środa, 25 listopada 2015

Tanabe Gou - "H.P. Lovecraft OGAR i inne opowiadania"

Autor: Tanabe Gou
Tytuł: H.P. Lovecraft OGAR i inne opowiadania
Wydawnictwo: Studio JG
Data wydania: 2015
Ilość stron: 172

Opis:

Przedstawiamy nie lada gratkę dla wszystkich fanów prozy H.P. Lovecrafta - mistrza opowieści grozy oraz twórcy mitologii Cthulhu! Jednotomowy komiks "H.P. Lovecraft OGAR i inne opowiadania" w adaptacji Tanabe Gou, składa się z trzech niezależnych historii będących adaptacjami opowiadań: "Świątynia", "Ogar" i "Zapomniane miasto".

„W mych udręczonych uszach pobrzmiewa nieustannie koszmarny furkot i trzepot oraz jakby słabe, odległe ujadanie jakiegoś wielkiego ogara. Nie jest to sen ani, jak się obawiam, szaleństwo, zbyt wiele się bowiem wydarzyło, abym mógł mieć jakiekolwiek wątpliwości” – tymi słowami rozpoczyna się „Ogar”, słynne opowiadanie H. P. Lovecrafta. Poznajemy w nim dwójkę poszukiwaczy przygód lub raczej parę wyjątkowo zuchwałych złodziei, którzy rabują groby w poszukiwaniu cennych artefaktów. Podczas jednej ze swoich eskapad odnajdują ciało pochowane z bardzo niezwykłym amuletem. Nie przypuszczają nawet, jak straszliwe ściągnie to na nich konsekwencje… Kultowe opowiadania mistrza horroru teraz w nowej, komiksowej odsłonie. Zobaczcie, jakie kształty może przybrać literacka groza.


Recenzja:

"H.P. Lovecraft OGAR i inne opowiadania" jest idealnym przykładem, który może pokazać ludziom, że mangi nie tyczą się tylko i wyłącznie wątków homoseksualnych - yuri, yaoi, czy też innych takich, co w sumie można zaklasyfikować ogólnie właśnie jako "wątki homoseksualne". Manga ta idealnie oddaje tematykę grozy, horroru i wszystkich tych rzeczy, które tak bardzo kochamy w literaturze!

Któż nie zna twórczości Lovecrafta? Nawet, jeśli nie czytaliście żadnych jego dzieł, to jestem pewna, że i tak o nim słyszeliście - recenzje pojawiają się naprawdę często, różne motywy pojawiają się także w filmach i muzyce... No cóż, można wręcz powiedzieć, że Lovecraft to klasyk i z tym raczej nikt nie jest w stanie polemizować.

Mangi mają to do siebie, że idealnie ukazują to, czego człowiek czasem nie jest sobie w stanie wyobrazić. Widać też, że mangaka, który był twórcą tej pozycji, bardzo fascynował się twórczością Lovecrafta, przez co świetnie oddaje to, co powinien - emocje, uczucia i akcję, jaka rozgrywa się na kartach historii. Z tego co wiem, jest to dopiero pierwsze podejście tego twórcy do tematu wybitnego autora grozy - niemniej jednak na pewno nie ostatnie. Czy cieszę się z tego powodu? Bardzo! Dobrej literatury nigdy nie jest dosyć!

W pozycji tej możemy spotkać się z trzema opowiadaniami - pierwszym z nich jest "Świątynia". Opowiadanie to karmi czytelnika obrazami łodzi podwodnych z czasów II Wojny Światowej - dostajemy trochę trupów, tajemniczą figurkę i... to, co dzieje się dalej, jest dopiero zaskakujące

! Muszę przyznać, że było to świetne rozpoczęcie, które niewątpliwie rozbudziło moją ciekawość na dalszą część. Nie będę dokładnie opisywała perypetii, jakie się rozgrywały, natomiast powiem, że Tanabe Gou świetnie tworzy atmosferę, budując niebywały klimat napięcia i oczekiwania na dalsze lody bohaterów. Kolejne opowiadanie - "Zapomniane miasto", tak samo jak i tytułowy "Ogar", chociaż tworzone są całkowicie w innych konwencjach, to jednak idealnie się przenikają, tworząc coś niezwykłego, chociaż historie te nie są ze sobą powiązane pod względem fabularnym!


Cieszę się, że manga ta podchodzi pod kategorię one-shot - jestem pewna, że czytelnikom bardziej się spodoba coś, czego nie będę musieli kupować w regularnych odstępach czasu, żeby zapoznać się z całą historią - często nawet zdarza się, że łatwiej doczekać się na opublikowanie całej serii książek niż zebrać całą serię mang. Kolejnym powodem, dla którego cieszę się z tego, iż jest to one-shot to... mniejsze obciążenie dla portfela. 

Nie jest to typowa manga - ma mnóstwo mrocznych rysunków, ciemnych kresek, nie jest utrzymana w tak lekkim nastroju, w jakim zazwyczaj spotyka się mangi. Niemniej jednak jest warta swojej ceny i jest warta przeczytania. Autor nie śpieszy się z akcją, delektuje się chwilą - a my, czytelnicy, jesteśmy zabrani w niesamowitą podróż, z której nie chcemy wracać. 

Do tego wszystko dodajcie jeszcze okładkę, która sama w sobie niesie już zapowiedź pewnych wrażeń, pewnej tajemnicy. Nic, tylko kupować i czytać. Mam nadzieję, że "H.P. Lovecraft OGAR i inne opowiadania"spodoba się Wam tak samo, jak mi i nie będziecie żałować czasu, jaki spędziliście na zapoznanie się z tą pozycją. 

Pozycję tę dostałam od Studia JG

3 komentarze:

 1. Średnio przepadam za mangami, nawet jeśli nie jest ona taka typowa.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. nie słyszałam jeszcze o tej mandze, ale raczej się nie skuszę.. mam inne plany póki co. ;) w każdym razie czekam na inne propozycje studia jg ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja mangi zupełnie inna niż te poprzednie. Kusi mnie mroczność, którą jest przesiąknięta i choć twórczości Lovecrafta nie znam, to chętnie poznałabym ją od tej wyjątkowej strony. :)

  OdpowiedzUsuń