piątek, 30 listopada 2018

Autor zbiorowy - "Pod świątecznym niebem"

Autor: Autor zbiorowy
Tytuł: Pod świątecznym niebem
Wydawnictwo: WasPos
Data wydania: 2018
Ocena: 8/10
PATRONAT KSIĄŻKOWIRU

Opis:

W tę magiczną noc, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem, dzieją się rzeczy niespotykane. Antologia, którą trzymacie w rękach, to efekt wyobraźni naszych dwunastu autorek, które przygotowały dla was dwanaście świątecznych opowiadań. Poznacie dalsze losy bohaterów znanych wam z ich poprzednich książek.

Czy w Karterze w ogóle istnieją Święta?
Jak potoczą się dalsze losy Majki i Łukasza, bohaterów powieści Tu i teraz?
Czy w Barwinach zdarzy się bożonarodzeniowy cud?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, otwierając stronice „Pod świątecznym niebem”. Nie zabraknie także całkiem nowych historii i postaci, które na dłużej zagoszczą w waszych sercach. 
Życzymy przyjemnej lektury - pełnej wzruszeń i ciepła płynącego z wersów, które autorki stworzyły właśnie dla was. Ślemy również życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych, bo przecież rodzina jest w życiu człowieka najważniejsza.Recenzja:

Lubicie święta? Kochacie czytać wtedy książki, które są powiązane z tym okresem? Ja uwielbiam! Nic więc dziwnego, że postanowiłam napisać jedno opowiadanie do recenzowanej dziś przeze mnie antologii. Nie będę go jednak brała pod uwagę przy ocenie całości - bo nie byłabym obiektywna. Ocenie jednak pozostałe opowiadania. Mam nadzieję, że w komentarzach, na Lubimyczytać, albo na moim autorskim fanpejdżu dacie mi znać, jak Wam się podobał mój tekst - zatytułowany "Bieg do Świąt". Zaczynajmy więc opowieść o "Pod świątecznym niebem"!

Przede wszystkim przybliżę Wam trochę sylwetki autorek - które napisały o sobie słów kilka, byście lepiej mogły je poznać! A nóż ich opowiadania spodobają Wam się na tyle, że będziecie chciały sięgnąć po jakąś ich pełnowymiarową powieść? Dzięki tej ściądze będziecie wiedzieć, co która napisała!

Adriana Rak - Od dwóch lat szczęśliwa żona, a od ponad roku także i mama. Od czterech lat prowadzi bloga o książkach pod nazwą Tajemnicze książki. Pasjonatka literatury. Najchętniej zaczytuje się w kryminałach i powieściach historycznych. Autorka dwóch książek o miłości - tj. "Uwikłanych" oraz "Marokańskiego słońca". Historia stworzona na potrzeby opowiadania nie łączy się z poprzednimi książkami autorki. 

Aneta Grabowska - Nauczyciel przedszkola, redaktor, copywriter, obecnie przede wszystkim pełnoetatowa mama. Czas wolny dzieli miedzy prace, prowadzenie bloga, czytanie i pisanie. Opowiadanie "Teraz i na zawsze" stanowi kontynuacje losów Majki i Łukasza, znanych czytelnikom z powieści "Tu i teraz".

Małgorzata Manelska - Oligofrenopedagog, nauczycielka języka polskiego i edukacji dla bezpieczeństwa, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy. Swoim świątecznym opowiadaniem pt. "Sprzedawca choinek" nawiązuje do "Zapachu Mazur", debiutanckiej powieści wydanej w lipcu. W przygotowaniu jest kontynuacja losów bohaterów mazurskiej opowieści. 

Kinga Baran - Z wykształcenia dziennikarka, z zamiłowania ratowniczka wodna, od niedawna również blogerka. Mama dwóch małych mężczyzn, w związku z czym nie posiada wolnego czasu, pisze rozmaite teksty, gdzieś pomiędzy gotowaniem a zmianą pieluchy. Autorka książki "Nie obrażaj się na Boga", której główne postacie są także bohaterami opowiadania "Nie obrażaj się na Święta". 

Greta Gulsen - Absolwentka Medycznego Studium Zawodowego na kierunku Terapeuta zajęciowy, copywriterka i domorosły filozof. Przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku ośmiu lat z początku traktując jedynie jako hobby. W roku 2012 zadebiutowała w blogosferze, zaś rok 2014 przyniósł pierwsze poważne decyzje dotyczące przyszłości literackiej. 
W 2017 wydała swój debiut, pt. "Jak Feniks z popiołów”, a w przygotowaniu są już kolejne jej powieści, głównie o tematyce obyczajowo-historycznej. Greta Gulsen to człowiek wielu pasji. Interesuje ją historia, pochłania świat medycyny, ezoteryki i starego kina, fascynuje muzyką Fryderyka Chopina.

Meridiane Sage - Studentka Wydziału Ekonomicznego, z zamiłowania pisarka, miłośniczka literatury. Autorka "Żywiołów Karteru" i "Świat Karteru", aktualnie pracująca nad nową powieścią.

Karolina Staszak -  Pisarka, ilustratorka, malarka, kobieta, mama i partnerka. Kocha fantastykę młodzieżową, filmy sci-fi oraz książki dotyczące psychologii „niestosowanej”. Uwielbia kiedy liście kołyszą się na wietrze, bo wyglądają wówczas, jakby tańczyły do najznakomitszych utworów muzycznych. Ubóstwia zapach kawy, odrobinę samotności w życiu wypełnionym pięknym chaosem, który zawsze towarzyszy obecności jej trzech synów. Nie znosi spóźnialstwa i kiedy ktoś, lub coś zakłóca ten maleńki wycinek dnia, przeznaczony na wyciszenie. Autorka dwóch książek „Co teraz? Moja ukochana została matką!” oraz „Dom pięknych snów”.

Dominika Smoleń - Studentka psychologii, pisarka, blogerka (na Książkowirze) - ale na ogół po prostu zwykła, lekko zwariowana dziewczyna, która nie wyobraża sobie życia bez dobrej książki, kotów, seriali medycznych oraz czekolady. Uwielbia spędzać czas z ludźmi i jest straszną gadułą - do czego się bez bicia się przyznaje. Zadebiutowała w 2015 roku, mając zaledwie osiemnaście lat. W antologii bierze udział, bo kocha pisać i lubi pomagać innym. Na 2019 jest zaplanowana już jedna premiera jej książki, ale Dominika obiecuje, że na pewno będą kolejne! 

Nina Nirali - Twórczyni cyklu historii łączących dwa światy i dwie kultury - IndiaEuroStory. Właściwie Aleksandra Brodzińska, z wykształcenia germanistka, pasjonatka języków obcych oraz Indii. Obecnie pracuje w branży IT dla klientów obcojęzycznych. Kocha pisać od dziecka. Zadebiutowała w 2016 roku książką pt." Online dostee" (Przyjaźń z internetu). Ma na swoim koncie sześć historii oraz jeden przekład starożytnych hinduskich bajek "Opowieści Panchatantry". W przygotowaniu są kolejne przekłady bajek oraz wyjątkowe historie z Indiami w tle.

Anita Gierak - Absolwentka Międzynarodowego Studium Dziewulskich na kierunku wizażu i stylizacji oraz studentka Uniwersytetu Warszawskiego dziennikarstwa i medioznawstwa. W życiu zawodowym związana z firmą projektującą strony internetowe. Autorka książki "Artesan ognia", a w świątecznym opowiadaniu nawiązuje do swojej debiutanckiej powieści.  

Angelika Ślusarczyk - Od kilku lat mieszkająca w małej wsi niedaleko Myślenic. Od 2014 roku prowadzi blog recenzencki pod nazwą Tylko Magia Słowa. Czyta odkąd tylko pamięta. Nie wyobraża sobie życia bez książek i słuchania muzyki. „Naucz się beze mnie żyć” jest jej debiutem książkowym, a jej debiutem literackim jest opowiadanie zawarte w antologii “Pod świątecznym niebem”. 

Anna Partyka-Judge - Urodziła się i wychowała w Świnoujściu. Jest absolwentką Studium Nauczycielskiego w Szczecinie. Ukończyła Akademię  Muzyczną  w Poznaniu (Filia w Szczecinie). Od 1988 r. przez szereg lat pełniła funkcję prezesa Klubu Literackiego „Na Wyspie”. 
Debiutancka powieść „Puzzle” ukazała się w 2016 roku, a „Monopoly-gra o wszystko” w 2017.  Na początku przyszłego roku ukaże się jej trzecia powieść. 

Skoro wiecie już co nieco o autorkach tego wspaniałego projektu, to dodam jeszcze, że wszystkie honoraria autorskie idą na cel charytatywny - na chore i potrzebujące dzieci w ośrodku w Szczytnie.

Ogólnie rzecz biorąc, chciałam powiedzieć, że każde opowiadanie jest inne. Są opowiadanie bardzo życiowe, chwytające za serce, a są też takie, które wzbudzają w czytelniku radość i nadzieję. Osobiście nie mam ulubionej historii w tej antologii, ale to tylko dlatego, że wszystkie autorki zaprezentowały naprawdę wysoki poziom i wcale się nie dziwię, że ich powieści odnoszą taki sukces. Nawet w tych kilkunastostronicowych opowiadaniach widać, że te kobiety są bardzo utalentowane - i osobiście nie mogę doczekać się kolejnych antologii (oraz ich kolejnych powieści, które obiecuję przeczytać!).

Niektórzy mówią, że polskie pisarki są gorsze od tych zagranicznych, ale po zapoznaniu się z antologią "Pod świątecznym niebem", która idealnie wprowadza czytelnika w magię świąt, można śmiało powiedzieć, że wcale tak nie jest! Jeśli jeszcze raz ktoś mi napisze, że woli zagranicznych autorów, to wskażę mu ten zbiór opowiadań i przymusowo rozkażę przeczytać!

Przy czytaniu tych opowiadań nie można się nudzić. Z racji tego, że są one bardzo różnorodne, to jestem pewna, że każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie - i nawet jeśli jedno opowiadanie nie bardzo komuś przypasuje, to jestem przekonana, że spośród pozostałych na pewno go coś zauroczy. 

Bardzo się cieszę, że w tworzeniu tej antologii wzięło udział kilka blogerek, które starają się podbić polskie rynki wydawnicze, z racji tego, że jasno to pokazuje, że jak się kocha książki i jak się w ich środowisku obraca, to można napisać coś ciekawego i fenomenalnego (a przede wszystkim oryginalnego, bo nałogowi czytelnicy wiedzą, których schematów nie powinno się powielać). Nie mówię, że inne osoby nie mają szans - ale po prostu fajnie, jak ktoś "po fachu" wydaje coś własnego, bo to daje szansę kolejnym blogerom. A nóż kiedyś wydana zostanie antologia napisana tylko przez ludzi, którzy recenzują książki?

Sama okładka całkiem mi się podoba. Jest taka radosna, kolorowa i bardzo świąteczna. Wybranie tej pary na oprawę graficzną według mnie było strzałem w dziesiątkę. Mam nadzieję, że według Was też ona idealnie pasuje do grudniowego świętowania!

Cieszę się, że mogłam objąć patronatem tak wspaniałą pozycję. Jeszcze bardziej się cieszę, że mogłam ją współtworzyć. Zachęcam więc do zapoznawania się z jej treścią. Premiera już 6 grudnia 2018! Uważam, że jest to doskonały prezent na święta - dla osoby dorosłej, niezależnie od płci. Jeśli więc nie macie jeszcze pomysłu na prezent pod choinkę, to mam nadzieję, że właśnie Wam doradziłam. Szczególnie, że po raz kolejny przypominam: kwota z zakupu idzie na cele charytatywne, a w tak magicznym okresie, warto pomagać!


10 komentarzy:

 1. Oooo... Mój stosik znowu urośnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że są książki,które tworzone są z myślą o innych, tych bardziej potrzebujących. Taka jest właśnie ta książka. Stworzona na cele charytatywne. Szkoda tylko, że jest ich tak niewiele i że większość powstaje tylko od większego święta... A przecież powinniśmy pamiętać o innych w ciągu całego roku, a nie tylko przy Świętach Bożego Narodzenia. Oni potrzebują pomocy i wsparcia przez 365 dni w roku, a nie tylko przez dwa...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo wszystko piękny gest ze strony autorów! 😍 ❤
  Dziękuję za przybliżenie ich sylwetek powyżej ♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Też przeczytam. Dzięki za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie miałam do czynienia z taka książką i w sumie to żadnej nie czytałam tak poświęconej Świątecznemu klimatowi. Chętnie bym po taką sięgnęła ❤

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzadko sięgam po antologie. Ba! Chyba ich nawet nie czytałam. Lubię wgryźć się w świat głównych bohaterów, a w przypadku krótkich form jest to prawie niemożliwe. Gdy już zaczynam czuć zapachy, słyszeć dźwięki i widzieć kolory, następuje koniec, a ja zostaję z pytaniem: I to wszystko?
  Poszukuję w książkach wielowątkowości i kilku warstw, które tworzą spójną całość.
  I chociaż po nią raczej nie sięgnę, niemniej chwali się, że część dochodu z jej sprzedaży przeznaczona jest na szczytny cel.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię czytać książki oraz oglądać filmy świąteczne w tym czasie, ten klimat, historie dzięki nim można poczuć magię świąt. "Pod świątecznym niebem" daje nam możliwość poznania różnych historii, które chwycą i ścisną nasze serca. Fajnie, że są to opowiadania początkujących pisarek które możemy poznać i się przekonać jak to z pisaniem u nich. Jeszcze do tego możemy pomóc innym przy zakupie tej książki Brawo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Aż mnie zżera ciekawość. Bieg do świąt... czyżby kontynuacja Biegu do gwiazd. Tamtą książką jestem nadal zachwycona i dla niej chętnie poczytam co u dawnych przyjaciół z biegu. Większość nazwisk nie stanowi dla mnie tajemnicy. Ale są i nowe., tym bardziej chetnię sięgnę. Magia świąt jest tak potężną, że mimo iż każde opowiadane inne, to jednak wszystkie rozgrzewają serca do czerwoności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przze takie opisy coraz bardziej mam chęć sięgnąć po swiateczna książkę �� przyznam że czytam najczesciej kryminały, ale chyba powrócę to takich klimatów �� zwlaszcza, że niedługo święta. Trzeba się wciagnac w świąteczny nastrój ��

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam, że jest dobra.
  Ostatnio wszędzie widzę tę okładkę.
  Najwyraźniej stanowi idealny prezent na święta.

  OdpowiedzUsuń