piątek, 25 września 2015

Andrzej Nowak - "Dzieje Polski. Tom 1 do 1202. Skąd nasz ród"

Autor: Andrzej Nowak
Tytuł: Dzieje Polski. Tom 1 do 1202. Skąd nasz ród" 
Wydawnictwo: Biały Kruk 
Data wydania: 2014
Ilość stron: 384
Ocena: 9/10

Opis:

Pierwszy tom monumentalnych "Dziejów Polski" autorstwa prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, to świetnie napisana panorama początków państwa polskiego od jego czasów legendarnych do 1202 r., czyli śmierci Mieszka Starego i zakończenia kroniki Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem. Barwnie ukazane postacie władców, duchownych, świętych i rycerzy. Burzliwe wydarzenia związane z tworzeniem państwa, jego rozkwitem, kryzysami i odbudowami. Znamienne decyzje, które zaciążyły na całej późniejszej polskiej historii. Książka, napisana przystępnym, a jednocześnie pięknym językiem, stanowi pierwszy tom sześcioczęściowej historii Polski przygotowywanej przez autora dla Czytelników.


Recenzja:

Przyznam się szczerze, że jestem humanistką - kocham książki i interesuję się historią. Od czasu do czasu czytam jakieś pozycje, które opierają się na faktach historycznych, albo jakieś czasopisma związane z tą tematyką. Muszę jednak przyznać, że "Dzieje Polski. Tom 1 do 1202. Skąd nasz ród" całkowicie podnosi całkowicie poprzeczkę - teraz będę chciała, aby wszystkie książki historyczne były napisane w taki sposób. 

Przede wszystkim należy wspomnieć, że nie jest to tylko i wyłącznie zbiór suchych faktów - jest tak też wiele legend, mitów, fragmentów innych tekstów literackich - a nawet pojawiają się wiersze, czy też ich fragmenty. Oczywiście pomaga to w lepszym zrozumieniu historii - wszelkich przyczyn i skutków, bo powiedzmy sobie szczerze, że nikt nie chciałby czytać czegoś, co jest tylko zbiorem informacji, które powinno się zapamiętać. Mimo wszystko uważam, że umiejętność ciekawego przedstawiania wydarzeń z przeszłości jest bardzo ważną rzeczą dla tego typu publikacji. 

Oprócz tego w pozycji tej możecie znaleźć wiele przepięknych ilustracji - które tematycznie dobrane są do opisywanego właśnie tematu - często to pomaga w lepszym zrozumieniu czytanego tekstu, co według mnie jest ogromnym plusem.

Książka ta przedstawia dzieje Polski od samych mitów i legend, aż po 1202 rok. Nie jestem w stanie chyba znaleźć zagadnienia, które nie byłoby poruszone w tej pozycji - jest to świetne przedstawienie historii, bardzo kompletne i zdecydowanie każdy fan tego typu literatury, albo chociaż każdy każdy Polak zainteresowany wydarzeniami, jakie miały miejsce w przeszłości, zdecydowanie będzie zachwycony.

Dodam, iż pozycja ta jest w twardej oprawie, co tylko i wyłącznie świadczy o tym, że jest warta każdej wydanej na nią złotówki - przetrwa bowiem lata, jestem pewna, że nic nie powinno się z nią stać. Jakość papieru też jest lepsza niż w pierwszej lepszej powieści, która ma charakter rozrywkowy, czyli w skrócie mówiąc - jakość papieru jest lepsza niż w połowie pozycji, jakie mam okazję spotkać w księgarni. 

Andrzej Nowak - autor tej pozycji literackiej, jest bardzo mądrą i wykształconą osobą. Ma bardzo dużą wiedzę i w piękny sposób - nie da się bowiem użyć tu innego słowa - potrafi przekazać ją swoim czytelnikom. Nie pokazuje jednego punktu widzenia, nie posiłkuje się tylko i wyłącznie jednym źródłem. Można więc rzec, iż stał się mistrzem w swoim fachu, ponieważ nawet sporo czytając, nie znam żadnego innego autora, który umiałby pokazać historię właśnie w taki sposób - pełen pasji, zachęty do nauki i do czytania.

Chciałam także dodać, iż profesor zaplanował, iż kolejne części tej serii będą wychodziły z częstotliwością "jedna pozycja na rok". Sprawia więc to, iż już w 2019 roku będziemy na swoich półkach mogli mieć cały komplet - a jestem pewna, że większość osób chciałaby takową serię mieć. Mimo wysokiej ceny tomu, jestem przekonana, że warto wydać te pieniądze.

Muszę także dodać, iż patronem honorowym tejże pozycji jest NSZZ SOLIDARNOŚĆ - Komisja Krajowa. Uważam, iż jest to zobowiązujące i dodatkowo pokazuje, jaką wartość intelektualną niesie za sobą ""Dzieje Polski. Tom 1 do 1202. Skąd nasz ród". 

Pozycję tę polecam więc wszystkim tym, którzy albo chcą poznać historię naszego pięknego kraju, albo chcieliby ją poznać - a także tym, którzy po prostu kochają historię. Mam nadzieję, że docenicie tę książkę tak mocno, jak ja. 

Pozycję tę dostałam od Wydawnictwa Biały Kruk

2 komentarze:

  1. Piękna okładka, która przyciąga uwagę czytelnika. Treść, która nie jest jedynie zbiorem suchych faktów i sposób w jaki została wydana ta książka, to wszystko czyni ją wyjątkową.

    Za niecałe 4 lata, każdy z nas będzie mógł się poszczycić całą kolekcją "Dziejów Polski" na swojej półce. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie miałam głowy do historii, w szkole żeby dostać trójkę pisałam streszczenie rozdziału z podręcznika i uczyłam się go na pamięć, innego sposobu nie było. Jednak z wiekiem doszłam do wniosku, że to wstyd nie znać historii a szczególnie historii własnej ojczyzny. Szukałam więc książki, która w przystępny dla mnie sposób przekazałaby mi tę wiedzę i chyba nareszcie znalazłam. Piękne wydanie jeszcze bardziej zachęca do zakupu i zagłębienia się w lekturze. A cena nie jest aż taka wysoka, za porządne rzeczy trzeba porządnie zapłacić.

    OdpowiedzUsuń