środa, 3 kwietnia 2024

Naoki Higashida - "Dlaczego podskakuję"

Autor: Naoki Higashida
Tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska
Tytuł: Dlaczego podskakuję
Wydawnictwo: Zysk i S-ka [współpraca reklamowa]
Data wydania: 27 lutego 2024
Liczba stron: 192
Ocena: 10/10

Opis:

Niezwykła opowieść o tym, jak myśli, czuje i postrzega świat autystyczny umysł.

Naoki Higashida to autystyczny trzynastolatek, który nauczył się komunikować z innymi, wskazując litery na specjalnej tablicy. Z rozbrajającą szczerością dzieli się swoim wyjątkowym spojrzeniem na świat i siebie samego, a także wyjaśnia zachowania i zwyczaje autystycznych osób, które mogą być niezrozumiałe dla innych ludzi.

Jego niepozbawiona humoru, poruszająca opowieść otworzy drzwi do złożonego świata autystów i nauczy wyrozumiałości i empatii.

Recenzja:

Mam za sobą wiele książek o autyzmie, mniej i bardziej naukowych, ale żadna nie przedstawiła mi tego zaburzenia w tak fenomenalny sposób. Dlaczego podskakuję dosłownie otworzyła mi oczy na świat autyzmu w sposób, jakiego jeszcze nie doświadczyłam. Być może stało się tak dlatego, ponieważ ta książka została napisana przez trzynastoletniego autystycznego chłopca, który z niezwykłą serdecznością opowiada o swoich problemach – nie tylko tych z komunikacją.

Naoki Higashida ma dar przywracania wiary: poprzez swoją intelektualną przenikliwość i duchową ciekawość, analizowanie otoczenia i własnej choroby, poprzez psotne poczucie humoru i ambicje literackie.

Właściwą treść poprzedza wstęp Davida Mitchella, opowiadający o samym autyźmie, jak i autorze. Myślę, że powyższy cytat z niego doskonale opisuje to, co znajdujemy wewnątrz – mnóstwo nadziei i empatii. Od pierwszych stron opowieści Naokiego zostajemy porwani w skomplikowaną sferę autystycznego umysłu. Młody autor nie tylko dzieli się tutaj swoimi refleksjami i spostrzeżeniami na temat świata, ale również wyjaśnia zachowania i zwyczaje autystycznych osób, które dla wielu mogą być niezrozumiałe. Jego narracja jest nie tylko pełna mądrości i wnikliwości, ale także przepełniona humorem, który sprawia, że czytelnik momentalnie się z nim utożsamia. To właśnie dzięki tej lekkiej nutce humoru i życzliwości, Dlaczego podskakuję staje się książką, która wzrusza i inspiruje.

(...) jeśli chcę przeżyć życie jak człowiek, nie ma nic ważniejszego niż zdolność wyrażania siebie.

Czytając tę książkę odnosi się również wrażenie, że to nie tylko historia autystycznego chłopca - to również opowieść o ludzkiej naturze, o potrzebie zrozumienia i akceptacji inności. Naoki Higashida staje się przewodnikiem, który prowadzi nas przez spektrum autyzmu, a my, czytelnicy, stajemy się podróżnikami, gotowymi na odkrywanie nowych, fascynujących obszarów zamkniętego w swoim świecie umysłu. Bardzo miłym zaskoczeniem było dla mnie także opowiadanie trzynastolatka, które znajduje się na ostatnich stronach książki. Jest doprawdy przyjemnie otulające!

Chociaż autyści pod względem fizycznym wyglądają jak inni ludzie, w istocie bardzo się różnią się pod wieloma względami. Jesteśmy raczej jak podróżnicy z bardzo odległej przyszłości. Gdybyśmy swoją obecnością mogli przypominać ludziom, co jest naprawdę ważne dla Ziemi, sprawiłoby to nam cichą radość.

Dlaczego podskakuję to lektura nie tylko dla osób związanych z autyzmem, ale dla każdego, kto pragnie poszerzyć swoje horyzonty i lepiej zrozumieć świat. To książka, która skłania do refleksji nad naszymi własnymi przekonaniami i zachęca do otwarcia serca na inność. Jeśli więc szukacie lektury, która nie tylko was poruszy, ale również w interesujący sposób przybliży autystyczną codzienność, sięgnijcie po tę książkę! Gwarantuję, że ta książka to niezapomniane wrażenia, które z pewnością pozostaną z Wami na długo. Polecam z całego serca! 💙💙💙

3 komentarze:

  1. Oooo... Po okładce w życiu nie stwierdziłbym, nie podejrzewała nawet, że to o osobie z autyzmem. Dla mnie to zaburzenie jest z jednej strony straszne, a z drugiej niezwykle zajmujące. To zupełnie inne, odmienne spojrzenie na świat, które wielu ludziom by się przydało. Wciąż zbyt mało wiem o tym zaburzeniu i dla mnie, jako kompletnego laika, to kompletnie nieznany rejon wiedzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. To musi być piękna opowieść.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesująca książka która potrafi otworzyć oczy jak wygląda życie codzienne dzieci dotkniętych autyzmem. "Dlaczego podskakuję" to wartościowa książka która jest napisana zrozumiałym językiem. Warta uwagi.

    OdpowiedzUsuń