wtorek, 17 maja 2022

Susan Hill - "Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite"

Autor: Susan Hill
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Tytuł: Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 4 maja 2022
Liczba stron: 464
Ocena: 8/10

Opis:

Czy to mgliste ulice wiktoriańskiego Londynu, czy upiorna perfekcja przedmieść z lat 50., w codzienność wdziera się zło z innego świata.

Susan Hill, niekwestionowana dama angielskiej powieści grozy, doskonale wie, jak wywołać dreszcz lęku. Od przerażającego sekretu naukowca w „Torbie podróżnej” do nieuchronnych konsekwencji wybryku rozpieszczonej Leonory w „Lalce” i śmiertelnego niebezpieczeństwa, jakie stwarza pewien obraz Wenecji w „Mężczyźnie z obrazu”, opowieści Susan Hill wywołują autentyczny niepokój. Wyobraźnia i zręczność literacka autorki sprawiają, że jej opowiadania na długo zapadają w pamięć.

"Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite" to Susan Hill w najlepszym wydaniu, opowiadająca zatrważające i zaskakujące historie o udaremnionych ambicjach, przerażającej zemście i nadprzyrodzonych siłach, które pozostawią czytelników bez snu do późna w nocy.

Recenzja:

Wcześniejsza książka z opowieściami grozy autorstwa Susan Hill (Kobieta w czerni. Rączka) ogromnie mnie zaskoczyła, piorunując nietuzinkowymi zakończeniami oraz cudownie wiktoriańskim klimatem. Widząc kolejną książkę z jej utworami, po prostu nie umiałam sobie odpuścić ich lektury i… WOW! Ta autorka jak nikt tworzy klimat niepokoju…

(…) Widząc mnie, wyciągnęła obie ręce, a w jej oczach i na twarzy dostrzegłem dawną rozpacz oraz błaganie. Wytrącony z równowagi, czułem też strach. Nie chciałam jej tutaj widzieć. Ani nawet pamiętać.

W tym zbiorze kryje się aż siedem opowieści: Zagrabione życie, Lalka, Mężczyzna z obrazu, Torba podróżna, Dwudziesty pierwszy, Alice Baker i Frontowy pokój. Łączy je niesamowity klimat grozy, acz ich koncept bywa różny – od fantastyki do thrillera, a nawet historii z kryminalnym zacięciem. Autorka często ukazuje w nich niewytłumaczalne zjawiska, które bywają przez ludzi usprawiedliwane i racjonalizowane lub uznawane są za całkiem niesamowite – na kartach kryje się też doza szaleństwa. To wszystko w połączeniu z realizmem, pozornej zwyczajności oraz autentycznymi detalami sprawia, że… każda historia jest niepokojąca i stale utrzymuje atmosferę strachu – często w sposób nieoczywisty.

Stale muszę przeżywać cierpienia, na które on został wystawiony na moment: widzieć ćmy wyłaniające się z każdego zakątka i szczeliny, zza kotar i ich fałd, spod poduszek i krzeseł. Ze stron książek i zza obrazów. Spod dywanu i spod chodników. Mnożące się tak, jakby powstawały z powietrznego pyłu.

Susan Hill jest doprawdy mistrzynią w tworzeniu klimatycznych opowieści grozy o zdarzeniach dziwnych, niesamowitych, paranormalnych. Subtelnie buduje napięcie, sprawiając, że czytelnik wie od razu, że coś jest nie tak, ale nie do końca potrafi stwierdzić, co rzeczywiście wywołuje w nim niepokój. Można wręcz rzec, że tutaj to właśnie umysł i wyobraźnia czytelnika może okazać się najstraszniejsza, gdyż autorka pozostawia pewne pole niedopowiedzenia (niekoniecznie w zakończeniu), które – no cóż – rozwijamy w sposób mało komfortowy dla siebie i bohaterów. Żałuję tylko, że niektóre opowiadania nie były nieco dłuższe, bo choć ich zakończenia bywały szokujące, a punkty kulminacyjne na najwyższym poziomie – odniosłam wrażenie, że więcej przestrzeni pogłębiłoby ten efekt, a samo dłuższe oczekiwanie na wyjaśnienie przyniosłoby więcej zimnych potów, dreszczy, dyskomfortu i – oczywiście – rozrywki.

Zauważyłam, jak roziskrzyły się jej oczy tak niebieskie, że wydawały się nienaturalne. Jasno, bardzo jasnoniebieskie. Na kilka sekund unieruchomiły mnie i napełniły dziwnym wrażeniem, jak gdyby tamta wejrzała we mnie i mnie osądziła, ale nie znalazła żadnej skazy. Jakby mnie to uspokoiło.

Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite to zbiór opowiadań stworzony dla osób kochających historie o duchach oraz innych niestworzonych zjawiskach. Cudowna nastrojowość, stale towarzyszący niepokój oraz kapitalny wiktoriański styl pisarki to zaledwie zalążek tego, co niesamowitego znajdziecie w tej książce. Jeśli cenicie klimaty fantazyjnej grozy – z całą pewnością się nie zawiedziecie. Polecam z całego serca!

P.S. Kocham tę okładkę - GENIALNIE nawiązuje do treści! 💛

8 komentarzy:

 1. 'Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite' wzbudzają zainteresowanie u mnie, wiktoriańskim klimatem oraz historiami nadprzyrodzonymi. Tylko mam obawy co do tego niepokoju jaki odczuwamy podczas czytania tej książki. Na razie się wstrzymuje, może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już o Susan Hill, aczkolwiek nigdy faktycznie ją... Trzeba by było to zmienić, ponieważ bardzo lubię podobne klimaty, thrillery z nutką grozy, paranormalnych wydarzeniach. Prawie jak Lovercraft (choć ten to akurat klasyk). Nie chcę jednak zaczynać od opowiadań, więc jeśli już, to pewnie zajmę się wcześniejszymi jej powieściami.
  PS Okładka rzeczywiście ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka fajna, lubię opowiadania ale narazie nie mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 4. okładka świetna, tajemnicza, mroczna i zachęcająca. Ale ja nie przepadam za opowiadaniami, a tym bardziej za opowiadaniami grozy. Po prostu nie lubię sie bać, wieć tym razem mówię zdecydowanie nie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Klimat, nastrój atmosfera... uwielbiam to czuć, gdy czytam. Jestem zdecydowanie na tak. Chwila grozi, trochę strachu. Niech nadnercza wyrzucą trochę adrenaliny i rozruszają moje zaspane jeszcze po zimie komórki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię wiktoriańskie klimaty,zwłaszcza gdy dodamy do tego duchy i nadprzyrodzone zjawiska. Chętnie zapoznam się z autorką, bo z tego co pamiętam nie czytałam niczego jej pióra.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam poprzedni zbiór i do tego też zgłosiłam się, więc będę czytać ! Już nie mogę się doczekać 😍

  OdpowiedzUsuń
 8. Horrorów,to ja nie czytam i nie mam zamiaru tego w najbliższym czasie zmieniać. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń