poniedziałek, 21 września 2015

Agnieszka Forzpańczyk - "Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi"

Tytuł: Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi
Autor: Agnieszka Forzpańczyk
Wydawnictwo: Edgard, samo-sedno
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 256 (+ płyta CD z ćwiczeniami)
Ocena: 9/10

Opis:

Masz wrażenie, że przytłacza cię nadmiar informacji, często zapominasz o ważnych sprawach i nie wywiązujesz się w terminie ze swoich obowiązków? Chcesz wykonać kilka zadań jednocześnie, ale w rezultacie żadne z nich nie jest skończone? Twoje dziecko ma trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem, a nauczyciele skarżą się, że jest nadpobudliwe i nerwowe? Poznaj czynniki, które wpływają na problemy z koncentracją uwagi, oraz metody radzenia sobie z rozkojarzeniem.


Recenzja:

Myślę, że każdy z nas ma problemy z koncentracją, a najszczególniej osoby uczące się bądź pracujące bardziej twórczo. Ja sama często miewam problemy z przygotowaniem się do zaliczeń i egzaminów, ciężko mi skupić się jedynie na jednej rzeczy. Nawet w recenzjach potrafię mimowolnie odbiec nieco od tematu, ale pewnie bardziej stali czytelnicy już to zauważyli. Książka Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi wydała się idealną lekturą dla mnie i nie myliłam się. Po przeczytaniu tego poradnika moje umiejętności koncentracji znacznie poprawiły się, a nawet łatwiej mi zapamiętywać różne rzeczy!

Już na pierwszych stronach zostałam mile zaskoczona przez twórczynię owego poradnika, bowiem we wstępie znajduje się test, który pomaga określić poziom naszego problemu ze skupieniem uwagi. Dowiedziałam się z niego, że dość często nie potrafię się skupić na zadaniu i drobne rzeczy potrafią mnie wybić z rytmu - a więc strzał w dziesiątkę. Faktycznie rozproszyć mnie potrafi niemal wszystko - głośniejszy dźwięk, czyjś głos za drzwi, a nawet kapiąca woda z kranu! Z tym nauczyłam się jednak radzić już wcześniej - słuchawki i odgłosy deszczu okazały się tutaj złotym środkiem. Jednak jak poradzić sobie z natłokiem myśli i brakiem samodyscypliny? Poszukiwałam rozwiązania tego problemu już od dawna i w końcu je odnalazłam.

Koncentracja... podzielona jest na dziesięć różnych rozdziałów. Postaram się w kilku zdaniach opowiedzieć o każdym z nich. Pierwszy z nich prezentuje podstawowe zagadnienia związane z koncentracją uwagi, a więc poznajemy w nim główne przyczyny zaburzeń koncentracji, ich symptomy i rodzaje (ADHD i ADD). Muszę przyznać, że po przeczytaniu tego rozdziału zaczęłam poważnie zastanawiać się czy nie mam przypadkiem ADD, ponieważ większość symptomów idealnie wpisuje się w moją osobowość. Drugi rozdział opowiada o metodach wspomagających koncentrację uwagi. Króluje tutaj praca nad naszym nastawieniem: powtarzanie afirmacji (np. Łatwo się koncentruję!), system nagradzania, metody energetyzujące oraz wiele, wiele innych. Wiecie, że nawet zwyczajne żucie gumy jest w stanie poprawić naszą koncentrację? Trzeci rozdział zajmuje się rolą zmysłów w koncentracji uwagi. Poza omówieniem słuchu, węchu, smaku i pozostałych zmysłów, znajdują się tutaj ćwiczenia, które mają na celu rozwinięcie ich. Przytoczę jedno z zadań, przy podrozdziale odnośnie słuchu: 

Ćwiczenie 4
Kartkowanie książki
Zamknij oczy i słuchaj, jak druga osoba przewraca kartki książki. Twoim zadaniem jest policzenie przerzuconych kartek. 

Te zadania są świetną rozrywką nie tylko dla dziecka, ale i dla dorosłego. Nie są również tak proste jak się wydaje, przekonałam się o tym, myląc się o dwie strony. 

Czwarty rozdział poświęcony jest ćwiczeniom koncentrującym uwagę. Mamy tutaj styczność z labiryntami, wyszukiwaniem różnic, rozetami oraz wieloma innymi ćwiczeniami. Mnie zaintrygowała Technika pomarańczy, która raczej słabo mi wychodzi. Postanowiłam nie zdradzać Wam na czym polega, mając nadzieję, że wzbudzę w Was jeszcze większą ciekawość! Piąty rozdział to gry i zabawy służce koncentracji uwagi. Myślę, że ta część najbardziej zainteresuje młodszych czytelników, bowiem umieszczono tu rozmaite gry zręcznościowe (m.in. Jungle Speed, Dobble, Jenga), gry logiczne (m.in. Memory, Rebusy, Sudoku) oraz liczne zabawy, które doprawdy są warte uwagi. Moja siostrzenica była nimi równie zachwycona jak ja. Kolejny - już szósty - rozdział dalej dotyczy ćwiczeń, ale tym razem synchronizujących półkule mózgowe. Mamy tutaj żonglerkę, treningi wizualizacji i rytmizacji oraz wiele innych, a także... poi! Tutaj ten egzotyczny taniec przedstawiony jest jako ćwiczenia z obciążnikami na łańcuchu, dla mnie jednak to zawsze będzie mój ukochany taniec z ogniem. Nie sądziłam, że może on mieć taki pozytywny wpływ na mój mózg! Siódmy rozdział to rola ruchu w koncentracji uwagi. Jak się zapewne domyślacie roi się tutaj od ćwiczeń - pływanie, bieganie, kolarstwo - oraz przyrządów do ćwiczeń, które każdy zna, więc nie będę Was tutaj przynudzać. Przy kolejnych trzech rozdziałach również nie będę się rozpisywać, a są to: relaksacja w koncentracji uwagi, biofeedback w koncentracji uwagi oraz techniki pamięciowe w koncentracji uwagi. Zapewne zastanawiacie się, co to do diabła jest biofeedback? Mnie również to zastanawiało, ale będę brutalna i nic Wam nie zdradzę. Może wujek Google Was uratuje. :)


Jak zapewne zauważyliście, do książki dołączona jest również płyta. Jest na niej wiele zadań przeznaczonych zarówno dla młodszych, jak i starszych. Z początku sądziłam, że będą to ćwiczenia w formie aplikacji i nieco się zawiodłam, ponieważ są zwyczajnie spakowane w PDF i aby wykonać większość z nich, należy je wydrukować. Niestety, nie posiadam drukarki, więc musiałam obejść się smakiem, jednak po przejrzeniu ich mogę śmiało powiedzieć, że są naprawdę ciekawie dobrane. Po lewej znajdują się dwa przykładowe z zestawu dla dorosłych. Można śmiało powiedzieć, że nawet kolorowanki są w stanie poprawić naszą koncentrację. Na rynku nie brakuje teraz takich książeczek dla dorosłych, a więc do dzieła! 

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do publikacji. Poza wspaniałym wstępem, rozwijającą treścią oraz licznymi ciekawostkami i wskazówkami oferuje ona znacznie więcej. Nie mam na myśli zakończenia i podziękowań, a niesamowicie bogatą bibliografię! W życiu nie spotkałam się z tak bogatym spisem książek, z których nie tylko zaczerpnięta jest wiedza, ale i czytelnik może poszerzyć swój poziom wtajemniczenia w dany temat, ponieważ poza źródłami mamy tutaj również podrozdzialik poświęcony książkom wartym uwagi. Bez wątpienia sięgnę po te tytuły, a autorce bardzo za niego dziękuję. 

Konentracja. Skuteczny trening skupienia uwagi to bezapelacyjne pozycja, z którą większość z nas powinna się zapoznać. Autorka większość problemów z naszą koncentracją zwalcza rozrywką, nie brakuje tutaj ciekawych treści, a także rad odnośnie dzieci. Jest to więc wspaniała lektura także dla rodziców. Polecam wszystkim.

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Edgard, samo-sedno. :)

5 komentarzy:

 1. U mnie problemy z koncentracją występują bardzo często. Nie potrafię się na niczym skupić albo zapominam o wielu sprawach ;) Ale to przez nadmiar zajęć.

  Pozdrawiam, Dakota // 97books

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to u siebie nazywam "sklerozą", która już od dłuższego czasu nie odstępuje mnie ani na krok. :D

  Nie miałam pojęcia, że na sprawność naszej koncentracji wpływa aż tyle czynników. Tutaj zarówno teoria jak i wdrążenie do życia odpowiednich ćwiczeń skutecznie pozwoli nam wzmocnić naszą pamięć. Poza mną, z tej książki skorzystałby jeszcze mój bratanek, który zwyczajnie zapomina o odrobieniu lekcji, taki jest roztrzepany. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za wspaniałą recenzję mojej książki i cieszę się, że dzięki mojej wiedzy i doświadczeniu mogę służyć innym - Agnieszka Forzpańczyk :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka nie jest lekiem na brak czasu i, tym bardziej, nie uwolni nas od codziennego wstawania do pracy. Może jednak sprawić, przy Waszej współpracy oczywiście, że będziecie bardziej wypoczęci i skupieni. A i codzienne wstawanie z łóżka będzie mniej przytłaczające. Agnieszka Forzpańczyk ciekawie i zrozumiale tłumaczy jaki jest udział zmysłów w procesie koncentracji i jak je wykorzystywać na co dzień. Wskazuje metody wspomagania skupiania uwagi; przypomina, dlaczego warto jeść ryby i uprawiać sport. Wyjaśnia na czym polega biofeedback, efekt Stoopa; opisuje techniki pamięciowe i ćwiczenia synchronizujące półkule mózgowe. W książce znalazła się nawet lista utworów muzycznych, które wspierają koncentrację. Autorka zadbała o czytelników samego końca i za bibliografią dodała dwa bonusy. Pierwszy z nich to płyta CD z ćwiczeniami dla dzieci i dorosłych. Drugi bonus, który mnie, dociekliwego bibliofila wzruszył, to spis książek. Lektur godnych polecenia, które warto przeczytać, żeby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technik szybkiego czytania, gier i zabaw usprawniających koncentrację oraz innych ważnych skoncentrowanych tematów. Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 5. PS coś ze mną mocno nie tak, bo napis na kubku mój mózg zarejestrował jako "gubię majtki" ;p

  OdpowiedzUsuń