środa, 14 października 2015

Szymon Drej, Janusz Hochleitner , Ks. Jacek Maciej Wojtkowski - "Pomniki historii na Warmii i Mazurach"

Tytuł: Pomniki historii na Warmii i Mazurach
Autorzy: Szymon Drej, Janusz Hochleitner , Ks. Jacek Maciej Wojtkowski
Wydawnictwo: ElSet
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 80
Ocena: 6/10

Opis:

Trzymacie Państwo w rękach książkę poświęconą pomnikom historii na Warmii i Mazurach. Nadanie zabytkowi tego zaszczytnego miana to jedna z czterech form ochrony zabytków w naszym kraju, określona w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Miano pomnika historii nadawane jest Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Honorowane są w nim tylko te zabytki, które w dziejach naszego narodu odegrały szczególną rolę i utrwaliły się jako rozpoznawalny symbol, mający dla naszego kraju duże znaczenie nie tylko materialne, ale też symboliczne. W województwie warmińsko-mazurskim ten zaszczytny tytuł noszą trzy zabytki.


Recenzja:

Ta cienka książeczka to właściwie obszerna, osiemdziesięcio - stronicowa broszura. Dotyczy trzech pomników historii znajdujących się na terenie Warmii i Mazur, bo jak się okazuje, tylko tyle ich jest. Każdy pomnik to jeden rozdział. Do każdego rozdziału dołączona jest estetyczna, prosta mapka i dużo zdjęć.

Pierwszy z zabytków to Wzgórze Katedralne we Fromborku. Ponieważ jest to zabytek o charakterze sakralnym, jego opisu podjął się duchowny, ksiądz Jacek Maciej Wojtkowski. Na kilku stronach autor charakteryzuje znajdujące się na terenie Wzgórza cenne zabytkowe eksponaty, przybliża historię i dawne obyczaje dotyczące choćby wykształcenia kanoników. Opisuje również tereny sąsiadujące ze Wzgórzem Katedralnym.

Drugim pomnikiem historii są pola Grunwaldu opisane przez Szymona Dreja. Autor w kilu słowach przybliża historię Bitwy pod Grunwaldem i opisuje dzieła sztuki dotyczące bitwy. Podaje przykłady poezji staropolskiej i nieco nowszej, opisuje obrazy, pomniki. Tekst jest niedługi i treściwy, nie nuży.

Trzeci pomnik historii to Kanał Elbląski. Autor, Janusz Hochleitner, zaczyna od charakterystyki Kanału i opisu terenu. Podaje dość szczegółowe informacje. Później przechodzi do informacji historycznych, dokopując się do notatek sprzed wieków. Ciekawie opisuje historię powstania kanału.

Nieczęsto przeglądam tego typu publikacje, więc nie mam wielkiego porównania. Mogę jednak zapewnić, że opracowanie w przejrzysty i przystępny sposób przedstawia najistotniejsze informacje, nie zanudzając przy tym czytelnika. Polecam zainteresowanym tematem – tym co zamierzają zwiedzić te miejsca i tym, co nigdy tam nie dotrą a chcą co-nieco wiedzieć na ich temat. Opracowanie treściwe i bez dłużyzn.

Tę książkę zrecenzowałam dla Was dzięki Pracowni Wydawniczej ElSet. :)

3 komentarze:

  1. Jestem z Mazur i zwiedziłam dwa z opisanych w broszurze miejsc, jednak myślę, że warto by było zaopatrzyć się w taką książeczkę, choćby po to by szczegółowo poznać ich historię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem z Mazur i zwiedziłam dwa z opisanych w broszurze miejsc, jednak myślę, że warto by było zaopatrzyć się w taką książeczkę, choćby po to by szczegółowo poznać ich historię :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie jestem z Mazur, jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, żebym poznała historię wyjątkowych zabytków, które stoją na tej jakże pięknej polskiej ziemi. :)

    OdpowiedzUsuń