sobota, 22 października 2022

Klaudia Muniak - „Manipulacja”

Autor: Klaudia Muniak

Tytuł: Manipulacja

Wydawnictwo: Kobiece

Data wydania: 28 września 2022

Liczba stron: 296

Ocena: 7/10


Opis:

Manipulacja” to kolejny w dorobku Klaudii Muniak thriller psychologiczny. W swoich powieściach autorka łączy wiedzę medyczną z misternymi intrygami kryminalnymi. Wciągająca fabuła, liczne zwroty akcji oraz doskonale zarysowani bohaterowie sprawiają, że od jej książek trudno się oderwać.


Recenzja:

„Manipulacja” to przyzwoicie napisany thriller, który czyta się błyskawicznie. Powieść Klaudii Muniak to dobra propozycja na deszczowy jesienny wieczór, dzięki której poczujecie ciarki na plecach.

Główną bohaterką „Manipulacji” jest Anna, menadżerka księgarni i mężatka, której największym marzeniem jest zostać matką. Po serii nieudanych ciąż Anna korzysta z usług psychoterapeutki i dość nowatorskiej metody ukierunkowanej inkubacji snów. 

Oprócz oczywistego niepokoju o zdrowie kolejnego płodu, od pewnego czasu Anna czuje się śledzona, w Internecie i poza nim. Osoba, która próbuje się z nią skontaktować, twierdzi, że jej terapeutka Irmina wykorzystuje metodę leczenia do niekoniecznie dobrych celów. Z czasem okazuje się, że Anna to nie jedyna podopieczna Irminy, która korzysta z innowacyjnego sposobu terapii, a wszystkie kobiety łączy więcej, niż mogłoby się wydawać.

Klaudia Muniak stworzyła bardzo ciekawą, acz dość przewidywalną fabułę, która niemniej jednak wciąga. Autorka wykorzystała nowoczesne metody terapii psychologicznej do stworzenia atmosfery grozy i napięcia. 

Thrillery z tego typu motywami zwykle są dobre w wywoływaniu niepokoju u czytelnika, gdyż bazują na znanym nam koncepcie ingerencji w cudze myśli. Autorka zgrabnie żongluje pojęciem tytułowej manipulacji, a koniec, choć dla mnie przewidywalny, jest dobrze przemyślany i pasuje do całości książki.

Muniak całkiem dobrze poradziła sobie z kreacją bohaterów, nie są oni płascy, lecz mimo wszystko dość trudno przywiązać się do postaci powieści tak krótkiej i zwięzłej. Nie czułam jednak dysocjacji między opisem postaci i ich zachowaniem, wszystko było spójne i zrozumiałe. Główny plot twist był nieco sztampowy, dzięki czemu nie mogę dać tej książce więcej niż 7.

Reasumując, „Manipulacja” to ciekawa powieść, która nie jest może must readem, ale całkiem przyzwoitą propozycją na polskim rynku wydawniczym. Niestety pełno na nim podobnych książek, ale ja zawsze kibicuję polskim autorkom thrillerów, jako że zwykle efekt jest zadowalający. 

7 komentarzy:

 1. Jestem zaciekawiona tą książką. Nie czytuję dużo thrillerów ale „Manipulacja” może być fajną odskocznią. Dobra fabuła, przemyślana i dopracowana zapowiada się intrygująco. Dla mnie interesująca historia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Inkubacja snów? Jakaś masakra... Niemniej wciąż ciekawe zawiązanie akcji. Może książka sztampowa, ja jednak nie przeczytałam w swym życiu aż tak wielu thrillerów, by mi się rozwiązanie z jakąś techniką skojarzyło. Może to być interesująca dla mnie lektura

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa tematyka. Dziękuję za recenzję. Z chęcią przeczytałabym ta książkę....

  OdpowiedzUsuń
 4. Motyw snów ciekawy jest w ujęciu literackim, myślę, że kiedyś przeczytam ten thriller pani Klaudii bo nie miałam okazji czytać jeszcze nic jej pióra 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. nie mam ostatnio ochoty na thriller, ale kto wie co bedzie za miesiac

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasmi sięgam po thrillery, może kiedyś 😉

  OdpowiedzUsuń
 7. Klaudia Muniak stale mnie czymś zaskakuje. Każda kolejna książka jej autorstwa wydaje mi się być bardziej dopracowaną, wręcz bardziej dopieszczoną. Postacie mają swój pazur, coraz bardziej wyraźny i intrygujący. Na pewno to jedna z tych autorek, które nie popadają w rutynę, dbają o doznania swojego czytelnika. Lubię jej utwory.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń