poniedziałek, 10 stycznia 2022

Jorge Bucay - "Opowiastki do przemyślenia"

Autor: Jorge Bucay
Tłumaczenie: Magdalena Olejnik
Tytuł: Opowiastki do przemyślenia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 17 grudnia 2021
Liczba stron: 152
Ocena: 10/10

Opis:

Pisarz i psychoterapeuta Jorge Bucay jest znany polskim czytelnikom dzięki swojej antologii "Pozwól, że Ci opowiem...", w której mistrzowsko pokazał, jak opowiadanie bajek i przypowieści może zmienić nasze nastawienie do życia. Opowieści jest o wiele łatwiej zrozumieć niż ćwiczenia czy psychoterapeutyczne komentarze, a ich moc jest znana ludzkości od wieków. Dzięki nim rzeczy pozornie skomplikowane stają się prostsze, a między autorem i czytelnikiem nawiązuje się szczególna więź, która sprawia, że wspólnie starają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące każdego z nas pytania.

"Opowiastki do przemyślenia" – to kolejny zbiór pouczających historii, które Bucay od lat wykorzystuje w swojej praktyce, by pomóc ludziom lepiej zrozumieć siebie i zastanowić się nad źródłem swoich problemów i zmartwień.

Recenzja:

Pozycja Pozwól, że ci opowiem… była dla mnie ogromnym zaskoczeniem i przemiłą niespodzianką, bo choć raczej do samodoskonalących i motywacyjnych książek mam stosunek ambiwalentny, tak ta okazała się prawdziwym rarytasem i lekturą faktycznie dającą do myślenia. Nie inaczej okazało się i w przypadku Opowiastek do przemyślenia, bo choć jest to kolejny tytuł w dorobku Jorge’a Buceya, tak został napisany jeszcze przed wcześniej wspomnianą pozycją.

Autor w tej książce skupia się na trzech życiowych prawdach, z pozoru banalnie prostych, ale jednak często przez nas nie zauważanych – lub zwyczajnie ignorowanych. Zbyt często skupiamy się na tym, że nasza rzeczywistość jest inna niż byśmy chcieli i również my sami nie jesteśmy tacy, jakbyśmy chcieli – a czasem wystarczy zaakceptować to co jest i ruszyć właśnie z tego miejsca. To pierwsza z prawd, nad którymi roztrząsa się we wstępie – i z całą pewnością opowiada o niej w sposób znacznie ciekawszy niż ja, bo jego słowa prawdziwie oczarowują i w jakiś sposób trafiają do odbiorcy. Oczywiście, od razu po przeczytaniu tej książki całego swojego życia zmienić nie można, ale małymi kroczkami można zmienić myślenie o nim oraz o niektórych sprawach, na które często nie mamy wpływu.

(…) Tych przeszkód nie było tu wcześniej…
Ty sam przyniosłeś je ze sobą.

Same opowiastki są doprawdy przyjemne w odbiorze – krótkie, proste, z przesłaniem, często poruszające. Skryło się tutaj także nieco poezji oraz innych form, a i sama tematyka jest różnorodna, choć główny trzon to oczywiście sprawy życiowe, przede wszystkim psychologiczne. Choć książka jest raczej z tych krótkich – całość mieści się na zaledwie stu pięćdziesięciu stronach, ma do zaoferowania ogrom wartościowych myśli i treści, a i niełatwo przeczytać ją naraz. Choć – jak wspomniałam – są one proste i napisane swobodnie, niczym historie opowiadane przez przyjaciela (i tak się też odbiera autora, co także uważam za ogromny plus), tak potrafią wywołać multum refleksji – choćby na temat pojecia szczęścia (lub raczej niedoceniania szczęśliwych chwil) czy samoakceptacji. I – tutaj też wybaczcie, że się powtórzę - Jorge Bucay pisze w tak sympatyczny sposób, z tak niespotykaną finezją i empatią, że jego opowiastki z ogromną mocą wdzierają się do umysłu i serca czytelnika – i nie w sposób natrętny, a ciepły i dający nadzieję.

Opowiastki do przemyślenia to fantastyczna lektura z gatunku samorozwoju i – można rzec – nauk społecznych. Autor cudownie otula czytelnika swoimi opowieściami, motywuje do działania oraz – po prostu – sprawia, że można poczuć się lepiej. Jeśli szukacie tytułu, który podniesie Was na duchu i pomoże w zrobieniu małego kroczku ku spełnieniu własnych pragnień, poprawieniu samooceny oraz radzeniem sobie z problemami z pozoru błahymi – polecam z całego serca! 💓

10 komentarzy:

 1. O, a ja Jorge Bucay nie znam w ogóle. Nie wiedziałam, że to on zmienił nastawienie do bajek i przypowieści. Różne sytuacje mogą zmienić nasze nastawienie. Sama wiem po sobie, że ważne jest uświadamianie sobie własnych zachowań, wtedy stąd już niedaleka droga. Bardzo fajna pozycja moim zdaniem, poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupelnie nie znam. Ale po waszej recenzji mam ochotę poznać. Zupelnie coś innego niż zazwyczaj czytam, ale czasami warto wyjsc ze swojej strefy komfortu. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Renata Kozłowska10 stycznia 2022 11:05

  Przyznam, że o tym autorze do tej pory nie słyszałam. Ale recenzja mnie zaciekawiła, warto czasem sięgnąć po takie publikacje i poszerzyć swoje horyzonty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesując pozycja. Jorge Bucay daje do myślenia nam, do zrozumienia siebie i sensu życia za pomocą bajek, które ukazują sytuacje życiowe. "Opowiastki do przemyślenia" pozwoli nam na chwilę zadumy na temat własnego życia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej pozycji nie znam autora. Recenzja brzmi zachęcająco

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam okazję(dzięki Wam) już czytać ją i zgadzam się w 100% jest przecudowna tak i jak poprzednia publikacja autora:"Pozwól, że Ci opowiem" 💕

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znałam tych książek, ale bardzo mnie zainteresowały

  OdpowiedzUsuń
 8. Co prawda pisarza nie znam, jednak spodobał mi się sam zamysł tego co znajdziemy w książce. Jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie kojarzę autora. "Opowiastki..." zaś wydają się być bardzo interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 10. Po przemyśleniach,jestem bardzo ciekawa tej pozycji :) Nie ma u siebie jeszcze nic tego autora,tym bardziej zacznę przygodę z nim od tej książki :) Recenzja bardzo zachęcająca i pokazująca,że warto tej książce poświęcić więcej uwagi :) Bardzo dziękujemy za świetną recenzję :) B.B

  OdpowiedzUsuń