wtorek, 19 września 2023

Megan Whalen Turner - "Złodziej"

Autor: Megan Whalen Turner
Tłumaczenie: Dominika Rycerz-Jakubiec
Tytuł: Złodziej
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 28 czerwca 2023
Liczba stron: 304
Ocena: 10/10

Opis:

Odkryj, jeśli nie znasz. Odkryj na nowo, jeśli już się kiedyś spotkaliście. „Złodziej”, pierwszy tom cyklu, którym zachwycili się mistrzynie i mistrzowie gatunku, powraca po latach. Spróbuj go nie polubić!

Eugenides potrafi wszystko ukraść, a przynajmniej tak twierdzi. Przez swoje przechwałki trafił do królewskiego więzienia, z którego ucieczka wydaje się niemożliwa.

Kiedy więc mag króla proponuje mu udział w wyprawie po skarb do sąsiedniego królestwa, która ma być dla młodego złodziejaszka szansą na odzyskanie wolności, Gen przystaje na jego propozycję, zwłaszcza że legendarny przedmiot trzeba będzie wykraść.

Mag ma swoje plany wobec króla i kraju, a Gen jest dla niego tylko narzędziem. Jednak chłopak to oszust, poza tym chce zrealizować własny plan...

Poznajcie jedną z najbardziej charyzmatycznych i niepoprawnych postaci literackich: utalentowanego złodzieja Eugenidesa. Powieści o nim są pełne przygód, intryg politycznych, spektakularnych bitew, niebezpiecznych podróży, boskich interwencji i gorących namiętności. „Złodziej” to idealna propozycja dla fanów Leigh Bardugo, Kristin Cashore, Marie Lu, Patricka Rothfussa oraz George'a R.R. Martina.

Recenzja:

Oto książka, która zabierze was w podróż pełną intryg, zaskakujących zwrotów akcji i niebezpiecznych wyzwań. Złodziej autorstwa Megan Whalen Turner to opowieść o Eugenidesie, złodzieju o niesamowitym sprycie i niepokornym charakterze. To pierwszy tom w serii, który już od pierwszych stron wciąga czytelnika w intrygujący świat pełen przygód, intryg politycznych i niezwykłych zwrotów akcji...

Eugenides, znany jako Gen, twierdzi, że potrafi ukraść wszystko, a przynajmniej tak głosi. Jednak pewne przechwałki prowadzą go prosto do królewskiego więzienia, gdzie wydostanie się wydaje się być tylko marzeniem. Jednak gdy mag króla oferuje mu udział w niebezpiecznej wyprawie po skarb w sąsiednim królestwie, Gen widzi w tym szansę na odzyskanie wolności. To jednak tylko początek jego niezwykłego losu, w którym każda decyzja może przynieść nowe niebezpieczeństwo lub szansę...

Wciągająca i pełna niespodzianek historia Eugenidesa toczy się w świetnie wykreowanym świecie, w którym intrygi splatają się z magią, a lojalność i zdrada krążą wokół tronu. Gen staje się narzędziem w rękach maga króla, ale jest to złodziej, który ma własne plany i zawsze ma asa w rękawie. Nie jest zwykłym pionkiem na szachownicy. Jest oszustem, który zamierza zrealizować własne ambicje, co prowadzi do wielu... zaskakujących momentów.

Chciałem być pierwszą osobą od wielu setek lat, której uda się ukraść Dar Hamiatesa. Chciałem być sławny. Ale nie mogłem buchnąć tego cholerstwa, nie wiedząc, gdzie ono jest, a tylko mag mógł wskazać mi miejsce jego ukrycia. Musiałam więc trzymać się go do momentu odnalezienia kamienia. Obiecałem sobie jednak, że pewnego dnia dźgnę jego arogancję ostrym nożem i porządnie nim pokręcę.

Nie przesadzę mówiąc, że obecnie jest to moja ulubiona książka fantasy. Wszystko to zasługa Gena, który skradł moje serce! Jest on jednym z najbardziej charyzmatycznych i niepoprawnych bohaterów literackich, który potrafi zaskakiwać czytelnika na każdym kroku. Ten łotrzyk stanowi wręcz serce tej opowieści, a sposób, w jaki rozwiązuje trudności, jest niezwykle satysfakcjonujący (i bawiący). Towarzyszenie mu w przygodach to najlepsze, co ostatnio mnie spotkało! Zresztą, sama opowieść także zachwyca – lekkim i przystępnym stylem pisania, który doskonale wprowadza czytelnika w fascynujący świat przygody.Co więcej, Turner jest mistrzynią kreowania napięcia i niespodzianek. Jej zdolność do nieoczywistego rozwoju fabuły sprawia, że nie można odgadnąć tego, co wydarzy się na kolejnych stronach. Ta książka ma tylko jedną wadę – trzeba czekać na wznowienie kontynuacji. A już tęsknię za Genem!

Złodziej jest doskonałą lekturą dla miłośników fantasy, którzy poszukują nie tylko świetnie napisanej opowieści, ale także kapitalnych postaci i nieoczywistych wydarzeń. Jeśli lubisz motyw utalentowanego złodzieja, intrygi polityczne, niespodziewane sojusze i charyzmatycznych bohaterów – tytuł ten w pełni spełni twoje oczekiwania. To historia, która dostarcza wielu emocji (szczególnie przy ostatnich stronach) i mocno zapada w pamięć. Polecam z całego serca!

5 komentarzy:

 1. Okładka od razu wpadła mi w oko. Ciekawa historia, którą z chęcią bym przeczytała. Dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 2. "Złodziej" ciekawa lektura z nietuzinkowym światem, interesującym bohaterem oraz intrygującą fabułą. Książka jest idealną lekturą, która umili wieczór, oferując kilka godzin niezłej rozrywki. Cykl ten trafia na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi świetnie. Kos kiedyś się skuszę 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi nieźle, chętnie bym przeczytała, gdyby nie to, że nie mam za grosz zaufania do tego wydawnictwa. Szkoda, że Turner na nie trafiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam dokładnie po koszmarnej publikacji Gregga Olsena "Nikomu ani słowa", z by nie być gołosłowna. Zniszczenie komuś pracy powinno być niewybaczalne.

   Usuń