wtorek, 20 czerwca 2023

Deborah Blake - "Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na Przesilenie Letnie"

Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Kobiecym!

Autor: Deborah Blake
Tłumaczenie: Anna Alochno-Janas
Tytuł: Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na Przesilenie Letnie
Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 17 maja 2023
Liczba stron: 180
Ocena: 7,5/10

Opis:

Sabat Litha obchodzony w najkrótszą noc roku – noc przesilenia letniego – to czas, gdy świętujemy zwycięstwo światła nad ciemnością oraz początek lata.

To najlepszy moment na odprawianie rytuałów na powodzenie w życiu miłosnym czy też praktyki magiczne związane z oczyszczeniem, uzdrawianiem i pomyślnością. Świętowanie tego dnia i tej nocy zapewnia również obfitość plonów i pomyślność zbiorów. Dawniej celebrowano Lithę przy rozpalonych ogniskach, a jednymi z popularniejszych tradycji było rzucanie wianków na wodę i szukanie kwiatu paproci.

Dzięki tej książce nie tylko poznasz historię Lithy i dowiesz się, w jaki sposób dostosować jej świętowanie do współczesnych warunków, ale także otrzymasz przykłady wielu praktycznych rytuałów, zaklęć i inwokacje, które z powodzeniem możesz stosować w samodzielnym świętowaniu tego sabatu, i które sprawią, że będzie on wyjątkowo magiczny.

Recenzja:

Przesilenie Letnie jest już tuż-tuż. A czy można wyobrazić sobie na ten okres lepszą lekturę niż taką, która opowiada o tym święcie w sposób nietypowy, z ciekawymi sposobami na jego obchodzenie? Według mnie nie, dlatego z przyjemnością zatopiłam się w Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na Przesilenie Letnie. To wspaniała książka, która zaprasza czytelnika do zgłębienia tajemnic Sabatu Litha - jednego z najważniejszych świąt w kalendarzu nowoczesnego pogaństwa. Deborah Blake nie tylko przedstawia tutaj bogatą historię i tradycje związane z tym sabatem, ale również dostarcza praktyczne wskazówki i inspiracje, jak obchodzić go we współczesnym świecie.

Przyznam szczerze, że nie zawsze wiem, czego się po tego typu książkach spodziewać, ale tutaj zostałam naprawdę miło zaskoczona. To moje pierwsze spotkanie z serią Sabaty i już wiem, że na pewno nie odpuszczę sobie pozostałych części! Zacznę może od tego, że ten cykl jest przepięknie wydany - format książki jest nieco mniejszy niż ten, do którego przywykłam, ale to dodaje jej uroku, podobnie jak przepiękna okładka ze złotymi elementami oraz twarda oprawa! Muszę tu dodać, że wewnątrz też kryje się kilka ilustracji. Drugą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę jest oczywiście treść, która jest podzielona na kilka zgrabnych rozdziałów. Na wstępie wita czytelnika wstęp do serii, a dalej jesteśmy prowadzeni przez stare praktyki (w których możemy poczytać choćby o historii, tradycjach i wierzeniach), nowe praktyki (tu znajdujemy wskazówki odnośnie świętowania Przesilenia Letniego), by przenieść się do tytułowych rytuałów, przepisów, modlitw, inwokacji, wezwań i zaklęć.

Być może wielu z Was podejdzie do tego tematu sceptycznie, ale mnie ta książka naładowała pozytywną energią, bo Deborah Blake ukazuje tu Przesilenie Letnie jako doskonały czas na przeprowadzanie rytuałów związanych z miłością, oczyszczaniem, uzdrawianiem i pomyślnością. Jej jasne i zwięzłe wyjaśnienia pomagają zrozumieć istotę Lithy oraz korzyści, jakie można czerpać z jej świętowania. Dostarcza też przykładów konkretnych rytuałów, zaklęć i inwokacji, które można wykorzystać podczas prywatnego obchodzenia tego sabatu. Jednak moim ulubionym elementem tej książki jest sposób, jaki Deborah Blake łączy starożytne tradycje z współczesnym życiem. Podaje praktyczne wskazówki, jak przystosować obchodzenie Lithy do dzisiejszych warunków, zachowując jednak ducha i esencję tego wyjątkowego sabatu. Jej podejście jest zarówno szanujące tradycję, jak i elastyczne, co sprawia, że książka jest przystępna dla każdego!

Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na Przesilenie Letnie to znakomite źródło wiedzy dla osób bardziej lub mniej zainteresowanych dawnymi tradycjami oraz duchowym rozwojem. Myślę, że ta książka to idealna inspiracja, nie tylko w znaczeniu magicznych praktyk, ale przyniesienia pozytywnych zmian w codziennym życiu oraz obchodzenia nietuzinkowych świąt, takich jak najkrótsza noc w roku. Fantastyczne doświadczenie. Polecam gorąco!

7 komentarzy:

 1. Pierwszy raz spotykam określenie 'Sabat Litha' jako oznaczenie 'Przesilenia letniego'. "Litha. Rytuały, przepisy i zaklęcia na Przesilenie Letnie" może być interesującą książką, możemy dowiedzieć się czym jest święto przesilenia letniego oraz jak w dzisiejszych czasach możemy go uczcić. Lektura warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za opinie i polecenie. Nie znam tego cyklu, ale zapowiada sie naprawdę ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki przewodnik powrotu do czasów pogaństwa 😂 mimo wszystko fajnie jest poznawać dawną kulturę, coraz więcej książek odwołuje się do zapomnianej tradycji słowiańskiej, wypartej w literaturze przez mitologie rzymską, grecką czy inne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może być to ciekawa lektura 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Noc Świętojańska od zawsze wzbudza emocje. Nic zatem dziwnego, że i literatura żywo się nim interesuje i dostrzega w nim taką różnorodność tematyczną. Deborah Blake jakoś nie stanowi w tej materii jakiegoś wyjątku, tworząc kolejną pozycję, która zapewne zainteresuje sporą rzeszę czytelników, chociaż już tyle o niej napisano i powiedziano. Pewnie i ja do niej zajrzę, bo z Twojej recenzji wynika, że to pozycja wartościowa, a takie właśnie, co tu ukrywać, bardzo lubię.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako ciekawostka może być ciekawe, ale ja wierzę w Boga, a nie pogańskie sabaty. Sorry 🙄

  OdpowiedzUsuń