piątek, 23 lutego 2024

Piotr Borlik - "Drudzy"

Autor: Piotr Borlik

Tytuł: Drudzy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 328

Ocena: 7/10


Opis:

Makabryczna napaść na młodą dziewczynę i żmudne poszukiwanie sprawcy brutalnego ataku to motyw przewodni powieści Piotra Borlika "Drudzy". Sięgnij po nią i wraz z detektywami spróbuj rozwikłać mroczną zagadkę kryminalną.

Główny wątek powieści skupia się wokół śledztwa w sprawie podpalenia młodej kobiety - siostry organizatora nielegalnych wyścigów samochodowych. Sprawcą tego okrutnego czynu jest tajemniczy motocyklista. Czy atak na dziewczynę wiąże się z wyścigami? Jakie symboliczne znaczenie mają ćmy wypuszczone przez napastnika?

Na te pytania spróbuje odpowiedzieć Paweł Szumski - podkomisarz z bogatym doświadczeniem w służbie policyjnej. W dociekaniu prawdy i poszukiwaniu sprawcy wspierać go będzie początkująca aspirantka Monika Lewicka. Czy mimo różnych osobowości i odmiennego stylu pracy współpraca tego duetu ułoży się harmonijnie, a śledztwo zakończy sukcesem?


Recenzja:

Po kryminały nie sięgam zbyt często, ale po książki Piotra Borlika sięgam już właściwie w ciemno - jakoś lubię jego oryginalny styl pisania i prowadzenia narracji, a do tego ogromnie cenię jego kreatywność i wychodzenie poza schematy: nawet w przypadku opisywania fikcyjnych zbrodni. 

Co prawda według mnie "Drudzy" nie przebijają w moim sercu trylogii o Agacie Stec, ale mimo wszystko uważam, że jest to dobry kryminał i naprawdę godna polecenia książka, z którą można przyjemnie spędzić swój wolny czas.

Zacznijmy może jednak od początku: czyli od wprowadzenia do fabuły powieści...

Wyścigi samochodowe nie są zabronione - odpowiednia ilość gotówki i policja ignoruje, co się dzieje pod ich nosem, na ich terenie. Tyle, że nie tym razem: gdy dwóch gości ustawia się już na linii startu, do siostry jednego z nich podjeżdża motocyklista, oblewa ją benzyną i podpala, a jeszcze w międzyczasie wypuszcza z plecaka stado ciem - które od razu ciągnie do ognia i które spalają się, tak jak twarz i ciało Justyny.

O sprawie jest głośno, bo budzi spore kontrowersje. Sprawcę musi znaleźć podkomisarz Piotr Szumski, który dosłownie jest wyciągnięty z kolacji z potencjalnymi teściami, by zająć się poszukiwaniami i rozwikłaniem zagadki - bo dalej nie jest wiadome kto, dlaczego i jakim cudem miał w zanadrzu tyle owadów?

"Drudzy" doskonale oddają elementy zagadki detektywistycznej wraz z opisami bardziej obyczajowymi i z dużą dozą makabry i intryg. Szczerze powiedziawszy, to w pewnym momencie wytypowałam sprawcę, ale też nie do końca - bo dopiero ostatnie strony pozwoliły mi odkryć całość motywu. 

Przy recenzowanej dziś przeze mnie pozycji nie da się nudzić, ale też nie da się przy niej do końca spokojnie relaksować - bo ciągle pojawia się pytanie: kto to zrobił i dlaczego to zrobił? Plusem jest to, że "Drudzy" są też w wersji audio, więc dosłownie jadąc samochodem lub gotując obiad, dalej dosłuchiwałam co się tam działo.

Książka ma tylko lub aż trochę ponad trzysta stron. Znam pozycje Borlika, które są o niebo grubsze, ale wychodzę z założenia, że bez sensu byłoby tu na siłę przedłużać sprawę, jak powoli wszystko stawało się jasne - więc dodam, że według mnie "Drudzy" mają idealną objętość.

Czekam z niecierpliwością na kolejne książki tego autora i wiem, że pod kątem kryminałów jest on jednym z tych pisarzy, po których po prostu sięgnę: więc mam nadzieję, że będzie pisał dalej - i że będzie pisał dużo, bo czasem naprawdę przydaje mi się przerwa od powieści stricte romantycznych, zwanych potocznie literaturą kobiecą.

Jeśli liczycie na nieoczekiwane i lubicie trochę pogłówkować pod kątem szukania motywu, to wiecie już, po co powinniście sięgnąć! Według mnie ta pozycja dla fanów gatunku to naprawdę must have i must read. 

Jeśli jednak dalej się wahasz - wydaje mi się, że możesz chociaż na moment odpalić audiobooka od tego cudownego lektora, aby wyrobić sobie opinię. Szczególnie, że na takim Legimi ma się okres próbny, więc zdecydowanie można to zrobić, jeśli jeszcze ktoś nie korzystał.

Podsumowując: ja jestem zadowolona, że sięgnęłam po powieść "Drudzy"! Mam nadzieję, że i Was ta pozycja nie zawiedzie/.

5 komentarzy:

 1. Jeszcze nie zabrałam się za poznanie pisarza, chociaż rzadko czytam kryminały to recenzje tych książek mnie zaciekawiły. "Drudzy" wciagają czytelnika od początku z masą pytań na które czytając książkę odnajdujemy odpowiedzi w miarę zagłębiania się w nią. Interesujący motyw ćmy i ognia. Z chęcią zapoznam się z ta lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kryminały to nie moja bajka 🙈🙈

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od dawna mam zamiar przeczytać coś od tego autora, tylko... jeszcze się nie złożyło. Choć ten motyw z ćmą jest dość creepy. W każdym razie kiedyś jedna z jego książek pojawi się u mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś dla mnie. Uwielbiam kryminały i ciekawe zbrodnie, gdzie umysł pracuje przy czytaniu. Dziękuję za opinie i polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za kryminałami, ale podrzucę ten tytuł mojej mamuśce

  OdpowiedzUsuń