niedziela, 28 sierpnia 2022

Russ Harris - "Zrozumieć ACT"

Autor: Russ Harris

Tytuł: Zrozumieć ACT

Wydawnictwo: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Data wydania: 2019

Ilość stron: 344

Ocena: 10/10


Opis:

Każdy z nas doświadcza frustracji, rozczarowania, odrzucenia, straty i porażki. Na nowo przeżywa nieprzyjemne wspomnienia, zamartwia się, cierpi z powodu niepokoju, poczucia winy, smutku, bezradności czy zazdrości. Jak wyzwolić się spod negatywnego wpływu bolesnych myśli i emocji? Co zrobić, żeby nasze życie wyglądało tak, jak tego pragniemy?

Z pomocą przychodzi nam terapia akceptacji i zaangażowania, podejście oparte na wynikach rzetelnych badań naukowych i należące do nurtu trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych. Celem ACT jest zwiększenie elastyczności psychologicznej, czyli umiejętności bycia w pełni obecnym „tu i teraz”, z pełną świadomością i otwartością na własne myśli, emocje, doznania, a także działania zgodnie z własnymi wartościami. Im lepiej rozwinięta jest ta umiejętność, tym lepszą jakość ma nasze życie, ponieważ potrafimy nadać mu znaczenie i sens oraz dużo efektywniej reagować na problemy i wyzwania.

Russ Harris w przystępny sposób omawia podstawowe procesy ACT, stosowane w jej ramach techniki oraz przebieg sesji. Wszystko bogato ilustruje przykładami i opisami przypadków, co pomaga zrozumieć zastosowanie poszczególnych metod w praktyce. W książce znajdziemy także zestaw przydatnych materiałów, takich jak formularze, karty pracy, przykładowe metafory, oraz wskazówki dotyczące dostosowywania technik i ćwiczeń do potrzeb terapeuty, trenera czy coacha.

Ta książka to nieocenione źródło rzetelnej wiedzy. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – od praktyków początkujących do tych bardziej doświadczonych, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności. Dzięki niej złożona teoria i praktyka ACT stają się przystępne i zrozumiałe.


Recenzja:

Na studiach psychologicznych miałam jeden fakultet z ACT (czytaj: akt) - i tak mnie to zaciekawiło, że postanowiłam dalej rozbudowywać swoją wiedzę, bo na zajęciach liznęłam dopiero wierzchołek góry lodowej. 

ACT pochodzi z trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnej, ale większości pewnie nic to nie mówi. Jest to taki rodzaj terapii, który skupia się na zmianie systemu myślenia oraz schematu zachowania. Jest do tego cała potężna teoria, a sama terapia poznawczo-behawioralna uznawana jest w tym momencie za jedną z bardziej skutecznych.

ACT wywodzi się więc z terapii poznawczo-behawioralnej - ale to taki kolejny level, coś nowego. To dosyć nowa dziedzina nauki, ale chyba trafia to do mnie najbardziej z całych studiów psychologicznych - chyba nic nie wydawało mi się tak prawdziwe, jak ACT.

I Russ Harris opisuje to tu wszystko w taki sposób, że dosłownie możesz zostać terapeutą dla samego siebie - bo zaczynasz rozumieć procesy, jakimi rządzi się ten nurt. Swoją drogą, bardzo zapadły mi w pamięci słowa, że jakby moje myśli, a ja to nie jest to samo. Bo jak mózg podsuwa mi myśli, że nie powinnam tego robić, bo jestem beznadziejna - to on chce po prostu przetrwać pod kątem ewolucyjnym. Natomiast jak ja wiem, że czegoś po prostu chcę - to mogę wyciągnąć po to rękę i spróbować: najwyżej się nie uda, ale przecież mój mózg nie przewiduje przyszłości...

Życie przy stosowanie ACT wydaje się dużo łatwiejsze - i chociaż wprowadzenie tego co codzienności nie jest wcale takie łatwe, to ACT jest czymś, co wspiera życie warte przeżycia - i przybliża nas do tego, byśmy czuli się szczęśliwi i zrealizowani. 

Książka jest świetnie wydana - cudowny papier, matowa okładka. No dosłownie nawet pod kątem technicznym nic tylko sięgać i czytać! Nie mam w tej kwestii nic do zarzucenia!

Swoją drogą, Russ Harris tłumaczy tu wszystko tak prosto, zrozumiale, jasno, konkretnie... Że jak po prostu zaintrygowało Was, co to ACT jest, a nie chcecie przeznaczać sporych pieniędzy, aby udać się do specjalisty z dziedziny ACT, to ta pozycja wielu z Was pokaże, czy w ogóle jest to dla Was - i czy Wy z tego też możecie czerpać realne korzyści, aby zbliżać się do życia wartego przeżycia. 

Dodam też, bo dla wielu to ważne - że książka jest nie tylko solidnie wydana i ma super treść, ale także jest wszystko ładnie przedstawione: jest czytelnie, spore marginesy, dobra dla oka czcionka. 

Czy ja muszę dodawać coś oprócz tego: MUST READ?

Mam nadzieję, że nie! Gorąco polecam! Zdecydowanie jedna z najlepszych książek w moim życiu - bo treść zostanie ze mną na baaardzo długo - a może i na zawsze. 

Zwrócę też uwagę, że na rynku zagranicznym jest już kolejne wydanie - więc mam nadzieję, że niebawem doczekamy się tego i u nas, w Polsce - bo podobno jest sporo nowych ciekawostek i treści! 

7 komentarzy:

 1. ACT jak dla mnie czarna magia. "Zrozumieć ACT" wartościowa lektura. Dobrze że jest napisana przystępnym językiem. Warta zapamiętania może się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzadko czytam takie książki, ale po takiej recenzji zapisze sobie do przeczytania. dziękuję za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko sięgam po takie książki. Może jak będę potrzebować coś zmienić to wtedy sięgnę i zobaczę co, z czym się je :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze jest poznać sposób swojego myślenia, to dużo ułatwia sprawę, przede wszystkim w pracy nad sobą i poprawianiu błędów, tych zachowań, z których nie jesteśmy całkiem zadowoleni. To nie tak, że nie możemy się zmienić, ale to długotrwały proces. Kiedyś poczytam więcej na temat tej terapii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam chyba o tym ACT 🤔 Może być to ciekawa lektura, ale nie wiem czy akurat dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kogoś tutaj wciągnęły poradniki. Sporo ich tutaj. Zupełnie jak na półkach w księgarniach. Mam już lekki przesyt w tej materii. Raz na jakiś czas można się poedukować, bo to i pożyteczne, i praktyczne, ale raz na jakiś czas, bo inaczej to zionie monotonią.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń