sobota, 4 czerwca 2022

Karolina Głogowska - "Wzorzec"

Autor: Karolina Głogowska

Tytuł: Wzorzec

Wydawnictwo: Mięta

Data wydania: 24 maja 2022

Liczba stron: 368

Ocena: 8/10


Opis:

Przypadkowa śmierć. Zaplanowane zabójstwo. W co wierzysz? W trójmiejskim mieszkaniu znaleziono zwłoki mężczyzny. Ślady na jego szyi wskazują na uduszenie, ale wokół jest pełno krwi. Adam Hinz był notowany, miał wrogów, mieszkanie opłacała mu fundacja wspierająca osoby doświadczające przemocy. Na policję zgłasza się Sawa Bogucka, prezeska fundacji, twierdząc, że zabiła Hinza w obronie własnej. Mężczyzna miał mieć na jej punkcie obsesję. Czy Sawa jest psychopatką, czy niewinną ofiarą, która przypadkiem stała się sprawcą?


Recenzja:

"Wzorzec" Karoliny Głogowskiej to thriller idealny i świetna rozrywka na jeden wieczór. Tę książkę przeczytałam w rekordowym tempie. Zwykle nie należę do "książkowych sprinterów", ale w tym przypadku nie dość, że nie mogłam się oderwać od chwili rozpoczęcia lektury, to jeszcze wzięłam "Wzorzec" do mojej domowej siłowni i podczytywałam w czasie treningu.

Głogowska stworzyła bardzo ciekawą i przewrotną fabułę. Główną bohaterką jest Sawa Bogucka, kobieta sukcesu, która wykorzystała mroczną przeszłość, aby stać się silniejszą osobą i obecnie walczy o prawa osób padających ofiarami przemocy domowej. Sawa to intrygująca, pełnokrwista postać, która nie jest typową protagonistką. Karolina Głogowska w osobie Sawy stworzyła interesujący portret współczesnego aktywizmu i feminizmu. Podoba mi się ten ryzykowny zabieg. 

Punktem zapalnym "Wzorca" jest śmierć, w którą wplątana jest nasza główna postać. To, co z początku zdaje się nieszczęśliwym wypadkiem, z biegiem czasu zaczyna przypominać morderstwo. Sawa znała zmarłego, a wiele wskazuje na to, że była z nim w bliskiej relacji. Z drugiej strony jest też wiele dowodów na to, iż Sawa sama padła ofiarą przemocy i stalkingu. Obrona konieczna czy chęć uciszenia niewygodnej osoby? 

Oceńcie sami.

Obok zajmującego dylematu mamy tutaj wiele innych zalet, takich jak lekkie pióro autorki, wartkie tempo akcji i realistyczne postaci. Dodatkowo odniesienie elementów fabuły do otaczającej nas rzeczywistości jest elementem, który wyróżnia tę książkę na tle innych thrillerów. 

Reasumując, oceniam pozytywnie i zachęcam do lektury. Dla niektórych będzie to zwykła książka, innych może sprowokować do refleksji. Takie powieści lubię najbardziej. 

10 komentarzy:

 1. Czasmi sięgam po thrillery, a ten brzmienie ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi interesująco, ale rzadko czytam thrillery. Ale muszę mojej mamie ją podsunać, to coś dla niej

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio mam ochotę na jakiś dobry thriller, więc chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Intrygująca książka. Czasem lubię przeczytać jakiś dobry thriller a "Wzorzec" zapowiada się świetnie. Pisarka wodzi za nos czytelnika, dodatkowo bohaterka przykuwa uwagę. Po za tym Karolina Głogowska zwraca uwagę na przemoc domową. Będę rozglądać się za tą powieścią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak widzę łatkę promującą typu "Max Czornyj tu był" to aż nie chce mi się tego czytać... Ostatnio na podobnych polecajkach bardzo się zawiodłam.
  A ostatnio polubiłam to wydawnictwo - czekam na książki Marty Kisiel, to najbardziej, z którymi podpisała umowę, stąd takie ciepłe odczucia. A jeśli chodzi o samą książkę Głogowskiej? Powiem szczerze, że nie wiem, co powiedzieć, ponieważ jesteście bardzo oszczędni w słowach o niej ;) Trochę krzywo patrzę na ten "współczesny aktywizm" i "feminizm", który w gruncie rzeczy też mi za wiele nie mówi... Cóż, zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Biorę i już zapisuję tytuł zapowiada się świetny thriller

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię thrillery, jak dobry to chętnie przeczytam, szczególnie, że to książka z nowego wydawnictwa na rynku wydawniczym 😄

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od jakiegoś czasu mam tę książkę na uwadze. Lubię,gdy powieść po przeczytaniu skłania do głębszej refleksji. Z pewnością będzie to pierwsza książka Wydawnictwa Mięta,po którą sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam thrillery i ten z przyjemnością przeczytałabym. Mam juz zapisany...

  OdpowiedzUsuń
 10. Choć ten thriller zapowiada się extra,to ja się jednak do niego nie skuszę. Powtórzę się zapewne,ale z tego gatunku nie czytam książek. Nie mogę,nie chcę i już. Autorka ma dobry wzorzec ma tworzenie książek z tego gatunki,wielu fanów juz ma ta książka.Bardzo dziękujemy za świetną recenzję 😘B.B

  OdpowiedzUsuń