czwartek, 22 września 2022

Daria Łukowska - "Jak spać, żeby się wyspać?"

Autor: Daria Łukowska

Tytuł: Jak spać, żeby się wyspać?

Wydawnictwo: ZNAK

Data wydania: 2022

Ilość stron: 256

Ocena: 8/10


Opis:

Budzisz się rano wypoczęty, wyspany i pełen energii. Brzmi jak sen? To dobrze, bo o sen tu właśnie chodzi.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć i robić, żeby wreszcie zacząć się wysypiać!

Daria Łukowska, trenerka dobrego snu i zdrowego stylu życia, przeprowadzi cię przez najbardziej aktualne i przetestowane sposoby na efektywny sen.

Ile snu tak naprawdę potrzebujesz?

Suplementy, adaptogeny, CBD, monitorowanie snu – trendy czy realne wsparcie?

Sypialnia idealna, czyli jaka?

O co chodzi z niebieskim światłem?

Co robić, gdy ty lub twoje dzieci wybudzicie się w środku nocy?

Czy brak snu może zaburzać reakcję organizmu na przyjęte szczepienie?

Z pomocą autorki przeanalizujesz jakość swojego snu, zrozumiesz, co w nim nie działa, nauczysz się holistycznie o niego dbać oraz wypracujesz nowe zdrowe nawyki, by odmienić swoje życie na lepsze!


Recenzja:

Całkiem przyjemna pozycja dotycząca snu - "Jak spać, żeby się wyspać?" jest naprawdę fajnym kompendium wiedzy dotyczącego chociażby tego, co poprawia jakość snu i co mogą oznaczać marzenia i koszmary senne.

Mnie tematyka snu interesuje już od bardzo dawna - głównie dlatego, że moje marzenia senne są dosyć realistyczne i czasem mam wrażenie, jakby to było swego rodzaju drugie życie mojej duszy - albo przynajmniej mojego mózgu.

Bez większych oporów sięgnęłam więc po "Jak spać, żeby się wyspać?", żeby zobaczyć, co Daria Łukowska ma do powiedzenia w tej kwestii - a raczej co jest tam w tej jej książce napisane. I przyznam szczerze, że już sama okładka i opis mi się spodobały - ale środek także okazał się niczego sobie!

I oczywiście niektóre z porad są powszechnie znane - że się powinno unikać światła niebieskiego mniej więcej godzinę przed pójściem spać, a sypialnia powinna być dokładnie wywietrzona. Tyle, że w "Jak spać, żeby się wyspać?" jest jednak dużo więcej fajnych ciekawostek.

Na przykład większość osób mówi, że dobrze jest się wysypiać - i to jest akurat prawda, ale okazuje się, że jest mniejsze ryzyko zawału serca, gdy się nie wysypiamy, niż gdy śpimy za długo (powyżej dziewięciu godzin dziennie). Zaskakujące, prawda?

Autorka oparła się na bogatej bibliografii - i w bardzo ciekawy sposób przedstawiła wszystkie najważniejsze punkty i informacje - a do tego wszystko trzeba podkreślić ilość ciekawostek i badań naukowych, które są tu przywoływane.

Widać, że nie jest to jedna z tych pozycji, które są napisane typowo po to, żeby mieć na koncie jakąś publikację - bez wątpienia sen jest czymś, na czym bardzo dobrze zna się Daria Łukowska - a chociaż ja sypiam całkiem dobrze i całkiem długo, to nie wiedziałam wielu z tych rzeczy.

Bez wątpienia naprawdę warto przeczytać tę książkę od deski do deski, a później zastosować jak najwięcej praktycznych wskazówek do życia codziennego.

Jestem naprawdę zadowolona z tego, że zdecydowałam sięgnąć się po "Jak spać, żeby się wyspać?" - bo chociaż wydawało się, że skoro coś kojarzyłam z lekcji biologii i ze studiów psychologicznych, to będę wiedziała wszystko. Nic bardziej mylnego - bo teoria często nie jest równa praktycznym wskazówkom - a tutaj od autorki dostajemy wszystko podane na srebrnej tacy. Nic, tylko stosować!

Podsumowując: "Jak spać, żeby się wyspać?" jest dla mnie pozycją, którą serdecznie polecam osobom, które interesują się tematem! 

6 komentarzy:

 1. Sen jest ważnym aspektem naszego życia. Często budzę się w środku nocy z chęcią dowiedziałabym się jak to zaradzić. "Jak spać, żeby się wyspać?" interesująca lektura która zawiera przydatną wiedzę oraz ciekawostki na temat snu. Przyjemny poradnik z którym z chęcią się zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy poradnik, o śnie jeszcze nie czytałam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawa propozycja, przydała by mi się. Czasami mam problemy ze snem, może bym znalazła tam rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń
 4. Heh, znam ludzi, którzy po sobie czują się bardziej zmęczeni niż przed. Coś w tym jest... Nawet powodem może być kiepski materac, czytałam, że jakoś po 5 latach powinno wymieniać się na nowy... A kto tak robi dla zdrowego snu... O niebieskim świetle to znam, u mnie to dziwi, bo ja akurat od niego zasypiam, a np. nie mogę czytać książek przed snem, bo w życiu nie zasnę. Tak... Mam problemy ze snem, więc, dokładniej z bezsennością, tak że to książka z przeznaczeniem dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. To może być ciekawa pozycja 😉😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy poradnik, ktory z chęcią kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń