piątek, 16 października 2015

Tom Burns - "Psychiatria"

Autor: Tom Burns
Tytuł: Psychiatria
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne 
Data wydania: 2012
Ilość stron: 200
Ocena: 6/10

Opis:

Dlaczego psychiatria przeraża i fascynuje?

Jak rozpoznawać poważne zaburzenia?

Czy każda choroba psychiczna wymaga hospitalizacji?

Jak wyglądały początki psychiatrii?

Jakie prawa mają osoby chore umysłowo?


Psychiatria jest częścią naszego życia – co czwarta osoba w którymś momencie będzie potrzebowała konsultacji psychiatry. Niniejsza książka to doskonałe wprowadzenie do tej dziedziny. Autor prezentuje jej początki i rozwój na przestrzeni dziejów, najważniejszych przedstawicieli i współczesne dokonania. Omawia też najczęstsze choroby psychiczne i ich przyczyny.


Recenzja:

Psychologią i psychiatrią interesuję się już od dawna - przeczytałam sporo książek na ich temat, wiele artykułów i jedyne, co mogę powiedzieć na ten temat, to "mózg człowieka jest czymś niezwykle pasjonującym". Naprawdę. To zdanie zawiera w sobie wszystko - cały fenomen człowieka i nauk na jego temat.

Mówi się - i podkreśla to nawet autor tej pozycji - iż czytając listę objawów jakiejś choroby, automatycznie szukamy ich u siebie... i najczęściej znajdujmy - urojone, albo całkowicie wyolbrzymione. Dlatego też w tej książce nie znajdziecie suchych faktów, typu "jeśli masz schizofrenie to zachowujesz się ... [podana lista zachowań itp.]", tylko historie, które pozwalają lepiej zrozumieć daną chorobę - nie pod względem objawów, a raczej pod względem odkrycia i leczenia. 

Nie jest to jednak literatura typowo naukowa - są to początki zaspokajania pewnej ciekawości na temat człowieka, ale nic tak naprawdę nie jest do końca pogłębione, raczej rozbudza naszą ciekawość. Przede wszystkim ciężko byłoby zawrzeć ogromną dawkę wiedzy w zaledwie dwustu stronach - niemniej jednak jest to pozycja, którą naprawdę warto przeczytać. Uważam, że nawet osoby, które wcześniej nie miały styczności z psychologią i psychiatrią, bardzo docenią tę minimalną dawkę wiedzy, jaką zapewnia nam Tom Burns.

Autor używa prostego języka, który bez wątpienia jest zrozumiały dla wszystkich czytelników - a o to przecież chodzi. Wszystko jest wyjaśnione w tak czytelny sposób, że całkowicie możemy zatracić się w treści i nawet nie zwracamy uwagi, że książeczka ta nie ma bohaterów i konkretnej fabuły, a garść informacji. 

Książka podzielona jest na siedem rozdziałów, zawiera także masę podrozdziałów i ilustracji, które nawiązują do danego zagadnienia - na przykład zdjęcia badaczy, którzy odkryli istnienie danej choroby. Na samym końcu pozycji mamy listę nazwisk i ważniejszych pojęć (taki spis treści) oraz podany indeks literatury zalecanej, czyli coś dla osób, które chciałyby poszerzyć jeszcze bardziej swoją wiedzę. 

Dodatkowo warto powiedzieć, że papier użyty do druku jest tej lepszej jakości, jest totalnie biały, który ułatwia czytanie. Dorzućcie do tego większą czcionkę i spore marginesy, a otrzymujecie pod względem technicznym wydanie idealne. 

O okładce nie ma się co rozpisywać - bardzo prosta, świadcząca tylko i wyłącznie o tym, że nie jest to książka, która ma charakter rozrywkowy i masowy, a raczej, iż jest to pozycja, która wnosi swoją treścią coś więcej. Niemniej jednak jest zrobiona w bardzo fajny sposób i nawet czuć różnicę w dotyku pomiędzy czarnym tłem, a pomarańczowymi napisami.

Jest to jedna część z serii "Szerokie Horyzonty" i mam nadzieję, że za jakiś czas będę się mogła zapoznać z innymi - szczególnie zainteresowana jestem... no cóż, powiedzmy sobie jasno: WSZYSTKIM. Dlaczego? Ponieważ w większości będzie to rozwinięcie konkretnych zagadnień, na przykład cała książka poświęcona tylko i wyłącznie schizofrenii. 

Jeśli jesteście zainteresowani człowiekiem, mózgiem oraz jego działaniem, a także tym, dlaczego zachowujemy się w taki, a nie inny sposób, to naprawdę polecam Wam czytanie książek z tej serii. Zresztą, nie tylko z tej. Pozycje dotyczące psychologii i psychiatrii mają to do siebie, że zazwyczaj są bardzo interesujące.

Pozycję tę dostałam od  TANIA KSIĄŻKA - OCZYTANI.PL 

3 komentarze:

 1. och nie to nie tematyka dla mnie :( już sama okładka jakoś mnie odpycha :(

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja czuję się mocno zaciekawiona. Chyba każdy chce wiedzieć jak działa nasz mózg, jak to się dzieje, że zachowujemy się tak,a nie inaczej :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię pomagać, lubię słuchać innych, lubię zagadnienia związanie z psychologią człowieka. Natomiast nie umiem pomóc sama sobie, bo zwykle sobie najtrudniej jest coś wytłumaczyć, zmienić coś na lepsze. Ta książka mogłaby mi się spodobać pod wieloma względami i pomóc mi poznać samą siebie.

  Znowu zażartuję, ale mi to chyba żaden psychiatra nie jest zdolny już pomóc. ;) Wiem wiem, za dużo horrorów i kryminałów czytam. :D

  OdpowiedzUsuń