wtorek, 20 stycznia 2015

Elwira Watała - "Kobiety wokół Stalina"


Autor: Elwira Watała
Tytuł: Kobiety wokół Stalina. Kochanki i katorżniczki
Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2014
Liczba stron: 472
Ocena: 7/10

Opis:

Poruszające biografie kobiet, które los zetknął z największym tyranem XX wieku. W pierwszej części książki autorka przedstawia luksusowe życie kochanek Stalina i żon kremlowskich prominentów. Barwnie opisuje, jak żyła czerwona elita na Kremlu, w podmoskiewskich daczach i w słynnym Domu nad Rzeką Moskwą. W części drugiej autorka pokazuje, że ogromne przywileje nie były dane na zawsze - dotychczasowe faworyty stawały się ofiarami czystek tylko dlatego, że ich mężowie stracili poparcie  Stalina. Niesłuszne oskarżenia, wymuszane torturami zeznania, sfingowane procesy kończyły się zawsze tak samo: aresztowanie i skazanie. Ostatnia część - to wstrząsający obraz życia w stalinowskich łagrach.Recenzja:

   Z góry, uprzejmie uprzedzam, że to nie będzie długa recenzja, bo jak przystało na literaturę faktu to nie mogę tu ocenić fabuły, wykreowania postaci czy rozmieszczenia wydarzeń w czasie, bo wszystko co zostało opisane w tej książce miało miejsce i my już nie mamy na to wpływu.

Dlaczego zabrałam się za tę książkę? Ano, ja interesuję się I i II wojną światową. Może nie jestem znawczynią broni, taktyki czy wojska, ale właśnie takie smaczki lubię najbardziej. Kto z kim, dlaczego, intrygi i życie prywatne czołowych postaci tamtych czasów. Dlatego właśnie padło na tę książkę i powiem Wam już na początku, że raczej spełniła moje oczekiwania ale jakoś bez większych rewelacji i zachwytów.

Sam tytuł, już mówi o czym będziemy czytać i co przedstawi nam autorka. Kobiety wokół Stalina. Temat, któremu zostało już poświęcone kilka programów telewizyjnych i książek, no i tutaj też mamy do czynienia z małą cegiełką. Wydawałoby się, temat rzeka.

Skoro nie mogę popisać o tym co autorka "wymyśliła", to popiszę trochę o tym jak to napisała i jak została zbudowana cała książka. Już na początku rzuca się w oczy bardzo przystępny dla wszystkich język. Nie jest to typowe historyczne, nudne pisanie, przy którym zasypia się po jakich trzech stronach. Więc to jak najbardziej na plus i zachętę dla wszystkich.

Cała książka jest podzielona na trzy główne części, z których każda ma swoje rozdziały i to też jest bardzo fajne, bo jeśli ktoś nie chce czytać całości, a interesują go jedynie wybrane fakty, to może do nich szybko przeskoczyć.
Wspomniany już podział na trzy główne części, jest też bardzo znaczący. Pierwsza część, to typowa sielanka, wszystko jest cudowne i piękne jak z obrazka. W pozostałych dwóch częściach jest już tylko gorzej. Utrata przywilejów, czystki, popadnięcie w niełaskę, a potem to już tylko łagry. 
I właśnie ten podział pokazuje jak kończy się zadawanie z takimi osobami. W jednej chwili te kobiety miały wszystko, a wystarczy sekunda, żeby skończyć na samym dnie, bez szansy na odbudowanie tego co się miało.

Czytając tę książkę, nie tylko dowiedziałam się czegoś o prywatnym życiu Stalina, ale można było też zobaczyć obraz tej całej sowieckiej machiny, tej bądź co bądź potęgi samej w sobie. To jak Ten człowiek postępował w polityce to miało swoje odzwierciedlenie w jego życiu osobistym.

Do książki zostało też dołączone trochę zdjęć, które obejrzałam z zaciekawieniem. Jeśli ktoś bardziej interesuje się tematem, to może zajrzeć na ostatnie strony, gdzie znajduje się bibliografia, więc zawsze można coś doczytać, lub rozszerzyć sobie temat.

Jeśli ktoś tak jak ja, lubi smaczki z życia prywatnego postaci II wojny światowej, to ta książka jest absolutnym obowiązkiem bo jest na prawdę bardzo interesująca. Wydaje mi się, że ta pozycja może być kopalnią wiedzy przy jakiś pracach zaliczeniowych związanych z tym właśnie tematem. Także polecam bardzo serdecznie.

Z gorącymi pozdrowieniami,
Klaudia.

Z książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Videograf


2 komentarze:

  1. Bardzo interesujący temat, lubię poznawać historyczne ciekawostki, o których nie miałam wcześniej pojęcia. Chętnie sięgnę po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tą książkę warto przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń