poniedziałek, 6 lutego 2023

Rafał Janik - "Książka o inwestowaniu tom 1"

Autor: Rafał Janik

Tytuł: Książka o inwestowaniu tom 1

Wydawnictwo: Maklerska.pl

Data wydania: 2022

Ilość stron: ok. 300


Opis:

„Książka o inwestowaniu” to kompleksowy poradnik dotyczący inwestowania na rynku akcji. Autor w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia, jak funkcjonują rynki giełdowe, jak budować i zarządzać swoim portfelem, a także jak kontrolować jego ryzyko. W książce dużo miejsca poświęcono również analizie wybranych strategii inwestycyjnych – m.in. arbitrażu, strategiom opartym na analizie technicznej czy inwestowaniu na podstawie rekomendacji giełdowych. Lektura dostarcza także wiedzy na temat optymalizacji kosztów transakcyjnych oraz sposobów na obniżenie podatków od osiągniętych zysków.

„Książka o inwestowaniu” dostosowana jest do realiów polskiego rynku giełdowego. Pozycja zawiera ponad 200 wykresów, tabel i ramek definicyjnych, z których zdecydowana większość dotyczy spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Lektura powinna przypaść do gustu także zwolennikom innych klas aktywów, takich jak obligacje, metale szlachetne, zagraniczne rynki akcji oraz nieruchomości.

Intencją autora „Książki o inwestowaniu” było pokazanie, że handel na giełdzie nie jest zajęciem wyłącznie dla wybranych. Jego zdaniem, przy odpowiedniej wiedzy teoretycznej i minimum praktycznego doświadczenia, inwestowanie w akcje może być źródłem satysfakcjonujących i regularnie osiąganych zysków.


Recenzja:

Trafiło mi się wydanie "nówka sztuka" - bo to, które miało swoją premierę końcówką 2022 roku. Jak tylko wzięłam do ręki, to już wiedziałam, że przepadłam - bo jakość wykonania, a także zapach świeżo wydrukowanej książki... 

No cóż, zaczęłam czytać praktycznie odkąd tylko ta pozycja dotarła do mojego domu, chociaż nie oszukujmy się: trochę mi to czytanie zajęło, bo nie jest to powieść fabularna, tylko kompendium wiedzy, którego nie da się przyswoić szybko.

Niemniej jednak dodam, że mimo wertowania tej pozycji od dobrych czterech tygodni, ani zapach nowości nie zginął, ani pod kątem technicznym nic się grzbietowi nie stało (twarda oprawa ma swoje plusy!).

"Książka o inwestowaniu tom 1" polecam przede wszystkim trzem grupom osób: tym, którzy chcą się czegoś dowiedzieć; tym, którzy chcą sobie coś przypomnieć i ugruntować wiedzę - oraz tym, którzy inwestują długodystansowo (z racji ilości treści i wskazówek, które bez wątpienia odpowiednio ich nakierują).

Dodam też, że książka ta, pomimo tego że zwykle nie zgłębia się w szczegóły, pozostając przy ogólnikach, jest jedną z tych pozycji, które według mnie są must have i must read w kwestii inwestowania. 

Zresztą, autor stworzył także tom drugi - bo w jednej pozycji wszystkich informacji i całej wiedzy nie sposób przekazać w odpowiedni sposób. A ustalmy: skoro ja trzysta stron tyle czytałam, to nie wyobrażam sobie nosić cegiełki do komunikacji miejskiej, w której ostatnio czytam najwięcej... 

Pozycja ta jest bardzo na czasie - a sam autor jest jedną z tych postaci, od których człowiek chce przyswajać wiedzę. Jego wykład nie ma stricte charakteru akademickiego, czyta się go z większą łatwością i z większą przyjemnością - nie ukrywajmy, że trudne treści przekazane w przystępny sposób zawsze są przez nas lepiej przyswajane.

Co więcej, autor powołuje się na wiele praktycznych przykładów - a także porównań, dzięki czemu pewne treści po prostu zostają w głowie, czy się tego chce, czy się nie chce.

Do tego wszystkiego, taką wisienką na torcie, jest mnogość wykresów i innych takich, które po prostu pokazują nam na własne oczy o czym jest napisane w tej pozycji - i jak co rozumieć, interpretować. 

I chociaż czasami pod kątem formatowania bym pewne rzeczy w tych wykresach zmieniła, tak wiedza, którą przekazują jest naprawdę na wysokim poziomie - i do tego się przyczepić nie mogę.

Jeśli cenicie sobie praktykę, a nie tylko suchą teorię - musicie sięgnąć po książkę, którą dziś dla Was recenzuję.

Myślę, że ci, których ten temat interesuje, bardzo docenią Rafała Janika i jego pozycję "Książka o inwestowaniu tom 1".


3 komentarze:

  1. Pewnie mądra książka, żeby jednak inwestować, trzeba mieć co, jakąkolwiek własność ruchomą lub nie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Konkretna lektura, autor tłumaczy na co można liczyć i mechanizmy inwestowania. "Książka o inwestowaniu tom 1" na pewno znajduje swoich odbiorców ale mnie w tym gronie nie ma.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla zainteresowanych giełdą na pewno must have, ale mnie jakoś ten temat nie intryguje :)

    OdpowiedzUsuń