sobota, 24 października 2015

Adam Sosnowski, Agnieszka Gracz - "Franciszek. Prawdziwa historia"


Autor: Adam Sosnowski, Agnieszka Gracz
Tytuł: Franciszek. Prawdziwa historia
Wydawnictwo: Biały Kruk 
Data wydania: 2014
Ilość stron: 247

Opis:

Pierwsza pełna biografia Ojca Świętego Franciszka na polskim rynku. Od włoskich przodków rodziny Bergoglio aż po koniec pierwszego roku pontyfikatu! Agnieszka Gracz i Adam Sosnowski przewędrowali ścieżki jego życia: od Piemontu poprzez Buenos Aires aż po Watykan. Opisują koleje życia Ojca Świętego, ale i argentyńską rzeczywistość, krańcowo odbiegającą od europejskiej – bez tego nie sposób zrozumieć fenomenu papieża Franciszka. Autorzy zapuścili się nawet w niebezpieczne dzielnice nędzy Buenos Aires, do których padre Jorge Bergoglio nigdy nie bał się wejść. Prostują wiele błędnych informacji przekazywanych przez media.


Recenzja:

O głowie kościoła katolickiego jest ostatnio dosyć głośno - w sumie jest o nim głośno już od czasu, kiedy został wybrany na funkcję papieża. Media cały czas mówią o jego postępowaniu, o całkowicie innym zachowaniu w porównaniu do większości światowych księży. 

Zanim zabrałam się za pisanie tej recenzji, przeczytałam kilka artykułów na temat tego, dlaczego Adam Sosnowski i Agnieszka Gracz zainteresowali się Franciszkiem i jak pozyskiwali informacje do napisania tej pozycji - przede wszystkim robili oni bardzo dokładny wywiad w Argentynie i Włoszech.Mieli też okazję, aby spotkać się na audiencji z obiektem swoich zainteresowań. 

Cytując zdanie, które pojawiło się w polskieradio.pl podczas audycji na ten temat, można tylko powiedzieć, iż postawa papieża Franciszka jest bardzo bliska postawy naszego rodaka - Jana Pawła II. 

Przy okazji spotkania rzuciło mi się w oczy, że on zawsze znajduje czas dla pielgrzymów, te spotkania są wyjątkowe - opowiadała Agnieszka Gracz.

Wracając jednak do technicznej strony książki - muszę powiedzieć, że pozycja ta na pewno spodoba się wszystkim zainteresowanym tym tematem. Duży format kartek (a4), naprawdę cudowny papier (biały, śliski - taki jak lubię chyba najbardziej), czytelna czcionka, pojawiające się marginesy i wspaniałe ilustracje, które pojawiają się naprawdę często (w całej publikacji jest ich ponad sto, co jest naprawdę fenomenalnym wynikiem, są one zarówno kolorowe, jak i czarno-białe, nawiązują również do tematu, który akurat jest poruszany). 

Pozycja ta dzieli się na sześć oficjalnych rozdziałów - kolejno: Jorge, Jezuita, Biskup, Kardynał, Papież, Nadzieja świata. Już po samych nazwach można zauważyć, iż każdy rozdział zawiera w sobie informacje na temat poszczególnych części życia papieża Franciszka. Oprócz tego pojawia się sporo podrozdziałów, co sprawia tylko i wyłącznie to, że tekst jest bardziej czytelny i zrozumiały dla czytelników. 

Oprócz tego pojawia się również kilka słów "Od autorów", które umieszczone na początku pozycji, są idealnym wstępem do tej publikacji. Jako ostatni "rozdział" - chociaż nie jest on tak oficjalnie nazwany - pojawia się tekst "Poszedł za Nim", który natomiast jest doskonałym epilogiem. 

Autorzy używają prostego słownictwa, które ułatwia nam czytanie książki "Franciszek. Prawdziwa historia". Oprócz tego ich styl jest na tyle lekki, że pozycję tę czyta się naprawdę szybko. Masa informacji, która zawarta jest w publikacji pozwala nam przede wszystkim na lepsze zrozumienie postaci, jaką jest nasz obecny papież. Nawet, jeśli czytelnik nie jest osobą wierzącą, to mam wrażenie, że po przeczytaniu tej pozycji stwierdziłby, iż Jorge Bergoglio jest fascynującą i inspirującą postacią - bo jego zachowanie jest najzwyczajniej w świecie... dobre: pokazuje on, że warto pomagać, w życiu nie liczy się bogactwo, a miłość ma ogromną siłę i moc. 

Pozycja ta ma twardą oprawę, co sprawia, iż jest ona bardziej trwała, więcej zniesie, przetrwa przez długie lata. Jeśli tylko jesteście zainteresowani życiorysem Franciszka, to powinniście sięgnąć po tę publikację. Uważam również, że jest to świetny prezent na takie okazje, jak urodziny babci, czy też na chociażby przyjęcie jakiegoś sakramentu. 

Autorzy ci wydali jeszcze jedną książkę - jej tytuł to "Pamiętnik konklawe 2013". Mam jednak wrażenie (po opisie), że wiele z tych zagadnień w jakiś sposób poruszonych zostało już w tej publikacji. 

Mimo dosyć dużej ceny tej książki, sądzę, że jeśli komuś zależy na pogłębieniu informacji na temat życiorysu papieża, to jest to wręcz kompletne vademecum wiedzy, w którym znajduje się chyba dosłownie wszystko.


Pozycję tę dostałam od Wydawnictwa Biały Kruk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz