poniedziałek, 5 października 2015

Piotr Nowicki - "To się w głowie nie mieści"

Tytuł: To się w głowie nie mieści
Autor: Piotr Nowicki
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 40
Ocena: 9/10

Opis:

Zastanawialiście się kiedyś, co moglibyście zobaczyć, gdybyście byli mali jak myszka lub wielcy jak ogromna żyrafa? Czy wtedy dalibyście radę schować się w swoich ulubionych kryjówkach czy zjeść czekoladę, która teraz mogłaby być większa od Was? Czy udało Wam się odnaleźć ciekawe zwierzę w popękanym chodniku? A czy próbowaliście już narysować ciszę i miłość? 
To nie mieści się w głowie? Bzdura! Mały marzyciel może wszystko!


Recenzja:

Każdy z nas jest marzycielem. Z wiekiem nasza wyobraźnia wzrasta lub - niestety - maleje. Jako osoba fantazjująca na każdym kroku, nie wyobrażam sobie życia pełnego szablonów i normalności. Książeczka To się w głowie nie mieści udowadnia, że w codzienności kryje się wiele magii i tylko od nas zależy, jak ją wykorzystamy. 

Dzieło Piotra Nowickiego jest nietypowymi pytaniami i zadaniami, które poprzez zabawę rozwijają abstrakcyjne myślenie dziecka. Pozornie zwykłe rozważania, chwilami wydające się nieco głupiutkie, owocują naprawdę ciekawymi rezultatami. Myślę, że ta książka nie tylko wpłynęła na wyobraźnię moich podopiecznych, ale również i moją - świat teraz wydaje mi się jeszcze bardziej fascynujący, a jestem już przecież po dwudziestce!

Czy potrafisz narysować ciszę?

Każdą stronę To się w głowie nie mieści ubarwiają miejscami surrealistyczne ilustracje Alicji Musiał. Muszę przyznać, że obrazy przedstawione w tej książeczce tworzą niezwykle zgraną kompozycję z tekstem, Barwne rysunki budzą wyobraźnię równie skutecznie, co intrygująca treść. Mojemu małemu siostrzeńcowi szczególnie przypadły do gustu strony pełne zabawek (zdjęcie po lewej) i zabawa w kolory. Teraz przy każdym spacerze gramy w odnajdywanie poszczególnych barw.

Poza wspaniałą treścią i kolorowymi ilustracjami, Piotr Nowicki stworzył również Spis treści dla rodziców. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się w jaki sposób poszczególne zadania rozwijają wyobraźnię dziecka. Na przykład wcześniej wspomniana zabawa z kolorami rozwija wyobraźnię wzrokową, spostrzegawczość i kształtuje nawyk uważnej obserwacji otocznia. Niesamowite, prawda?

To się w głowie nie mieści jest wspaniałym podręcznikiem fantazjowania, nie tylko dla dzieci, ale też i dla dorosłych. Pozwala nie tyle zrozumieć dziecku wyobrażanie sobie życia w innej skali, co rodzicowi zrozumienie myślenia swojej pociechy oraz... powrót do dziecięcej krainy marzeń. Polecam wszystkim marzycielom - zarówno tym małym, jak i wielkim! I pamiętajcie: 

                                     Myślenie o niebieskich migdałach to nie strata czasu! 

                    Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu Skrzat. ;)

1 komentarz: