poniedziałek, 3 stycznia 2022

Manga - "Dobranoc Punpunie, Tom 2"

 

Tytuł: Dobranoc Punpunie, Tom 2

Wydawnictwo: Kotori

Data wydania: 2019

Ilość stron: ok. 400

Opis:

Manga o dramatycznym dorastaniu. Punpun to dziesięcioletni chłopiec wychowywany przez niestabilną emocjonalnie matkę i skorego do przemocy ojca. Wraz z głównym bohaterem poznamy opowieść o radzeniu sobie z trudną rzeczywistością w otoczeniu dysfunkcyjnej rodziny i zwichniętych psychicznie rówieśników. O poszukiwaniu samego siebie w bezdusznym, niezrozumiałym świecie.

Recenzja:

Jakiś czas temu pisałam Wam o tomie pierwszym - i o tym, że jest on bardzo poruszający oraz zapadający w pamięć, więc muszę trochę ochłonąć, zanim sięgnę po tom drugi. No i w końcu sięgnęłam po tom drugi... I po raz kolejny muszę przyznać, że to nie jest pozycja dla każdego. To nie jest manga, którą są w stanie przeczytać (a przede wszystkim docenić) osoby zbyt młode i zbyt niedojrzałe. Czy jednak polecam? No tak, i to bardzo!

Jest to kolejna pozycja o Punpunie - chłopcu, który mógłby być każdym i nikim zarazem. Już sama kreska i sposób przedstawienia Punpuna bardzo go wyróżnia. Główny bohater nie przypomina żadnej innej postaci w mandze - pod kątem swoich rówieśników (bo jego rodzina jest jednak bardziej przedstawiona w taki sposób, co też jest dosyć symboliczne: że ta rodzina mogłaby być każdą rodziną na świecie), co sprawia, że od razu rzuca się w oczy.

Bardziej w oczy rzucają się jednak jego problemy - związane z dorastaniem, poszukiwaniem samego siebie i sensu życia, a także poszukiwaniu akceptacji, w pewien sposób jakiejś miłości... Punpun jest chłopcem z bagażem trudnych doświadczeń, z czego momentami nie do końca sobie zdaje sprawę. 

Pod kątem psychologicznym jest to pozycja bardzo rozwinięta - i to bardzo dobrze rozwinięta, dlatego też uważam, że to dosłownie "must read" dla wszystkich tych, którzy lubią takie poważne egzystencjonalne wątki, niebanalne fabuły i oryginalnych bohaterów. 

Pod kątem wydania jest to solidna pozycja - ma około czterystu stron, dostępna jest w miękkiej lub twardej oprawie (ja mam miękką, jakoś bardziej preferuję przy mangach). Jest formatu przeciętnej książki, a nie przeciętnej mangi - i doskonale prezentuje się na półce. Ale też kosztuje ciut więcej niż przeciętna, standardowa manga, na co musicie zwrócić uwagę.

Ta seria ma jeszcze cztery tomy - i mam w planach sięgnąć, ale nie wiem kiedy. Na razie muszę znowu ciut ochłonąć po zapoznaniu się z tą częścią - bo to naprawdę nie jest łatwe do przełknięcia, jak się jest dojrzałym i uważnym czytelnikiem. Ja na dodatek studiuję jeszcze psychologię, więc to jest dla mnie taka dodatkowa gratka... Tyle, że no nie jest to łatwe w odbiorze, muszę sobie kilka kwestii przemyśleć i poukładać w głowie, nim sięgnę po tom trzeci.

Według mnie tom drugi jest jeszcze lepszy od tomu pierwszego, bo jednak główny bohater jest tutaj już ciut starszy i dojrzalszy, co nie zmienia faktu, że w ogóle jak na razie oceniam poziom tej serii na naprawdę wysoki. Dodam też, że jest tu sporo miejsca na temat wujka Punpuna - na temat jego problemów, jego życia - i w przeciwieństwie do tomu pierwszego, lepiej poznajemy go właśnie dopiero w tym tomie.

Podsumowując: polecam gorąco! Ale sami sobie odpowiedzcie na pytanie, czy jesteście psychicznie gotowi na to, żeby sięgnąć po tę mangę. Bo wiem, że nie wszyscy są na siłach - i to także jest okej. Tym, którzy sięgną, życzę: MIŁEGO CZYTANIA! 

11 komentarzy:

 1. Renata Kozłowska3 stycznia 2022 11:43

  Może jest ciekawa, recenzja mnie o tym przekonuje ale mangi to nie moja bajka, jakoś nie mogę się do nich przekonać. Chyba już wyrosłam z książek graficznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie spodziewalabym się, że manga może mieć taką okładkę. Dla mnie szok. Myslalam, że każda ma rysunkowa z postaciami. Ta manga o dorastaniu brzmi interesująco. Chętnie dam się jej skusić. Dzięki za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno to ciekawa pozycja, ale raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie ale manga to nie moje klimaty 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. W dalszym ciągu 'Dobranoc Punpunie' intryguje. Tyko to chyba nie dla mnie historia. Trochę za ciężka lektura.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam recenzję pierwszego tomu. Niby komiks (lub manga), a jednak porusza poważne psychologiczne tematy. To nie książka dla każdego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytając recenzje czuje się przytłoczona ilością dysfunkcji i pomimo tego, że bardzo trzymam kciuki, by ten dziesięcioletni bohater, był w stanie zwalczyć wszystkie demony dzieciństwa, to ja nie jestem w stanie zagłębić się w jego życie. Za ciężko, za trudno. Może kiedyś w przyszłości, ale nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mangi o Punpunie wydają się być niesamowicie ciekawe a do tego inne niż sobie to wyobrażałam. Dotyczą naprawdę poważnych problemów z jakimi musi mierzyć się to dziecko i obecni przy nim dorośli. Bardzo chciałabym mieć możliwość przeczytania choćby jednego tomu,aby osobiście się przekonać czym różni się ta manga od tych, które czytałam dotychczas.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematyka interesująca, i to kolejna manga, którą zachęcacie do sięgnięcia po ten gatunek. Zapisuję tytuł i będę miała go na uwadzę 🙂

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem fanką mangi, dlatego w tym przypadku nie pokuszę się o lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo wartościowa mangą. Pod względem psychologicznym,bardzo świetną. Nie będzie jednak dla każdego,a przynajmniej nie na każdym etapie życie,będzie odpowiednia do zaczytania się w niej. Trzeba się do niej przygotować,dobrze psychiczne podejść. Okładki mają świetne 🙂Bardzo dziękujemy za świetną recenzję😘B.B

  OdpowiedzUsuń