wtorek, 9 sierpnia 2022

Maja Gunther - "Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą"

Autor: Maja Gunther 

Tytuł: Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą

Wydawnictwo: Literackie 

Data wydania: 2022

Ilość stron: 256

Ocena: 7/10


Opis:

Odkryj swoją wyjątkowość i bądź ekspertką od własnych emocji

Ludzie porównują się od zawsze i w każdym zakątku świata. Konfrontują, przeważnie na niekorzyść, swoje osiągnięcia z dokonaniami innych, a to często prowadzi do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości. Dopiero gdy zrozumiesz, że nie ma drugiej takiej osoby jak Ty, uwolnisz się z tej pułapki i zaczniesz żyć w zgodzie ze sobą. Jak to zrobić?

Maja Günther wyjaśnia, skąd nasza skłonność do porównywania się i czego możemy się dzięki niej nauczyć. Kluczowe jest uświadomienie sobie, w jakich sytuacjach tego dokonujemy i jak wpływa to na nasze myśli i uczucia. Autorka proponuje liczne ćwiczenia, które pozwolą lepiej poznać siebie. Dzięki tej książce nauczysz się doceniać swoją wartość, okazywać sobie szacunek i rozpoznawać własne potrzeby.

By prowadzić niezależne, satysfakcjonujące życie nie musisz dążyć do bycia lepszą od innych.

Bądź sobą! Świat się do ciebie dostosuje.


Recenzja:

Nie dosyć, że ta książka jest prześliczna, to jeszcze ma całkiem sensowną treść i jest po prostu fajnie wydana. W ogólnym rozrachunku, nawet po ukończeniu studiów z psychologii, nie kojarzę innej pozycji, która by w tak prosty sposób potrafiła dotrzeć do czytelnika i wyczerpać temat z zakresu "jesteś wystarczająca".

Ludzie nie wiedzą zwykle, jak być odpowiedzialnymi rodzicami - i jak powinni się zachować, żeby ich dzieci wyrosły na osoby pewne siebie, które się kochają i akceptują za to, kim są. Jednak gdybyście mieli wskazać ilu znacie rodziców, którzy codziennie powtarzają swoim dzieciom, że są wyjątkowe i wcale nie muszą się porównywać do innych ludzi? Ilu znacie natomiast takich, którzy po pytaniu na temat tego, jaką ocenę dostałeś na sprawdzianie, pytają, co dostał twój najlepszy kolrga?

No właśnie. Bycie rodzicem to sztuka i trudne zadanie - chociaż zwykle na co dzień sobie tego nie uświadamiamy. A to głównie w wieku dziecięcym rozwija się w nas zdolność do tego, żeby czuć się dobrze sam ze sobą. Patrzymy, obserwujemy, naśladujemy: na przykład swoich rodziców. I to, co wyniesiemy z domu, zwykle trzymamy się przez całe życie.

Zresztą, po części rywalizacja i porównywanie jest zrozumiałe - chociażby pod kątem tego, że chcemy realnie oceniać swoje możliwości i stawać się lepszą wresją samych siebie: a musimy mieć jakiś punkt odniesienia. Gdyby nie organizacja czegoś takiego jak zawody sportowe, kto wiedziałby, że jest w tym momencie najlepszym piłkarzem na świecie? 

Ma to jednak swoje minusy - bo gdy jesteśmy tym wręcz przesiąknięci, czujemy się zbyt mali, zbyt głupi, niewystarczający do tego, żeby być szczęśliwi sami ze sobą - i żeby żyć według własnych reguł i zasad. 

Maja Gunther w swojej pozycji "Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą" wszystko bardzo fajnie i jasno tłumaczy: ja sporo z tego wiedziałam ze studiów, ale i tak było to według mnie tu wszystko bardzo dobrze zebrane i podsumowane. 

Do tego wszystkiego nie dochodzi tylko teoria, ale także ćwiczenia praktyczne - i chociaż część z nich wydaje się bardzo łatwych, wcale tak nie jest - bo są one przede wszystkim skuteczne. I mimo że autorka postuluje głównie o to, żeby w końcu wysłuchać się w swój wewnętrzny głos, by zacząć realizować swoje potrzeby i pragnienia, doskonale wiem, że nie jest to wcale takie łatwe, jak się z pozoru wydaje. 

Poczucie bycia wystarczającą nie jest czymś, co spadnie na nas jak grom z jasnego nieba - nagle i bez ostrzeżenia. To coś, na co sami musimy zapracować i to często dłużej, niż nam się wydaje: głównie z racji tego, że we współczesnym świecie musisz być najlepszym we wszystkim - żeby w ogóle ktoś cię docenił.

Doceń się za to, kim jesteś - nawet, jeśli nie zrewolucjonizujesz świata nauki czy sportu - to powiedz sobie chociaż: "jestem wystarczająca, lubię samą siebie, mogę być szczęśliwa i spełniać swoje marzenia". "Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą" bardzo Ci w tym pomoże!

Polecam!

6 komentarzy:

 1. Bardzo ładna okładka. Narazie nie mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesujący poradnik. Porównywanie się do bliskich, znajomych, a nawet celebrytów towarzyszy nam od najmłodszych lat. Ale jaki ma to wpływ na nas, może dzięki "Jesteś wystarczająca. Jak przestać się porównywać i być sobą" znajdziemy na to odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogólnie brzmi wszystko fajnie, może aż zbyt pozytywnie, dlatego dla mnie tak różowo... Aż nieprawdopodobnie. Może też dlatego, że kończyłam inny kierunek. Najwyraźniej książka do zaliczenia przeze mnie i to szybkiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczne wydanie to fakt, treść też wydaje się bardzo wartościowa, ale i tak nie mam w planie

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka przyjemna dla oka, czasem czytam tego typu poradniki, może kiedyś się skuszę i przeczytam ten :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka świetna i tytuł też. Wydaje mi się, że tą książkę nastolatki powinna przeczytać, bo obecnie, panuje bardzo duża moda, by być podobnym do jakieś gwiazdy filmu, sportu czy Internetu. A czasem próby upodobnienia się do gwiazd, kończą się źle, czasem kosztem zdrowia, a nawet życia nastolatka. Jak trafię na nią gdzieś, to zajrzę do niej i zobaczę czy mnie zainteresuje. Bardzo dziękujemy za świetną recenzję😘 B.B

  OdpowiedzUsuń