piątek, 23 września 2022

Monika Kotlarek - "Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność"

 

Autor: Monika Kotlarek

Tytuł: Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność

Wydawnictwo: Sensus

Data wydania: 2022

Ilość stron: 328

Ocena: 7/10


Opis:

Życie z ChAD ― poradnik dla chorych i ich bliskich

Od hurraoptymizmu po głębokie przygnębienie, od hiperaktywności po kompletny marazm, z górki w dołek. Sam to odczuwasz albo masz w swoim otoczeniu kogoś, komu zdarzają się podobnie ekstremalne wahania nastroju, energii i zachowań? To może być ― ale nie musi! ― oznaka poważnej choroby. Ten poradnik, choć nie zastąpi rzecz jasna specjalistycznego leczenia, może pomóc ją zdiagnozować i zminimalizować jej skutki.

Czym jest, a czym nie jest choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD? Przede wszystkim NIE JEST oznaką słabości charakteru czy woli. Ani zwyczajną huśtawką nastrojów. Jest natomiast ciężkim, przewlekłym i dożywotnim schorzeniem, którego skutki można minimalizować odpowiednio dobranymi lekami i terapią. Warto dodać, że zaburzenie afektywne dwubiegunowe często jest mylone z borderline, czyli „osobowością pogranicza” ― spora część objawów bowiem jest podobna. Co istotne, konsekwencje złej diagnozy wpływają na skuteczność leczenia. Ten poradnik, stanowiący również kompendium wiedzy na temat różnych odmian choroby, rozwiewa większość związanych z nią mitów i stereotypów. Przede wszystkim jednak jest pomyślany jako pomoc dla chorych i ich bliskich, często bezradnych w obliczu wyzwań, jakie stawia przed nimi ChAD.

W książce znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące choroby afektywnej dwubiegunowej.


Recenzja:

Większość osób kojarzy, co to jest depresja - ale nie wie, co to jest choroba afektywna dwubiegunowa (w skrócie ChAD). I chociaż jest to bardzo częsta choroba psychiczna, to większość osób nie wie nawet, na jakie objawy zwracać uwagę.

Monika Kotlarek jest psycholożką, skończyła ten sam uniwersytet co ja - i widać, że zna się na tematyce - chociaż wydaje mi się, że nawet w trzystu stronach nie da się zawrzeć wszystkiego, co powinno się wiedzieć na temat choroby afektywnej dwubiegunowej.

ChAD jest często źle diagnozowane - zamiast tej diagnozy ludzie często słyszą o tym, że cierpią po prostu na depresję. Ba, podobno badania pokazują, że zwykle trzeba kontaktu z trzema specjalistami, aby rozpoznać chorobę afektywną dwubiegunową.

Nie będę w tym momencie tłumaczyła, czym różni się depresja od ChAD - ale jeśli szukacie rozróżnienia i chcecie to zbadać w rzetelnym i trafnym źródle: "Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność" powinno Wam naprawdę przypasować i wyjaśnić wszystkie nieścisłości. 

Fajne jest też to, że jest tu wiele rozdziałów i podrozdziałów - dzięki czemu wszystko jest dobrze usystematyzowane, łatwo się w tym wszystkim odnaleźć: i odszukać też konkretny, interesujący nas temat. 

Do tego wszystkiego książka ta jest naprawdę dobrze wydana pod kątem technicznym - więc może stanowić kompendium wiedzy na długie lata - i przyda się zarówno osobom, które chciałyby się dowiedzieć, czy jednak nie mają ChAD, jak i bliskim, którzy mają na przykład osobę z taką chorobą w rodzinie. 

Co więcej, ta pozycja przyda się także w formie psychoedukacji - psycholog powinien mieć ją w swoim gabinecie, żeby w razie czego podsunąć swojemu pacjentowi. 

Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to część większego cyklu - bo ta autorka napisała już książki dotyczące depresji i borderline - więc możemy się spodziewać, że pewnie niebawem może wyjść coś kolejnego z cyklu chorób i zaburzeń psychicznych. 

Monika Kotlarek jest psycholożką, której niestraszne jest używanie języka polskiego w taki sposób, żeby zaciekawić, zaintrygować, a jednocześnie powiedzieć o wszystkich ważnych kwestiach w sposób prosty i przystępny. 

Jeśli ktoś lubi dowiadywać się ciekawych rzeczy - a obstawia, że ma depresję - powinien zapoznać się z "Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność" - głównie dlatego, że właśnie najczęściej mylonymi diagnozami jest depresja a ChAD. A leczenie w obu tych przypadkach bywa zdecydowanie różne. 

Podsumowując: polecam! Książka warta tego, żeby poświęcić jej trochę czasu. 

 


5 komentarzy:

 1. O, coś dla mnie, chciałabym się dowiedzieć więcej o tej chorobie, ponieważ jest częstą, mimo że rzadko kiedy się ją stwierdza - w sensie że niewiele osób idzie po diagnozę. No i wiele o niej zakłamań. W ogóle był taki serial "Black Box", gdzie wręcz tę chorobę określili jako ukryty geniusz, coś zdecydowanie lepszego od bycia zwykłym człowiekiem, a nie zaburzenie, które powinno się leczyć. No ale to tylko serial. Niemniej... Może tak ją ludzie widzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że takie książki powstają, które edukują oraz standaryzują choroby. Coraz częściej dyskutujemy na temat zdrowia psychicznego. Książka "Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność" warta polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam tej książki w planach do przeczytania, ale dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie dla mnie, ale dobrze, że takie książki powstają, na pewno warte są uwagi
  :)

  OdpowiedzUsuń