niedziela, 16 października 2022

Burrhus F. Skinner - "Nauka i zachowanie człowieka"

Autor: Burrhus F. Skinner

Tytuł: Nauka i zachowanie człowieka

Wydawnictwo: PWN

Data wydania: 2022

Ilość stron: 436


Opis:

„Nauka i zachowanie człowieka” to jedna z najważniejszych książek Burrhusa F. Skinnera. W niezwykle sugestywny, erudycyjny sposób, a przede wszystkim opierając się na wynikach badań, Skinner przekonuje, że naukowe podejście do opisywania, wyjaśniania, przewidywania, a wreszcie kontroli zachowania jest możliwe. Wychodząc od argumentów przemawiających za naukowym ujęciem ludzkiego zachowania, autor szczegółowo omawia czynniki, które na to zachowanie wpływają.

Pokazuje, w jaki sposób, z naukowej perspektywy, można analizować tak specyficznie ludzkie zdolności, jak samokontrola, myślenie czy ja. Skinner podejmuje się analizy zachowań społecznych, a następnie tak złożonych zagadnień, jak rząd, prawo, religia, psychoterapia, kontrola ekonomiczna i edukacja. Książkę kończy analiza możliwości kontroli ludzkiego zachowania, szczególnie z perspektywy kulturowej.

Nauka i zachowanie człowieka - to fascynująca książka, która jest równie aktualna dziś, jak była w chwili swego pierwszego, amerykańskiego wydania z 1953 r.

„Nauka i zachowanie człowieka” jest publikacją istotną nie tylko z historycznego punktu widzenia. Skinner dowodzi w niej, że nauka może i powinna być podstawą działań praktycznych; że zachowanie można kształtować i modyfikować, korzystając z metod, które wywodzą się z badań eksperymentalnych i w badaniach eksperymentalnych dowiedziano ich skuteczności.


Recenzja:

Klasyka psychologii jest tak samo ważna, jak klasyka literatury - szczególnie, że to ponadczasowa uniwersalna prawda - bo chociaż Skinner stworzył książkę jakoś w latach 50. XX wieku, to mimo wszystko wiedza zawarta w tej pozycji dalej jest aktualna.

Od razu dodam, że seria klasyków psychologii wydawana przez PWN jest must have dla każdego, kto interesuje się psychologią - ale w tym wypadku także jest to must read dla pedagogów... i rodziców. Brzmi jak dziwny target? No cóż, zaraz wytłumaczę co i jak!

Skinner znany jest głównie z tego, że robi pozytywne lub negatywne wzmocnienia zachowania - czyli dzięki systemowi nagród i kar można nauczyć kogoś odpowiedniego dla nas zachowania. Nie jest to oczywiście jego jedyne osiągnięcie, ale te treści także są istotne.

Książka ta liczy sobie blisko pięćset stron, więc jak sami rozumiecie - pojawia się tu wiele różnych wątków i teorii. Niemniej jednak od razu warto dodać, że wszystko jest przedstawiony w całkiem dobry i prosty sposób. 

Nie jest to poradnik. Przy ostatniej recenzji książki z klasyki psychologii, dostałam kilka komentarzy dotyczących: "nie czytam poradników". Tyle, że to nie jest poradnik - tam nikt nie daje konkretnych wskazówek do tego, co masz robić, aby poprawić sobie życie - tylko opowiada o możliwościach, koncepcjach i osiągnięciach badań psychologicznych.

Skinner był wybitnym przedstawicielem psychologii - i mówię to jako magister psychologii. Jego wiedza pozwoliła odblokować mnóstwo różnych czarnych dziur - które wydawało się, że są nie do pokonania. 

Skinner świetnie ujmował temat ludzkiego zachowania - tego, co je motywuje, także pod kątem takich zagadnień jak religia, edukacja czy prawo. 

Mogłabym napisać o tym człowieku dosłownie esej - ale po co? To recenzja jego książki, a nie jego życiorysu - a też nie chcę dawać za dużo naukowych stwierdzeń, bo wiem, że to Was do przeczytania nie skusi.

Jeśli jednak chcielibyście trochę poczytać o tym, co wpływa na zachowania społeczne, bez wątpienia Skinner i jego "Nauka i zachowanie człowieka" jest odpowiednią pozycją, po którą powinniście sięgnąć.

Jeśli planujecie studiować psychologię, także od razu sięgnijcie sobie po tę pozycję - bez wątpienia jest tu sporo przydatnej wiedzy, którą będzie można użyć na studiach.

Podsumowując: ze swojej strony gorąco polecam! 

7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za takimi książkami, ale na pewno są potrzebne i pełne informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. System nagród i kar? Wydaje mi się, że stosujemy go we wszystkich poziomach życia, także w szkole i pracy, więc wydaje mi się, że ta książka przyda się nie tylko rodzicom. Pomoże pewnie wielu czytelnikom w zachowaniu człowieka, które uważa za dziwne. Psychologia to ciekawa dziedzina wiedzy, ale zupełnie nie pochodzę z tego kręgu, mimo że czasem o nią zahaczam (np. trauma). Ale przez prawie 500 stron mogłabym się zabić, wybrałabym jednak coś mniejszego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka nawet ciekawa, ale nie mam jej na razie w planach do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla pasjonatów psychologii na pewno jest to ważna i ciekawa publikacja 🙃

  OdpowiedzUsuń
 5. Nieraz miałam okazję zaglądać do tej pozycji Skinnera. Czasy studenckie bezpowrotnie i dawno temu minęły, ale o takim dziele trudno zapomnieć.
  Aleksandra Miczek

  OdpowiedzUsuń