wtorek, 31 marca 2015

Dr Wendy Abraham - "Chiński dla bystrzaków"

*muzyka
Autor: Dr Wendy Abraham
Tytuł: Chiński dla bystrzaków
Wydawnictwo: Septem
Data wydania: 2013
Ilość stron: 321
Ocena: 8/10


Opis:


Znasz ten tekst z Monty Pythona: „Lubię filozofię Chińczyków - jeśli Darwin miał rację, nie ma wątpliwości, że Chińczycy przeżyją nas wszystkich”? A zatem pora zewrzeć szyki i… czym prędzej wziąć się za naukę chińskiego. Nadarza się znakomita ku temu okazja, bo oto właśnie ukazuje się na polskim rynku jeden z najlepszych podręczników do nauki języka Konfucjusza. Dzięki zawartym tu wskazówkom gramatycznym, słownictwu, popularnym zwrotom i lekcjom etykiety uda Ci się porozumieć w mgnieniu oka i zdobyć spore grono nowych przyjaciół.
ABC języka chińskiego - dowiedz się jak budować poprawne gramatycznie i poprawne merytorycznie wypowiedzi. Daj się poznać - naucz się swobodnie posługiwać językiem w codziennej komunikacji, w sklepach czy restauracjach. Ruszaj w drogę - wykorzystaj swoje umiejętności lingwistyczne w podróży, planuj wycieczki, rezerwuj noclegi, kupuj bilety i pytaj o drogę.Twoja osobista ściąga - zbierz kolekcję zdań gotowych do użycia, popularnych zwrotów oraz informacji czego nie mówić.Recenzja:


To już kolejna recenzja poradnika językowego - ostatnio czytuje ich całkiem sporo. Niekoniecznie nawet dlatego, że chcę znać wszystkie te języki - raczej dlatego, że szukam takowego, którego chciałabym się nauczyć i który wydaje mi się w miarę prosty.

Muszę przyznać, że wbrew powszechnym opiniom, z jakimi stykam się na co dzień, chiński jest całkiem łatwym i ładnie brzmiącym językiem. Myślę, że za jakiś czas z chęcią do niego sięgnę, chociażby tylko po to, aby poznać podstawy - a nóż, widelec się kiedyś to w życiu przyda.

Dla wszystkich zainteresowanych - albo tych, którzy jeszcze nie są zainteresowani - polecam zobaczyć fragment tejże pozycji - tu

Jak pisałam już w swoim poprzednich recenzjach do pozycji należących do tejże serii - są one takiego samego wymiaru, takiego samego koloru, tylko tematyką się różnią. Na półeczce razem wyglądają niesamowicie. 
Chciałabym kiedyś zebrać całą taką serię wszystkich języków - niestety dostępny jest jeszcze tylko niemiecki. Mam nadzieję, że niebawem wydawnictwo zacznie wydawać pozycje typu: japoński, włoski, portugalski... Bo z wielką chęcią bym się z nimi zapoznała. I pewnie nie tylko ja.

Tak jak zawsze, dostajemy w poradniku nie tylko informacje praktycznie - jak zwroty, alfabet z wymową, czy też dialogi - ale także informacje teoretyczne, czyli coś związanego na przykład z kulturą, co oczywiście jest również bardzo ważne przy poznawaniu jakiegokolwiek języka. 

Do wszystkich pojawiających się tu zdań, dopisana jest tu wymowa i znaczenie - pod tym względem prześciga ta książeczka jakikolwiek podręcznik szkolny. Trzeba się jednak uczyć systematycznie, wszystkiego po kolei, żeby można było zauważyć jakiś postęp. 

Co do wymowy - płytka CD, która dostępna jest także w tej pozycji, jest naprawdę świetna. Co innego widzieć, jak coś się czyta, a co innego słyszeć to. Sam akcent, czy sposób wypowiadania jakiegoś słowa może się oczywiście bardzo różnić!

Gramatyka - tak samo jak w innych częściach - jest napisana w bardzo fajny, prosty i przystępny sposób. Nie ocenię jednak tego, jak wychodzi przyswajanie jej, ponieważ naukę tego języka zdecydowanie odkładam sobie na później.

Nie mogę też zapomnieć o zadaniach, które pojawiają się po danym zagadnieniu - nie są one trudne, najczęściej polegają na uzupełnianiu zwrotów o słówka, niemniej jednak świetnie sprawdzają naszą wiedzę i motywują do dalszej nauki i powtórek w razie konieczności.

Po raz kolejny muszę się wyżalić, że to jest tylko kurs podstawowy - nie ma nic "wyżej". Wydaje mi się, że osoby, które chciałyby rozwijać swoją znajomość tego języka, bardziej niż jest to przedstawione w tej książce, to są odrobinę poszkodowane i muszą szukać czegoś innego.

Takim oto sposobem, polecam Wam tę pozycję, ale jednocześnie mówię, że naprawdę trzeba przyłożyć się do nauki. Z drugiej strony ostrzegam Was, że w dalszym etapie nauki jesteście zdani sami na siebie - chyba, że nie zamierzacie wyjść poza kurs podstawowy.

Poradnik ten dostałam od Wydawnictwa Septem
2 komentarze:

  1. Fajna sprawa. Chętnie zmierzyłabym się z jakimś nowym językiem obcym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkiem fajna pozycja. Szkoda, że nie wydali arabskiego, bo na ten język mam największą ochotę :)

    OdpowiedzUsuń