niedziela, 31 lipca 2022

Rafał Janik - "Książka o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji? Tom 2"

 

Autor: Rafał Janik

Tytuł: Książka o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji? Tom 2

Wydawnictwo: Maklerska.pl

Data wydania: 2022

Ilość stron: 240

Ocena: 8/10


Opis:


    Jak działalność banków centralnych wpływa na rynek kapitałowy?
    Czy rynek akcji jest dobrym zabezpieczeniem przeciwko inflacji?
    Jak interwencje państwa oddziałują na rynek giełdowy?
    Czy kupno akcji ze wskaźnikiem ceny do zysku na poziomie dwustu to dobry pomysł inwestycyjny?
    Czy warto angażować swój kapitał w spółki kontrolowane przez Skarb Państwa?
    Czy należy obawiać się spekulantów podczas dnia trzech wiedźm?
    Jaką przewagę w inwestowaniu ma człowiek nad szczurem?
    Czym jest Main Street i jaki ma wpływ na Wall Street?

Niniejsza publikacja to drugi tom dobrze przyjętej „Książki o inwestowaniu”, w której Rafał Janik kontynuuje podróż po inspirującym świecie finansów. Język tej pozycji jest prosty i przystępny, a treść bazuje na autorskich badaniach i eksperymentach, które w przeważającej większości dotyczą rodzimego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeśli szuka się pozycji, która pozwoli zgłębić wiedzę na temat rynków akcji oraz rozwinąć odpowiedzialne i zdroworozsądkowe podejście do giełdy – „Książka o inwestowaniu” jest lekturą obowiązkową.


Recenzja:

Gdy tylko otworzyłam książkę "Książka o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji? Tom 2", to pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to jakość wydania: twarda oprawa, dobrej jakości papier, czytelna czcionka (która się nie rozmazuje!), klarowne ilustracje... Po raz kolejny Maklerska.pl podołała zadaniu - i stworzyła kompendium wiedzy, które nie rozpadnie się po dwóch przeczytaniach: tylko będzie to pozycja na lata.

Jeśli interesuje Was tematyka pieniędzy, akcji, inwestycji i giełdy - to "Książka o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji? Tom 2" idealnie się sprawdzi. Szczególnie, iż nie jest to jakaś pozycja, którą trudno zrozumieć: jest bardziej popularnonaukowa niż typowo naukowa.

To nie jest niczym pozycja na studiach akademickich - raczej jak podręcznik z czasów liceum, w którym to, co najważniejsze, jest napisane pogrubioną czcionką (na przykład jakieś ważne pojęcia) - a do tego wszystkiego jest bardzo ładnie wszystko zilustrowane: praktycznie każdy temat, który jest poruszany, ma dołączone do siebie ilustracje, wykresy i inne takie, które sprawiają, że nagle wszystko stanie się bardziej zrozumiałe.

Wcale się nie dziwię, że ta pozycja została mi polecona, jako osobie początkującej pod kątem zdobywania wiedzy o giełdzie i inwestowaniu - bo mówiąc w skrócie: sama nie jestem pewna, czy by mi się w ogóle na ten tytuł udało trafić, ale, jak już została mi ta pozycja polecona, to wyniosłam z niej mnóstwo wiedzy.

Powiem szczerze, że taki sposób przekazywania informacji, jest dla mnie najlepszy i najbardziej intuicyjny: po prostu się w tym odnajduję, bo szkoła przyzwyczaiła mnie do tego sposobu uczenia się: gdzie jest dużo ilustracji, a to, co jest ważniejsze, jest wyszczególnione. No i wspomnę jeszcze raz - język jest całkiem dobrze dostosowany do czytelnika (który jest raczej początkujący!), więc naprawdę można z "Książka o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji? Tom 2" czerpać pełnymi garściami. 

Autor jest ważną osobowością w świecie finansów - i trochę się dziwię, że przy jego wiedzy, ta pozycja jest napisana tak zrozumiale - ale to zdecydowanie jej największy plus. Warto dodać, że to chyba jeden z tych polskich specjalistów, którzy po prostu wiedzą, co chcą przekazać i jak to zrobić - więc w przyszłości bez wątpienia sięgnę po kolejne jego pozycje, jeśli będzie to tylko możliwe.

Rafał Janik podkreśla, że oprócz solidnej bazy wiedzy, potrzeba mieć też bardzo dużo doświadczenia, żeby skutecznie inwestować na giełdzie - a "Książka o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji? Tom 2" bez wątpienia pozwala zdobyć solidne podstawy odnośnie mechanizmów, jakie działają na rynku akcji. 

Podsumowując: dla mnie to okrycie tego roku - jestem pod ogromnym wrażeniem. Naprawdę czuję, że tematyka giełdy i inwestowania bardzo się do mnie zbliżyła - i że naprawdę zaczęłam więcej rozumieć z tego, co czytam. Świetne kompendium wiedzy i to jeszcze polskiego specjalisty - wow! Polecam!

6 komentarzy:

 1. Nie interesuję mnie świat inwestowania i giełdy, więc nie jest to lektura dla mnie. Ale dla tych wszystkich którzy się tymi zagadnieniami interesują będzie to wspaniała lektura. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie to kompletnie nie interesuje

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla inwestorów to porządna książka. Wiedza przekazana w przystępny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla zainteresowanych tematem giełdy i inwestowania ta publikacja wydaje się godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zaglądam do pozycji poświęconych inwestowaniu, giełdzie i pieniądzom w ogóle, nie czuję się w tej kwestii mistrzem, co więcej, nie czuję przysłowiowego bluesa. Pozycja zdecydowanie dla kogoś, kto się interesuje tymi zagadnieniami.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 6. A tak, pierwsza część przed chwilą tu była... Wiem, komu z grona moich przyjaciół ta książka się spodoba. Jeśli chodzi o mnie, to jeszcze nie wiem, ta dziedzina to dla mnie kompletna czarna magia, wręcz świat niedostępny.

  OdpowiedzUsuń