czwartek, 18 maja 2023

Alex Kava - "W ułamku sekundy"


Autor: Alex Kava
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 8 marca 2023 (najnowsze wydanie)
Liczba stron: 448
Ocena: 8/10

Opis:

Nazwali go Kolekcjonerem. Traktował ofiary jak cenne okazy, a potem zabijał je w niewyobrażalnie okrutny sposób.
Agentka specjalna Maggie O’Dell przez dwa lata śledzi każdy jego krok, ale on bawi się z nią w kotka i myszkę. Udaje jej się go schwytać, jednak Albert Stucky ucieka z więzienia i wciąga ją do kolejnej rundy przerażającej gry.
Maggie poluje na psychopatę, próbuje wejść w jego skórę, poznać jego myśli i uczucia, ale on wciąż wyprzedza ją o ułamek sekundy.
Czy schwytanie Stucky’ego stanie się jej obsesją? Czy jemu uda się obudzić najciemniejszą stronę jej natury?

Recenzja:

   Jakoś pod koniec zeszłego roku, przy okazji lektury innej książki Autorki, postanowiłam sobie, że chce przeczytać wszystkie książki Kavy, a przynajmniej te z Maggie i Ryderem. O dziwo udało mi się wpasować w czas, kiedy to HarperCollins Polska zaczęło wydawać wznowienia i czytam sobie teraz wszystko chronologicznie. Dzisiaj zapraszam Cię na W ułamku sekundy.

Dwa lata poświęcone na znalezienie najdrobniejszych poszlak. Dwa lata na śledzenie każdego jego kroku. Dwa lata zabawy w kotka i myszkę, jednak kiedy agentce specjalnej Maggie O'Dell udaje się schwytać Stuckiego, on ucieka z więzienia i rozpoczyna kolejną rundę ich gry. Maggie po raz kolejny próbuje dopaść psychopatę, co pomału staje się jej obsesją. 

Zawsze się cieszę na rozpoczęcie nowego śledztwa z Maggie. POdoba mi się ta kobieca postać, a dzięki temu, że zaczęłam czytać książki po kolei coraz lepiej mogę ją poznać. Kava prowadzi swoją bohaterkę w bardzo ciekawy sposób, ponieważ Maggie zagłębia się psychikę największych zbrodniarzy, ale czytelnik również ma okazję zagłębić się w jej myśli i poczynania. Z każdą kolejną książką i każdym kolejnym śledztwem obraz nasze głównej bohaterki coraz bardziej się rozszerza. Do tego dostajemy fantastycznych bohaterów drugoplanowych, który doskonale uzupełniają całą historię.

W ułamku sekundy jest dosyć zaskakująca książką, która trzyma w napięciu od samego początku. a zwroty akcji pojawiają się wielokrotnie. Narracja prowadzona jest z kilku perspektyw, co daje czytelnikowi pogląd na całość, ale jak już wspomniałam, mimo to autorce udało się mnie nie raz zaskoczyć. 

Jako, że czytałam już kilka tomów późniejszych, to wiem i chyba za dużo nie zdradzę pisząc to, że autorka konsekwentnie ciągnie wątki i zawarte relacje przez całą serię i podoba mi się to, że jakiś szczegół czy nowa znajomość, która może nie mieć jakiegoś wielkiego znaczenia teraz, może się jeszcze kiedyś w przyszłości bohaterki pojawić, także trzeba uważnie śledzić jej losy.

Styl pisania Kavy bardzo mi odpowiada. Potrafi mnie szybko wciągnąć do swojego świata i zainteresować opowiadaną historią. Lubię jej bohaterów i pomysły na fabułę, które chyba nigdy mi się nie znudzą. Potrafi budować świetne relacje pomiędzy bohaterami o których chce się czytać i tak samo było przy okazji tego właśnie tomu. Świetnie poprowadzona fabuła, która nie raz spowodowała, że wstrzymałam oddech. Tutaj cały czas się coś działo i nie było ani chwili nudy czy zbędnych zapychaczy stron.

Jak już wspominałam, aktualnie staram się czytać chronologicznie i rekomenduję tę kolejność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czytać te książki wybiórczo, bo i tak mi się zdarzyło i nie było to jakoś szczególnie uciążliwe i było całkiem przyjemne w odbiorze. Także jeśli masz pod ręką jakąś książkę autorki ale nie jest ona początkiem, to się nie przejmuj i śmiało zaczynaj czytanie. 

No to na mnie czeka już kolejna książka, o której będziesz mógł tutaj przeczytać i już nie mogę się doczekać, kiedy się za nią zabiorę. Z całego serca polecam ci książki Alex Kavy, bo wydaje mi się, że czeka cię wiele godzin wspaniałej i wciągającej lektury.
   
Z książkowymi pozdrowieniami,
Klaudia.

7 komentarzy:

 1. Może być interesująca, ale narazie nie mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze chciałam przeczytać coś od tego autora, ale jakoś się tak jeszcze nie złożyło... W każdym razie zapamiętam. Jestem jednak osobą, która bardzo lubi poznawać historię chronologicznie, nawet jeśli nic nie stoi na przeszkodzie działać wybiórczo 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Nieczęsto spotykam się z książkami o tematyce kryminalnej, sensacyjnej ale książki Alexy Kavy wzbudzają moją ciekawość. "W ułamku sekundy" wciągająca lektura, trzymająca w napięciu. Z chęcią skuszę się na takie historię. Zapisuję tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cos dla mnie. Z chęcią kiedyś przeczytam tą książkę. Dziękuję za opinie

  OdpowiedzUsuń
 5. to chyba nie jest książka dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam książki Alex Kavy i uwielbiam jej powieści ❤ Też chcę do nich powrócić i odświeżyć sobie tę serię ☺

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również czytałam i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń