej seksualności i siebie, przeżywa rozmaite przygody, nawiązuje rozmaite przyjaźnie, w których relacje bywają bardzo złożone. Spotyka na swej drodze także osoby podobne do siebie, roztrząsa pojęcia aseksualności i aromantyczności, bywa samotna, często czuje się niezrozumiała. Choć istota jej problemów jest inna niż większości młodych dorosłych, w niektórych aspektach można z powodzeniem się z nią utożsamić, jak choćby w presji rówieśników i społeczeństwa, co w jakimś stopniu uspokaja i pociesza, bo… tak naprawdę z każdym z nas coś było lub jest nie tak. Nie jest to jednak historia całkiem różowa, bo nie brakuje w niej niepokoju i dramatu (również dosłownie – ze stron chwilami wręcz wylewa się Szekspir) oraz ponurego humoru, który – swoją drogą – mi akurat ogromnie przypadł o gustu!

Nie miałam pojęcia, jak teraz będzie wyglądało moje życie. I to mnie przerażało. Boże, tak bardzo, bardzo mnie to przerażało.

Ciężko mi się nieco odnieść jakoś bardziej do problematyki aseksualności i aromantyczności ukazanej w Loveless, bo przyznam szczerze, że moje świadomość o tych tematach była dotychczas raczej znikoma (w zasadzie znałam jedynie je w formie pojęć). Nie wiem, czy doświadczenia Georgii pomogą osobom w podobnej sytuacji, bo nie zawsze podejmowała ona decyzje rozsądne, niemniej z całą pewnością ta historia podniesie na duchu. Bo choć niektóre deklaracje zdają się być w tej powieści wręcz filmowe, tak pod wieloma względami jest to lektura wartościowa i wyjątkowa, wiele uświadamiająca i ukazana w całkiem rzeczywistej otoczce – bolesnej, nieidealnej, ale i niepozbawionej jasnej strony mocy.

Nie musieliśmy tego mówić głośno, ale wszyscy wiedzieliśmy. Wszyscy wiedzieliśmy, co tu znaleźliśmy. A przynajmniej ja wiedziałam. Znalazłam to.

Loveless to nadzwyczajna powieść YA, opowiadająca o tematach niełatwych i udowadniająca, że nie potrzeba romantyczności do miłości. Sądzę, że ta książka może pomóc wielu nastolatkom poszukującym siebie, swojej orientacji, tożsamości, a postać Georgii bez wątpienia stanie się im w tej drodze bliska. Jeśli poszukujecie pełnej emocji i poszerzającej horyzonty historii – koniecznie sięgnijcie po tę powieść! 💜

8 komentarzy:

 1. Bardzo jestem ciekawa tej książki. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, to książka o mnie... Rzeczywiście, jeszcze nie widziałam takiej pozycji. Owszem, czasami jest napomknięte o aseksualności w popkulturze, ale jakoś tak w tle, nigdy nic więcej. A pojęcia "aromantyczność" to już w ogóle nigdy nie słyszałam. Wątpię, by ta książka komuś pomogła, bardziej chyba chodzi o to, że w ogóle podejmuje się ten temat, że sygnalizuje się światu, że coś takiego istnieje. Jakby nie było, rynek ginie w natłoku romantycznych historii, a nie wspomina w ogóle o ludziach, którzy w pewnym sensie jakąkolwiek miłość i przywiązanie odpychają, zastanawiając się, czy to już problem czy własna cecha odmienności. Myślę, że to fajny pomysł, zaskoczyło mnie, że w ogóle taka pozycja powstała! I to z Jaguara... W ogóle nie sądziłam, że oni zapodadzą takie pozycje. Muszę mieć tą książkę! A rzadko to mówię, szczególnie gdy chodzi o młodzieżówki. Może prześledzę dzięki niej swoje liczne błędy życiowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie poczytam coś w temacie aseksualności i aromantyczności. Te pojęcia są mi obce, ale nie znaczy, że nie istnieją osoby z tymi problemami. Chce zrozumieć, poznać. A ta powieść wydaje mi się być dobrym początkiem. Tym bardziej, że recenzentka określiła ją jako nadzwyczajną powieść YA. I może temat nie został wyczerpana do końca, to jednak chętnie poznam te problemy młodych osób. Wszak starsi też mogą mieć z tym problem.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Loveless" interesująca lektura, która porusza ważny temat (nie często poruszany). Poszukiwanie własnej tożsamości oraz orientacji (nie tylko młodzież może mieć z tym problem). Książka Alice Oseman warta polecenia i przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa jak autorka opisała temat, jest na liście do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie, ten tytuł nie dla mnie, ale dzięki za recenzję 🙂

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo rzadko poruszany temat w książkach. Jestem ciekawa jak przedstawia go autorka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesująca książka i warta bliższego poznania przez młodzież. Temat niełatwy i rzadko poruszany,nie tylko wśród nastolatków. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń