wtorek, 31 maja 2022

Faridah Àbíké-Íyímídé - "As pik"

Autor: Faridah Àbíké-Íyímídé
Tłumaczenie: Miłosz Urban
Tytuł: As pik
Wydawnictwo: Must Read
Data wydania: 18 maja 2022
Liczba stron: 480
Ocena: 9/10

Opis:

Kiedy dwoje uczniów Prywatnej Akademii Niveus, Devon Richards i Chiamaka Adebayo, zostaje wybranych do elitarnego grona prefektów, wydaje się, że to wspaniały początek jeszcze lepszego roku. Taka funkcja nie tylko świetnie wygląda w podaniu o przyjęcie na studia. Daje też szansę na wystąpienie przed rekruterami i zapewnia wysoką pozycję w szkolnej hierarchii.
Krótko po nominacji ktoś zaczyna rozsyłać anonimowe wiadomości i ujawnia sekrety głównych bohaterów, podpisując się „As”. Życie Devona i Chiamaki wywraca się do góry nogami. Sytuacja w szkole staje się groźna dla nich samych i dla ich starannie zaplanowanej przyszłości.
To, co z początku wydawało się chorym dowcipem, szybko zmienia się w niebezpieczną grę, w której Devon i Chiamaka nie mają dobrych kart. Czy uda im się powstrzymać hejtera, zanim stawką stanie się ich życie?

Recenzja:

As pik to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie premier tego roku. Wprost kocham thrillery młodzieżowe, w których pojawia się motyw prywatnej szkoły oraz niebezpiecznej gry, a opis debiutu Faridah Àbíké-Íyímídé właśnie to zapowiadał. I – jejku – nawet nie wyobrażacie sobie, jakaż była to wciągająca lektura! Choć książka ma niemal pięćset stron, pochłonęłam ją jednego dnia, bo nie potrafiłam się od niej oderwać – musiałam dowiedzieć, jak ta historia się skończy!

Szczodrość, łaskawość, determinacja, uczciwość, idealizm, perfekcjonizm, szacunek, elokwencja.
Lista cnót, których większość osób w naszej szkole nie pielęgnuje. Łącznie ze mną.

Faridah Àbíké-Íyímídé rozpoczyna swoją powieść niepozornie. W zasadzie przypomina ona wiele innych powieści młodzieżowych czy seriali – bo ta historia ma coś w sobie filmowego. Historię obserwujemy z perspektywy dwóch bohaterów, Devona i Chiamaki, których życie wywraca się do góry nogami za sprawą anonimowych wiadomości, stawiających ich w dość… nieprzyjemnym i niebezpiecznym – dla nich - świetle. Obie te narracje wypadają przekonująco (co ciekawe, na pierwszych stronach dostajemy nawet ich opracowane plany zajęć – klimatyczne!), są przepełnione emocjami i historiami wspomnianych postaci, ich obecnej sytuacji, konkretnych motywów, myśli i nietuzinkowych monologów. Dzięki tej kreacji wręcz człowieka z krwi i kości, nieidealnego, z wadami i prawdopodobnymi relacjami zarówno z rodziną i znajomymi, jak i tymi romantycznymi, bardzo łatwo czytelnikowi zaangażować się w ich losy, co i bez tego nie byłoby trudne – autorka kapitalnie buduje tu napięcie, a niepokój jest w tej książce wręcz namacalny!

(…) ktokolwiek za tym stoi, ten proceder nie może dłużej trwać. Znajdę winnych i zadbam, żeby przeklinali dzień, w którym odważyli się ze mną zadrzeć.

Ta powieść jest wprost przepysznym thrillerem młodzieżowym, ale to niejedyna jej zaleta. Choć niebezpieczne sekrety i autentyczni bohaterowie są bez wątpienia znakomici - w Asie pik kryje się znacznie więcej. Faridah Àbíké-Íyímídé maluje tu przed nami zaskakujący obraz znacznie szerszej problematyki – jak choćby prześladowania, homofobii, rasizmu, supremacji białych czy innych realnych społecznych niuansów. Zachowania nastolatków w większości przypadków (poza sytuacjami najbardziej hardcorowymi) wypadają naturalnie, a odniesienia do współczesnej popkultury i innych znanych nam wszystkich elementów sprawiają, że ta książka jest doprawdy niesamowita – i bije na głowę większość znanych mi dreszczowców o elitarnych szkołach!

Patrzył na mnie, jakbym była czymś gorszym od niego. (…) Prawda wygląda jednak tak, że Jamie jest białym mężczyzną, a im wszystko uchodzi na sucho – nawet morderstwo.

As pik był dla mnie nieziemską przygodą – nie sposób tutaj odgadnąć zakończenie czy samego winnego, bo w trakcie lektury pojawia się mnóstwo mylnych tropów. Plot twistów w tej książce nie brakuje i niektóre rozdziały kończyłam z szeroko otwartymi ustami i niedowierzaniem wymalowanym na twarzy. Jeśli szukacie thrilleru młodzieżowego, który wciągnie Was bez pamięci, zawróci w głowie, a przy okazji poruszy tematy ważne – polecam z całego serca! Prawdziwa BOMBA wrażeń! 💓💓💓

6 komentarzy:

 1. To może być ciekawa młodzieżówka, widziałam zapowiedzi na bookstagramie, chętnie przeczytam jak mi wpadnie w łapki 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zaintrygowana tą książką. "As pik" lektura która będzie trzymać czytelnika w napięciu, może też trochę szokuje a także skłoni do refleksji. Książka Faridah Àbíké-Íyímídé trafia na listę do przeczytania,

  OdpowiedzUsuń
 3. Narazie nie mam w planach, ale jestem jej ciekawa. Więc pewnie za jakiś czas się skusze na te lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. To chyba jedna z ciekawszych młodzieżówek wydanych w ostatnim czasie. Warto przyjrzeć się jej blizej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie nie to bardziej niebezpieczna bomba przerażona,jak przy każdym thrillerze czy to dla dorosłych czy dla młodzieży, to każda ksiakza z tego gatunku tak działa w moim przypadku. Dlatego nie zbliżam się do takich za bardzo,bo mogło by to grozić książkowym bardzo niebezpiecznym wybuchem dla czytelniczej duszy. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, wydawało mi się, że będzie tu prawdziwy kryminał, a nie młodzieżówka, szczególnie po opisie. Ok, zaczyna sie co prawda od tytułu prefekta, ale przecież potem zamienia się to w stawkę o życie... To już tak mniej zabawnie brzmi, a nader groźnie... A ogólnie wygląda to dobrze. I pisarka mnie intryguje, teoretycznie Brytyjka, ale z Nigerii.

  OdpowiedzUsuń