niedziela, 23 lipca 2023

Holly Black - "Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1"

Autor: Holly Black

Tytuł: Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1

Wydawnictwo: Jaguar

Data wydania: 2023

Ilość stron: 400

Ocena: 10/10

PATRONAT KSIĄŻKOWIRU


Opis:

Przygotuj się na magię, intrygi i niezwykłe przygody! Wejdź do niesamowitego świata fantasy i daj się porwać pierwszej części mrocznej i urzekającej dylogii autorstwa Holly Black pt. "Opowieść z Elfhame". Czytaj książkę "Następca tronu".

Akcja tej powieści dzieje się osiem lat po wydarzeniach, które miały miejsce w ostatnim tomie trylogii tej samej autorki. Jeśli zatem masz za sobą lekturę jej bestsellerowego cyklu pt. "Okrutny Książę", na pewno chętnie wrócisz do tego magicznego uniwersum. Podczas tej czytelniczej podróży również możesz liczyć na spotkania z przyjaznymi elfami i potworami wypełzającymi z ciemnej krainy.

Na tronie z Elfhame zasiada Najwyższy Król Cardan, dzieląc rządy z pochodzącą z ludzkiego rodu Panią Judy. Tymczasem Książę Dąb - młodzieniec uważany za prawowitego następcę tronu, przestał już być uroczym chłopcem, którego znamy z poprzedniej serii. Wyrósł, zmężniał i nabrał takich cech charakteru, które czynią jego osobowość magnetyzującą. I teraz stawi czoła śmiertelnemu niebezpieczeństwu.

Podejmuje się bowiem misji, od której zależy ocalenie królestwa Elfhame. W tym celu będzie się musiał zmierzyć ze zdetronizowaną władczynią Zębatego Dworu, nieprzewidywalną Nore. I nie tylko z nią. W tym ostatecznym starciu weźmie bowiem udział jej przerażająca armia. W jej skład wchodzą wynaturzone potwory ulepione z ludzkich szczątków, patyków i nieprawdopodobnie mrocznej magii.

Dąb nie rusza w tę groźną podróż sam. Ma u swego boku towarzyszkę o błękitnej skórze i ostrych zębach - dziką Suren. To córka lodowej Pani Nore i jedyna osoba, która ma wpływ na swoją matkę. Okrutna władczyni Północy po prostu musi jej słuchać...

Czytaj książkę "Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1". Dowiedz się, czy Książę Dąb ocali świat elfów przed zagładą. I czy ojczym Dęba, wojownik słynący z krwawych czynów, okaże się sojusznikiem czy wrogiem.

Jeśli chcesz w pełni zrozumieć wszystkie wątki tej powieści, sięgnij najpierw po serię Holly Black pt. "Okrutny Książę":

"Okrutny książę. Tom 1”,

"Zły król. Okrutny książę. Tom 2”,

"Królowa niczego. Okrutny książę. Tom 3”.


Recenzja:

Jeśli śledzicie ten blog, znacie moją miłość do Holly Black - i pewnie wiecie też, że jej fantastyka to zdecydowanie jedne z moich ulubionych książek z tego gatunku. O czymkolwiek ta kobieta nie pisze, to jestem w tym zakochana - bo zarówno elfy są wykreowane w naprawdę niezwykły sposób, ale jej historia o cieniach lub "Klątwiarze" - to też moje topki!

"Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1" to opowieść, która dzieje się jakieś osiem lat po przygodach z serii "Okrutny Książę" - tyle, że tu głównymi bohaterami nie są już Jude i Cardan, ale Dąb i pewna dziewczyna... 

Dąb już nie jest dzieckiem - i chociaż większość elfów ma go za prawowitego następcę tronu, to mają też świadomość, że zwykle bywa on lekkoduchem. Ma on jednak swoje motywy i pobudki - szczególnie wtedy, gdy zaczepia Suren: dziką elfkę, którą znał od kilku lat. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że w wyniku pewnych wydarzeń, jej matka - pani Nore - musi spełniać wszystkie rozkazy Suren: bo przez magię nie jest w stanie się powstrzymać i ich nie wykonać. 

Elf proponuje Suren coś na kształt wspólnej misji - niebezpiecznej, tajemniczej i dosyć mrocznej. Tyle, że w sumie Suren zastanawia się, co w sumie Dąb ukrywa - bo wie, że prowadzi on swoją gierkę, do której ona nie jest w pełni dopuszczona. Trudno jednak mieć zaufanie do kogoś, z kim nie widziało się lata. Ba, trudno mieć zaufanie do jakiegokolwiek elfa - nawet, jeśli samemu się jest elfem: a może tym bardziej, gdy jest się elfem i zdaje sobie sprawę z tego, co czego ten rodzaj jest zdolny... 

Intrygi, zagadki, magia... Mówiąc w skrócie: sporo się dzieje i jeśli było się fanem Okrutnego Księcia, to raczej będzie się także fanem powieści "Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1". 

Jednak - jak już pewnie zauważyliście - jest to tom pierwszy. Z tego co kojarzę, ma być to seria dwutomowa - ale kiedy w Polsce doczekamy się kolejnej części: tego niestety nie wiem, wydawnictwo jeszcze tego nie ogłaszało. Sprawdziłam, za granicą książka już jest: że tak to ujmę, więc w najgorszym wypadku, znając Jaguara, to za rok ten tom będzie także u nas.

Patrząc na to, jak zakończyła się pozycja "Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1" - chciałabym już bardzo w swoich rękach kolejną część, bo mam wrażenie, że Suren, która pod koniec recenzowanej właśnie przeze mnie powieści, coraz bardziej się rozwijała pod kątem odwagi i charakteru: będzie niebawem totalnym badassem.

Moja miłość do Holly Black po tej książce jest więc dalej tak samo wielka: bo chyba trudno by było, aby była jeszcze większa, skoro ma już chyba maksymalne możliwe rozmiary! Autorka po raz kolejny udowodniła, że jest mistrzem w swojej dziedzinie: i że słowo pisane to jej ulubiony sposób na wyrażanie własnej oryginalności i kreatywności.

Jestem dumna, że mogę być patronką tak wspaniałej pozycji - i jestem dumna także z tego, że Holly Black tak świetnie rozwija swoje umiejętności - bo gdy zaczynałam być recenzentkom, to w sumie ona dopiero startowała ze swoją pisarską karierą (fajnie było to obserwować!). 

Podsumowując: najlepsze elfy i doskonałe intrygi - tylko w "Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1"! 

5 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu 😉 Uwielbiam świat tworzony przez Holly Black 🥰

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie miałam styczności z twórczością Holly Black, miałabym dużo do nadrobienia z książkami z tego uniwersum toteż - "Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Tom 1" nie będzie przez ze mnie przeczytana. A zapowiada się wyśmienicie, pisarka stworzyła krainę pełną intryg, mrocznych elfów. Pisarka warta zapamiętania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem, ta autorka to klasyk fantastyki, należy ją przeczytać, ale wciąż jeszcze nie czytałam tej trylogii. Niby to jest początek, ale... Powiedzmy, że w przyszłości jeszcze wrócę do elfów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję patronatu...Muszę koniecznie nadrobić czytanie serii "Okrutny Książę" zeby przeczytac tą książkę i serię......

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam co nadrabiać 🤗 Nie znam poprzednich książek autorki, a skoro takie dobre, to chętnie przeczytam 🙂

  OdpowiedzUsuń