niedziela, 10 grudnia 2023

Joana Marcus - "Przed grudniem"

Autor: Joana Marcus
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Tytuł: Przed grudniem
Wydawnictwo: Zysk i S-ka [współpraca reklamowa]
Data wydania: 28 listopada 2023
Liczba stron: 656
Ocena: 7,5/10

Opis:

Historia miłości i namiętności… z odliczaniem wstecz. Wszystko rozegra się przed grudniem.

Dla Jenny Brown rozpoczęcie studiów oznacza wyjazd z domu, rozstanie z rodziną i przyjaciółmi. Po raz pierwszy musi samodzielnie stawić czoła światu.

Chłopak jasno przedstawił jej swój plan: od tego momentu pozostaną w związku na odległość, a w dodatku w związku… otwartym. Oboje będą mieli całkiem wolną rękę, bo przecież wiedzą dobrze, że w niczym nie zagrozi to ich miłości.

A zatem chyba nic się nie stanie, jeżeli Jenna zaprzyjaźni się bliżej z kolegą chłopaka swojej współlokatorki, prawda?

Jakie to ma znaczenie, że będzie z nim pod nieobecność swojego chłopaka? Wszystko wróci do normy w grudniu. Czy to coś zmienia?

Ma czas do grudnia, by się o tym przekonać.

Recenzja:

Zacznę od tego, że zawsze sięgając po książkę z wattpada, czuję głębokie obawy, bo... sami wiecie, jakie powieści można tam spotkać – i perełki, i totalnie nieporozumienia. Niemniej, Przed grudniem zainteresowało mnie na tyle, że postanowiłam ten tytuł sprawdzić na własnej skórze. I... wylądowałam w samym środku wiru skomplikowanych relacji i emocji...

Główna bohaterka, Jenna, staje przed nowym etapem życia, wyjeżdżając na studia i tym samym oddzielając się od rodziny i bliskich. To moment, w którym musi stawić czoła nowym wyzwaniom, również w swoim życiu uczuciowym. Kiedy jej chłopak przedstawia plan utrzymania związku na odległość jako otwarty związek, rozpoczyna się zawiła sieć decyzji, które wpływają na życie Jenn. Sprawnie jesteśmy tu prowadzeni przez labirynt uczuć, często dość skomplikowanych, a jednak doskonale możemy zrozumieć motywacje i dylematy głównej bohaterki. Ogromną siłą tej książki jest właśnie umiejętność autorki w oddawaniu emocji, tworzeniu realistycznych postaci oraz wykreowaniu sytuacji, które nie tylko trzymają czytelnika w napięciu, ale również zmuszają do refleksji nad wartościami, lojalnością i kompromisami w miłości.

(...) czasami musimy złożyć ofiarę na ołtarzu miłości. Bo kochamy kogoś bardziej niż siebie samych. Bo chcemy dla niego jak najlepiej. Gdy raz podejmie się taką decyzję, trudno ją zmienić.

Co więcej – i z czego ogromnie się cieszę – nie jest to książka o toksycznych relacjach (no dobra, może odrobinę, ale w dobrym smaku), których obecnie jest pełno na rynku. To... naprawdę wartościowa książka, która wciąga. Z przyjemnością obserwuje się, jak bohaterowie dorastają, jak się zmieniają (i ich relacje także) – naprawdę świetnie ich poznajemy. Całość rozwija się płynnie, jednakże... mogłoby być lepiej. Wiecie, wiele tu dialogów, wiele się dzieje, a chciałabym więcej czasu spędzić z bohaterami. No dobra, wiem, że napisałam, że dobrze ich poznajemy, ale chciałabym zobaczyć tu więcej opisów, więcej momentów na odetchnięcie i – choć nie wierzę, że to piszę – chciałabym tu zobaczyć więcej nudy. Dodam też, że fabuła jest dość nieprzewidywalna, bo stale coś się zmienia i przypuszczalnych zakończeń w głowie czytelnik ma więcej niż jedno. To także bardzo mi się podobało!

Przed grudniem to idealna opowieść dla fanów romantycznych historii z nutą dramatu i refleksji nad relacjami międzyludzkimi. Joanna Marcus w tej opowieści wnikliwie bada temat relacji na odległość i związku otwartego, eksplorując skomplikowane emocje i decyzje podejmowane przez główną bohaterkę. Krótko mówiąc, to nie tylko opowieść o romantycznych perypetiach, ale także o świadomym wyborze, zaufaniu i poszukiwaniu prawdziwego sensu relacji. Zmusza do zastanowienia się nad istotą prawdziwej miłości i kompromisów, jakie jesteśmy gotowi podjąć dla drugiej osoby. Gorąco polecam!

4 komentarze:

  1. Nie jestem fanem miłostek i namiętności. Ale na pewno wiele czytelników będzie chciało przeczytać tą książkę. To miło, że brzmi w miarę prawdziwie.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Przed grudniem" interesująca lektura. Pisarka zabiera nas w podróż przez rozmaite relacje, emocje oraz decyzje głównych bohaterów książki. Z chęcią wyruszę w ta wyprawę. Z książkami z wattpada mam różne relacje ale ta wypada zachęcająco.

    OdpowiedzUsuń
  3. śliczna okładka i brzmi ciekawie, zapisuję sobie ten tytuł

    OdpowiedzUsuń