poniedziałek, 23 listopada 2015

James Patterson - "Scenariusz mordercy"


Autor: James Patterson
Tytuł: Scenariusz mordercy
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 4 listopad 2015
Liczba stron: 370
Ocena: 7/10

Opis:

RED to wyjątkowy oddział policji stworzony przez burmistrza Nowego Jorku. Wybrani detektywi prowadzą śledztwa, w które są zamieszani ludzie z pierwszych stron gazet – politycy, aktorzy i sportowcy. Elita chroni elitę.

W Nowym Jorku trwa festiwal filmowy, na który zjechały wszystkie gwiazdy Hollywood. Impreza rozpoczyna się tragedią – zabójstwem znanego producenta. Sprawę prowadzą detektywi Zach Jordan i Kylie MacDonald. Czeka ich żmudne i trudne śledztwo, bo morderca wymyślił precyzyjny scenariusz, wybrał głównych aktorów. Jest reżyserem krwawego widowiska i to od niego zależy, kto zginie, a kto przeżyje.Recenzja:   Już od jakiegoś czasu chciałam zabrać się za coś autorstwa Pattersona. Tak, na mojej półce stoją cztery jego starsze książki, ale jakoś nigdy mi nie było do nich po drodze, choć ciągnęło mnie do nich strasznie i kiedy zobaczyłam, że mogę dostać do recenzji coś zupełnie nowego tego Pana, to stwierdziłam, że to będzie idealna okazja,żeby zacząć przygodę z tymi książkami. Jakby nie było to zaczynać można też od końca ;). Już teraz mogę Wam powiedzieć, że to na pewno nie jest ostatnia książka Pattersona jaką przeczytam.

Do Nowego Jorku zjeżdża się śmietanka świata filmowego. Jednostka powołana do spraw związanych właśnie z takimi ludźmi będzie miała mnóstwo roboty, a tu nagle, ktoś postanawia wprowadzić w życie swój wielki plan, a wszystko zaczyna się zabójstwem znanego, filmowego producenta.

Bardzo spodobał mi się zamysł na fabułę. Może to nie jest nic super oryginalnego, ale jest to bardzo interesujące. Jak mówi sam tytuł, w książce występuje scenariusz na podstawie którego postępuje morderca. Wydaje mu się, że tworzy swój własny film i przyznam, że z takim wątkiem jeszcze się nie spotkałam. Czytelnik od początku wie kto stoi za wszystkim i śledzimy postępowanie policji oraz właśnie tego mordercy. Pokazanie historii właśnie z dwóch stron, według mnie wpłynęło na korzyść dla tej historii. Poznajemy sprawcę, jego pobudki i to co nim kieruje, a z drugiej obserwujemy jak NYPD RED stara się go odnaleźć.

Książka ta jest pierwszą częścią nowej serii, w której poznajemy Zacha Jordana oraz Kylie McDonald. Już od pierwszych stron bardzo polubiłam oboje, a zwłaszcza Zacha. Nie są jakoś wybitnie wykreowanymi postaciami, ale wiem, że mogą zapaść na długo w pamięci, tym bardziej, że są kolejne części z ich udziałem.

Książkę czytało mi się błyskawicznie i bardzo przyjemnie. Wydaje mi się, że to za sprawą stylu jakim posługuje się autor. I samej konstrukcji książki. Swoją zasługę, choć mniejszą ma też zapewne duża czcionka, która usprawniła czytanie. Sama okładka także przyciąga wzrok i zachęca do przeczytania.

Czytając tę książkę, czułam się trochę jakbym „powracała do korzeni”. To właśnie od thrillerów i kryminałów zaczęła się moja przygoda z książkami. Później trochę to odstawiłam, ale teraz staram się czytać tego jak najwięcej.

Na prawdę polecam tę książkę wszystkim. Jest idealna na jesienne wieczory pod kocem i z herbatą. Obiecuję, że zapewni ona niesamowitą przygodę czytelnikowi.

Z gorącymi pozdrowieniami,
Klaudia.

Za książkę dziękuję HarperCollins Polska

5 komentarzy:

 1. Ja zaliczyłam prawie wszystkie książki Pattersona:) O nowej serii nie słyszałam, no ale skoro już wiem, to będę musiała nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super recenzja :) Właśnie zastanawiałam się nad jej zamówieniem a teraz jestem pewna ;) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie słyszałam o tej książce, ale zainteresowała mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o autorze sporo, nawet w sumie mama czytała takie powieści, aczkolwiek zbytnio ich nie pochlebiała. A mnie samej jakoś niespecjalnie ciągnie.. ;/

  Pozdrawiam,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy klimat zaserwował czytelnikowi autor pisząc tę powieść. Sądzę, że przypadłaby mi ona do gustu, gdyż lubię czytać i oglądać kryminały. :)

  OdpowiedzUsuń