wtorek, 14 czerwca 2022

Alice Oseman - "Heartstopper 4"

Autor: Alice Oseman
Tytuł: Heartstopper 4
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 1 czerwca 2022
Liczba stron: 384
Ocena: 10/10

Opis:

Charlie nigdy by nie pomyślał, że Nick mógłby go w ogóle polubić, ale teraz są oficjalnie parą. Charlie dojrzewa do tego, by wypowiedzieć dwa magiczne słowa: kocham cię.
Nick czuje to samo, ale ma dużo na głowie – jeszcze nie wyoutował się przed swoim tatą. Coraz bardziej martwią go też zaburzenia odżywiania u Charliego.
Kończy się lato, a zaczyna nowy rok szkolny. Charlie i Nick wkrótce dowiedzą się wiele o sile i znaczeniu miłości.

Kolejny tom wyczekiwanej opowieści mówi o miłości, przyjaźni, lojalności i trudnych codziennych sprawach. Autorka ukazuje, w jaki sposób pozornie małe historie z życia Nicka i Charliego, składają się na coś większego, co przemawia do nas wszystkich.

Recenzja:

Przy każdym komiksie Heartstoppera zachodzę w głowę, jakim cudem Alice Oseman potrafi ukazywać trudne tematy w sposób tak przystępny, obrazowy i empatyczny. I nie chodzi tylko tutaj o homofobię czy inne uprzedzenia i stereotypy związane z orientacją - w tym cyklu porusza znacznie szerszą problematykę, ważną i wartą rozmów…

(…) ludzie mają różne problemy… a my czasem nic o tym nie wiemy.

Heartstopper 4 autorka zdaje się skupiać na problemach ze zdrowiem psychicznym, anoreksją i samookaleczeniem, a także trudnych relacjach z rodziną. Za sprawą bohaterów doskonale maluje przed czytelnikami liczne komplikacje i przykrości, przed którymi stają – nie tylko fikcyjne postaci, ale i mnóstwo innych młodych ludzi. Ten tom jest zdecydowanie najbardziej najeżony emocjami oraz fragmentami bardziej psychologicznymi, choćby o tym, jak pomóc komuś z zaburzeniami odżywiania oraz o tym, jak ważne jest, żeby mieć z kim porozmawiać. Rozwiewa też wiele stereotypów – między innymi ten, że na anoreksję cierpią tylko dziewczyny i choć społeczeństwo ma coraz większą świadomość w kwestiach rozmaitych zaburzeń, wciąż wiele powiela takie nieprawdy, często krzywdzące (autentycznie, sama spotkałam się z takim przekonaniem). Bardzo się cieszę, że tak zgrabnie Alice Oseman pisze i rysuje o takich sprawach – i bardzo się cieszę, że na ostatnich stronach znalazła się informacja, gdzie takiej pomocy szukać.

Ale musisz pamiętać, że… czasem ludzie potrzebują więcej wsparcia niż może im dać jeden człowiek. To właśnie miłość, kochanie.


Przejdźmy jednak do weselszych elementów, bo choć główny prym to próba pomocy Nickowi, tak nie jest to jedynym wątkiem. Oczywiście, nie zdradzę Wam tu wszystkiego – pozostawię nieco niespodzianek – jednak wiedzcie, że Nick i Charlie (jak i ich przyjaciele) wciąż pozostają uroczymi zakochańcami, a w treści przewija się także humor i pozytywna energia. W tym tomie w moich oczach zyskała wiele także Tori – siostra Charliego wymiata i mam nadzieję, że w kolejnych częściach będzie dane nam poznać ją bliżej, bo… ach! Nic wam nie powiem, jest po prostu fenomenalna! Powraca też temat wyoutowania – Nicka przed ojcem, czego nietrudno się domyślić po opisie, a także kontynuowany jest temat jego niełatwej relacji z bratem (o niej też chętnie przeczytałabym więcej). No cóż… mam wrażenie, że zdradziłam już wystarczająco wiele, ale nic na to nie poradzę – jestem doprawdy ogromnie poruszana i podekscytowana tym komiksem. Moim jedynym problemem jest z nim to, że nie ma jeszcze części kolejnej. Pani Oseman? CO TO ZNACZYĆ? PROSZĘ BRAĆ SIĘ DO ROBOTY!

Nie wiedziałem, co robić. Mogłem tylko być przy nim.

Heartstopper 4 to najbardziej angażująca z dotychczas wydanych części cyklu, przekazująca wiele wartościowych lekcji i informacji, a wszystko to w przystępny sposób dla czytelnika w młodym wieku. To nie tylko otulająca opowieść o dwóch zakochanych nastolatkach i tolerancji, ale i o problemach, z którymi niemal każdy może się utożsamić. Nadmierny stres, liczne obawy i blokady, próba kontrolowania choć fragmentu własnego życia, przeżywanie traumy, bycie innym, trudny kontakt z najbliższą rodziną – oj, kryje się tu naprawdę wiele! Jestem absolutnie zakochana w tej serii i jestem przekonana, że nikogo on nie zawiedzie, bo znajdzie w niej cząstkę siebie i… mnóstwo ciepła. Polecam z całego serca, Charlie i Nick rozczulą każdego! 💜

7 komentarzy:

 1. Popularny ten komiks. Bardzo młodzieżowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ważny i potrzebna historia na naszym rynku, Mam go na uwadze, może kiedyś zapoznam się z nim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem w trakcie czytania 1 tomu. Urocza historia.

  OdpowiedzUsuń
 4. jak narazie pierwsza część za mną, czekam aż reszta pojawi się na Legimi. Jestem oczarowa. Subtelna relacja, nie nachalna, a jaka słodka

  OdpowiedzUsuń
 5. Cała seria prezentuje się wyśmienicie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam jaką furorę robi ten cykl na instagramie czy yt, ale mnie on do siebie nie przekonuje. Ale dobrze, że tobie się podobało, to najważniejsze 🙃

  OdpowiedzUsuń