piątek, 15 lipca 2022

Jewel E. Ann - "When Life Happened"

 

Autor: Jewel E. Ann 

Tytuł: When Life Happened

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 2022

Ilość stron: 464

Ocena: 7/10

Opis:

Życie dzieje się w okamgnieniu. W przestrzeni pomiędzy czasem. Między pierwszym i ostatnim oddechem.

Parker Cruse nienawidzi oszustów. To może mieć coś wspólnego z tym, że jej chłopak sypiał z jej siostrą bliźniaczką?

Pewien żart, tuż po ślubie, zakończył definitywnie relacje między siostrami.

Parker Cruse postanawia zachowywać się jak dojrzała kobieta.

Krok pierwszy: wyprowadzić się z rodzinnego domu.

Krok drugi: znaleźć pracę.

Nadarza się ku temu okazja, gdy Parker poznaje nowego sąsiada - Gusa Westmana. Mężczyzna w dość seksowny sposób wypowiada jej imię?

Krok trzeci: nie oceniać.

Krok czwarty: pamiętać - życie dzieje się w okamgnieniu.

Recenzja:

Czegoś takiego dawno nie czytałam! A może nigdy czegoś takiego nie czytałam? Trudno mi powiedzieć, mam w głowie totalny mętlik. Niby z pozoru jest to książka takich, jakich wiele - ale żeby nie spojlerować - powiem po prostu, że bardzo dużo tu się dzieje i nic nie jest takie oczywiste, jak się na pierwszy rzut oka wydaje.

Szczególnie, że autorka lubi namieszać - oj lubi. To chyba jej hobby: utrudnianie życie Parker Cruse, naszej głównej bohaterce, którą to największa miłość zdradziła z jej siostrą bliźniaczką - a teraz są po ślubie i spodziewają się dziecka. Ba, to przecież dopiero początek tego, co Jawel E. Ann wymyśliła dla naszej Parker - w końcu jej nowym sąsiadem zostaje Gus Westman - przystojniak, który kręci główną bohaterkę pod każdym możliwym względem: tyle, że jest żonaty, a Parker nienawidzi zdrad...
 
Nic nie jest jednak czarno-białe, a przede wszystkim: nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, co przyniesie przyszłość. Bez wątpienia przy tej historii nikt nie jest w stanie się nudzić: akcja jest dynamiczna, cały czas coś się dzieje. 
 
Bardziej szokująco robi się w dalszej części fabuły - jest mnóstwo plot twistów - i można powiedzieć, że z jednej strony najlepsze jest zakończenie, a z drugiej: najgorsze. Żałowałam, że pewne rzeczy nie zostały wolniej i szerzej opisane - natomiast tak czy siak, w ogólnym i ostatecznym rozrachunku wyszło całkiem w porządku. 
 
Słowo, które najbardziej kojarzy mi się z tą książką to "wow" - po prostu "wow". Nic innego mi nie przychodzi na myśl, bo bez wątpienia jest to jedna z bardziej oryginalnych i szokujących historii, chociaż w pewnym momencie ma w sobie dużo z Kopciuszka - a ja motywu dziewczyny, która nagle stała się królową świata, jakoś nie lubię. Znam dużo innych lepszych bajek i baśni. 
 
Prawda jest taka, że nie znam drugiej takiej powieści, która łączyłaby takie tematy, motywy i wątki - a już tym bardziej w taki sposób. Jestem pod dużym wrażeniem tego, jak zrobiła to Jawel E. Ann - nie mam co do tego wątpliwości, że jest to jedna z bardziej oryginalnych pozycji, które ukazały się w tym roku. 
 
Do tego wszystkiego wymowny tytuł i prześliczna okładka - chyba sami przyznacie, że tej książki nie da się ignorować i nie można machnąć na nią ręką. Dodajcie do tego ciekawy opis i wychodzi wybuchowy miks, przez co wielu czytelników ma ochotę przeczytać (i dobrze, bo warto!).
 
Jeśli tylko macie ochotę na coś nieoczywistego, czego zwykle w książkach się nie spotyka, musicie przeczytać "When Life Happened" - jak mówię: z pozoru jest to powieść, jakich wiele, ale tylko z pozoru - bo prawda jest taka, że nie jest to sztampowa i schematyczna opowieść o zdradzie, a raczej... A zresztą, sami się przekonajcie!
 
Podsumowując: według mnie jest to pozycja, którą powinna przeczytać każda dorosła kobieta - mężczyzna oczywiście też może sięgnąć, ale bez wątpienia docelowym odbiorcom jest kobieta powyżej osiemnastego roku życia. Ja do tej kategorii należę i dalej, gdy tylko myślę o "When Life Happened" dosłownie się szeroko uśmiecham - bo nie jestem w stanie się powstrzymać! 


10 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie to przeczytam. Brzmi jak coś idealnego dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja, która zachęca do przeczytania tej książki. Ja zapisuje sobie, bo mnie zaciekawiła. Dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 3. Po takiej zapowiedzi nie pozostaje nic tylko zapoznać się z "When Life Happened". Pokręcona historia która gwarantuje dużą dawkę emocji, wzruszeń oraz śmiechu. Jestem zaciekawiona tych zwrotów akcji. Na pewno lektura ta zapadnie w pamięć. Trafia na listę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Motyw bliźniaczek, zdrad, zamieszania w życiu. Coś co może zapowiedzieć się na ciekawą, wartą zapoznania historię....

  OdpowiedzUsuń
 5. To chyba książka dla mnie. Przynajmniej plan podobny. Choć według mnie życie nie dzieje się w oka mgnieniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie moje klimaty, zresztą fabuła nie porusza niczego nowego... Odgrzewane kotlety. Nuda 😝

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie planowałam lektury tej książki,ale recenzja bardzo mnie zaciekawiła. Możliwe,że się skusze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie bohaterki, które mieszają i mieszają. Z nimi trudno się nudzić, a od książki żal się odrywać. Ostatnimi czasy trafiają mi się w ręce perełki z takimi frapującymi kobietkami w roli głównej. Aż się chce do książki zaglądać.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń