sobota, 17 października 2015

C.W. Gortner - "Ostatnia Królowa"


Tytuł: Ostatnia Królowa
Autor: C.W. Gortner
Wydawnictwo: Książnica
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 416
Ocena: 10/10

Opis:

Powieść przywołuje do życia Joannę Kastylijską, trzecie dziecko hiszpańskiej pary królewskiej Izabeli i Ferdynanda.

Urodzona w czasach burzliwych walk o zjednoczenie i umocnienie ich królestwa, Joanna w wieku szesnastu lat zostaje poślubiona Filipowi, spadkobiercy cesarstwa Habsburgów. Szczęśliwe małżeństwo nieoczekiwanie dopada tragedia, która czyni Joannę spadkobierczynią hiszpańskiego tronu. Rozpoczyna się walka o władzę, która angażuje najważniejsze monarchie Europy. Gortner zabiera czytelnika w podróż od mrocznego majestatu hiszpańskiego dworu, do pełnych przepychu śmiertelnie niebezpiecznych dworów Flandrii, Francji i Anglii.


Recenzja:

Joanna Szalona jest jedną z postaci historycznych, którymi jestem ogromnie zaintrygowana. Historycy wciąż dyskutują na temat jej stanu psychicznego. Czy Joanna Kastylijska była chora umysłowo? Czy zawdzięcza swój tytuł szalonej miłości do Filipa Pięknego? A może była ofiarą matactw swojego ojca i męża? Jedno jest pewne - burzliwe życie Joanny będzie jeszcze długi czas budziło zainteresowanie, a książki takie jak Ostatnia Królowa będą wzniecać ten ogień ciekawości jeszcze bardziej.

Akcja powieści C.W. Gortnera rozgrywa się na przełomie XV i XVI wieku na terenie Europy. Tytułową bohaterkę, Joannę Kastylijską, poznajemy od najmłodszych lat i wraz z nią przeżywamy niespokojne czasy, w których znajdowała się wtedy Hiszpania. Niestety, beztroskie lata szybko mijają. Piękna infantka zostaje poślubiona Filipowi I Pięknemu, władcy Flandrii i tym samym zostaje zmuszona do wyjazdu z ukochanej ojczyzny. Dzięki żarliwemu związkowi, który owocuje licznym potomstwem, Joanna odnajduje szczęście, lecz nie na długo. Czy wśród licznych zdrad, politycznych intryg i niepokojących tajemnic odnajdzie swoje miejsce?Miałam więcej niż inni okazji do snucia refleksji nad upływem lat, chociaż dopiero teraz, w tej cichej godzinie, kiedy wszyscy udali się na spoczynek, widzę tak wyraźnie. Pociechą jest wiedza, dar, którego nie chcę marnować na pretensje czy żale. Historia może nie wybaczy, ja muszę. (...)

Dzisiejszej nocy przedstawię świadectwo przeszłości. Opowiem wszystko, com przeżyła i widziała, wszystko, com uczyniła, każdy sekret, który ukrywałam.

Będę pamiętać, albowiem królowa nigdy nie zapomina.

Ostatnia Królowa zafascynuje od pierwszych stron nawet laika historii Joanny Szalonej. C.W.Gortner w malowniczych opisach przedstawia renesansową Hiszpanię, jej naturalne krajobrazy i dwór. Z zachwycającą lekkością odtwarza zachowania dawnej szlachty, a stworzona przez niego Joanna Kastylijska wydaje się niezwykle naturalna. Autor w niesamowity sposób uchwycił kobiecą naturę bohaterki, prowadząc narrację pierwszoosobową (a przecież C.W. Gortner to mężczyzna!). Ukazał Joannę zarówno w roli silnej i upartej władczyni, jak i wrażliwej matki i żony. 

Pozostali bohaterowie także dopracowani są w każdym - nawet najmniejszym - szczególe. Ich osobowości są bogate i barwne, choć jednocześnie podobne pod wieloma względami. Wciąż narastające napięcie i liczne zwroty akcji sprawiają, że w powieści nie trudno się zatracić. Na własnej skórze można odczuć szaleństwo Joanny, która powoli gubi się w świecie intryg, nie wiedząc komu może zaufać...

Dodatkowym atutem Ostatniej Królowej jest wspaniała mapa Europy z 1506r. , która wita nas na pierwszych stronach powieści. Pozwala ona czytelnikom (szczególnie tym mniej wtajemniczonym w geografię naszego kontynentu w XVI wieku) swobodnie śledzić drogi i podróże, które pokonała główna bohaterka. 

Ostatnia Królowa w dużym stopniu odzwierciedla prawa, które rządzą ludźmi do dziś dnia. Często chęć władzy przekładana jest ponad miłość i dobro, chęć wzbogacenia ponad moralność i życie. W kwestii duchowej nie różnimy się niczym od swoich przodków, co jest na swój sposób przygnębiające, choć nie można tutaj zapominać o postaciach dzielnych i prawych. Jeśli chcecie dowiedzieć się, do której z tych grup należała Joanna Szalona, przeczytajcie koniecznie Ostatnią królową - ocenę pozostawiam Wam. Powieść polecam szczególnie miłośnikom powieści historycznych, ale także i czytelnikom, którzy cenią porywającą lekturę.

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu Książnica. ;)

4 komentarze:

 1. Bardzo dobrze wspominam tę książkę :) Z resztą jak wszystkie z tej serii Książnicy. No i to piękne wydanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście -jestem zakochana w tej książce. Chyba to najlepsza powieść Gortnera. ;)

   Usuń
 2. Jak dałaś takie wysokie noty to nie pozostaje nic innego jak tylko przeczytać :)
  Ja daję 10/10 za recenzję!

  Buziaki,
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. U was to mało kiedy można spotkać się z tak wysoką oceną zawartości książki. :)

  Joanna Szalona, szalona czy nie szalona, jednak ciekawi mnie bardzo. Chętnie poznałabym ją bliżej i weszła w jej umysł, który jak sądzę skrywał wiele emocji. No i niesamowicie intrygują mnie krajobrazy i życie dworskie z tamtych czasów. :)

  OdpowiedzUsuń