niedziela, 20 listopada 2022

Małgorzata Warda - "Ogień. Dziewczyna z gór. Tom 3"

 

Autor: Małgorzata Warda

Tytuł: Ogień. Dziewczyna z gór. Tom 3

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 2022

Ilość stron: 408

Ocena: 7,5/10


Opis:

Kontynuacja losów bohaterów powieści "Dziewczyna z gór. Tropy" i "Dziewczyna z gór. Śniegi".

Jakub w ciężkim stanie zostaje aresztowany w zimowych ukraińskich Bieszczadach i szybko okazuje się, że w areszcie będzie musiał walczyć o przetrwanie. Na Nadii silne piętno odciskają góry i relacje z ich mieszkańcami. Żadne z nich nie ma pojęcia, że za chwilę ich życie bezpowrotnie się zmieni. W lasach na pograniczu Ukrainy i Polski żyje bowiem Polla, która od lat nie zetknęła się z cywilizacją i dla której taniec z ogniem jest ucieczką od traumatycznych wspomnień. Nieuchronnie zbliża się moment, kiedy drogi Jakuba i Nadii przetną się z jej losem.

Porywająca, trzymająca w napięciu historia przenosząca nie tylko na odległe górskie szlaki, lecz także w głąb duszy każdego z bohaterów.

Seria, która ma bardzo wysokie oceny czytelników serwisu "Lubimy czytać".

"niesamowita"

"świetnie napisana"

"pełna emocji".


Recenzja:

Dwa pierwsze tomy tej serii pokochałam całą sobą - "Ogień. Dziewczyna z gór. Tom 3" także mi się podobało, ale w sumie ciut mniej: gdyż ten tom był w większości już czymś poza typową relacją Nadii i Jakuba.

Bo wiecie, Nadia w tym tomie odnajduje Jakuba (a raczej już pod koniec drugiej części), ale tutaj pozwala na to, aby go aresztowali: i żeby odpowiedział za to, że lata temu ją uprowadził i sprawił, że stała się ona właśnie taką dziewczyną z gór, której nie straszne były wilki, zima i wspinaczki.

Także Jakub, ojciec Nadii, dostaje zarzuty: a chociaż Nadia powinna zgodzić się z tym, że zachowanie Jakuba zmieniło jej życie, nie jest w stanie przestać traktować go jak najważniejszą osobę w swoim życiu: w końcu to on ją wychował i ukształtował jako dorosłą kobietę, która stała się specjalistką w swoim fachu.

I można byłoby skończyć na tym opowieść - ale prawda jest taka, że gdzieś w międzyczasie wchodzi tu historia Polli - której wcześniej się nawet nie zna i się człowiek tak trochę zastanawia o co chodzi, co ona tu robi i dlaczego czyta się nagle historię z jej perspektywy.

W sumie dalej nie do końca rozumiem, czemu ta historia nie była związana już całkowicie tylko o Nadii, Jakubie, ich najbliższych - i ogólnie całej tej sytuacji z przeszłości. Ta Polla trochę tutaj wprowadzała zamieszania - a chociaż jej historia nie była zła, bo czytelnik nie był się przy niej w stanie nudzić, to mimo wszystko jakoś nie potrafiłam się przyzwyczaić do historii tej dziewczyny. Chociaż przynajmniej rozumiem tytuł i nawiązanie tytułowe do Polli... 

Dodam od razu, że wydaje mi się, że ten tom jest napisany ciut bardziej specyficznym stylem i językiem niż dwie poprzednie części. Drugi tom skończyłam czytać z rok temu i zanim się połapałam o co chodzi, to nagle z perspektywy Jakuba i Nadii wskakuję w jakąś Pollę, która wyskakuje trochę jak jakieś niespodziewane confetti.

Mimo wszystko uważam tę trylogię za naprawdę spoko - i uważam, że gdybym czytała pierwszy, drugi i trzeci tom pod rząd, bez przerwy, to ta seria mogłaby mi się spodobać jeszcze bardziej.

Sam bieszczadzki klimat, do tego świetne opisy flory i fauny... Mówiąc w skrócie: widać, że Małgorzata Warda dobrze się przygotowała do napisania tego cyklu. 

Wydaje mi się także, że sam pomysł na fabułę do tej serii zasługuje na słowa uznania: i chociaż trochę sądziłam, że się ta historia skończy wraz z drugim tomem, to byłam przyjemnie zaskoczona.

Jeśli natomiast chodzi o zakończenie całej trylogii: mam pewien niedosyt, no ale o gustach się nie dyskutuje, więc obstawiam, że znajdzie się zarówno masa osób, które się zakochały w tej końcówce, jak i mnóstwo osób, które chciałyby je poprawić.

Wydaje mi się, że jeśli macie ochotę zapoznać się z czymś innowacyjnym, oryginalnym i ciekawym: powinniście wybrać najnowszą pozycję od Małgorzaty Wardy.

Podsumowując: fascynująca całość, ogólnie polecam!

Dodam też, że jest to raczej pozycja z nurtu tych obyczajowych - więc jeśli lubicie takie klimaty, powinniście dać "Ogień. Dziewczyna z gór. Tom 3" szasnę!

6 komentarzy:

 1. Nie znam serii, ale sobie zapisze 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To teraz mogę poszukać tą trylogię w bibliotece i zapoznać się z nią. 'Ogień. Dziewczyna z gór' wzbudza zainteresowanie. Jak zakończą się losy Nadii oraz Jakuba oraz nowa postać Polla kim ona jest?. Z chęcią dowiem się odpowiedzi na te pytania. Będę poszukiwać tej serii w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze tej serii i na razie nie mam w planach..

  OdpowiedzUsuń
 4. nie znam serii, może kiedyś nadrobię

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie czytałam wcześniejszych części... Najpierw musiałabym je nadrobić, nie lubię zaczynać od środka. Zresztą, tutaj widać, że trzeba być na bieżąco, by Polla nie zaskoczyła. Ale wydaje się ta trylogia pierwszą od dawna normalną obyczajówką, więc może kiedyś zerknę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Za górami jakoś szczególnie nie pałam miłością, ale czytuję książki gdzie akcja tam dzieje się, ale tej serii akurat nie znam, tyle co twoje recenzje. Jak nadarzy się okazja to może przeczytam, serie obyczajowe lubię :)

  OdpowiedzUsuń